| anonim_4396 a întrebat:

Două persoane, cunoștințe, își trimit ocazional versete religioase, citate sau melodii pe WhatsApp. Prima persoana îi trimite celeilalte rugăciuni religioase. O face mai rar. A doua persoana o face mai des.
Pers.1 și pers.2 au avut în trecut o altercație, dar s-au împăcat.
Pers.1 e genul de om care ține la reputație și aparente, are câteva trăsături bune dar și o latura ascunsa, mai puțin plăcută iar în trecut avea o atitudine obraznica fata de persoanele în vârstă, făcând mișto de ele fără motiv.
Pers.2 și-a dat seama de latura dezagreabilă a primei persoane, dar fiind o fire diplomata și ca să nu mai creeze alt conflict, ii trimite ocazional citate, versete și melodii primei persoane, ele făcând referire la falsitate și superficialitate.
Pers.1 răspunde cu Emoji la ele, de obicei cu un thumbs up. Pers.2 o și urăște, dar o și simpatizează, fiind capabilă să vadă binele din om. Prin acele versete/citate/melodii o atinge subtil iar cealaltă nu-și dă seama.

Se poate vorbi de ura pasiva în cazul celei dea doua persoane?
Voi în locul primei persoane v-ați da seama că versetele/citatele/melodiile va sunt adresate și fac referire la voi?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Pers. 2 devine (dacă nu e deja) obsedată de Pers. 1.
Pers. 1, mai repede s-ar putea să creadă că Pers. 2 e dereglată psihic dacă îi scrie chestii d-astea, aparent fără a fi justificate de vreun interes al Pers. 2 față de Pers. 1. Și atunci răspunde și ea neutru cu emoticoane.

Pers. 3 își cere scuze de cele scrise mai sus și coboară la bar să-și ia o bere. laughing

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu ți se pare că bei cam multă bere? laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Allhambra):

E bere light doar cu 1, 2% alcool.
Deci... doar mă hidratez. laughing

| Arakiss a răspuns (pentru Hammurabi):

Așa... hidratează-te singur, să nu mă aștepți și pe mine. laughing

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu citesc niciun verset ca nu le vad rostul asa ca as ignora complet persoana care imi trimite asa ceva

| dullcat a răspuns:

Eu pretuiesc comunicarea reala, nu subtilitatile trimise online, cu vibe de persoane 50+. laughing Si da, totul este pasiv agresiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Arakiss a răspuns:

Nu știu dacă am înțeles prea bine dar pana la urmă ce treaba are pers 2 cu pers 1 indiferent ce face pers 1 si indiferent ce fel de om e? Că nu văd legătura. Sunt într-o relație sau cum? Care e treaba?