| yonutz63991 a întrebat:

Doctor de specialitate care ar fi? chirurg?

1 răspuns:
| Libelle a răspuns:

Doctor de specialitate e orice doctor care a facut rezidentiatul si are examenul dat.
Mediculprimar, pe langa asta a trecut de un concurs(examen) superior.Are experienta, si e solicitat, de exemplu, intr-un spital de urgente.Sa zicem ca sunt 2 chirugi cum ai zis tu.
Vine o urgenta-accident, hemoragie interna s.a-un medic e primar si altul specialist.Va fi solicitat primarul sa faca interventia chirguicala, pentru ca e un caz unde ai nevoie de experienta, nu operatie de apendicita.
Si asa cu toate-chirurg, ortodont, medic generalist. Specialisti sunt cam toti de lucreaza in spitale...tineri.De nu au garzi, si nici salariu peste 15 milioane.