| arrriadna a întrebat:

Dragi TPU am nevoie de parerile voastre!
Am vrea sa plecam din tara. Am vazut ca in cele mai multe tari e intreaga nebunie cu permisele de munca, site-urile de joburi ofera mai degraba joburi sezoniere si musai iti trebuie o groaza de bani ca sa pleci "oficial" (dovada ca poti trai bine-mersi luni bune fara sa te angajezi).
Ideea ne-a incoltzit constatand ca si fiica noastra, la fel ca noi (+ parinti + bunici +.) ar face parte tot dintr-o "generatie de sacrificiu" si suntem cam satui. Cand am facut copilul era inainte de "criza" si chiar "viitorul suna bine"...
Suntem in imense dubii si chiar vreau sa citesc si parerile voastre despre "subiect". (Apropos n-am stiut unde sa incadreaz mai bine intrebarea...)
Sa plecam "pe naspa" sau oficial?
Ce sanse avem, ca odata plecati sa ne facem acolo forme oficiele de sedere (acolo = noi am luat in calcul mai multe variante, dintre care canada, new zeeland, irlanda sunt cele care ne "cheama")?

Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Arriadna draga, acesta este un subiect mare de tot si frumos sau urat din orice parte l-ai privi. Eu am plecat de 14 ani si tot nu imi vine sa cred. Depinde ce calcule iti faci si pentru ce pleci. In legatura cu plecatul cu forme in regule sau la "ura", indubitabil am preferat prima varianta (daca ai respect fata de tine asa faci; daca iti mai place sa bagi mana in buzunarul oamenilor in tramvai sau in metrou, alege pe a doua; in Ro se practica – daca vii aici ai sa inveti ca putini fac lucrul asta, dar daca faci asa, aici vei incepe ca hotii de buzunare, care vor sa se reabiliteze ).

Locul? De gusitbus... Vrei Europa ca e mai aproape, du-te acolo. Vrei un american dream vino in Canada. Generatia de sacricficiu veti fi voi, pentru ca vremea trece mai repede decat in Ro. Cand vii incoace te gandesti ca toate lucurile bune din Romania ai sa le iei cu tine. Complet fals. Aici o incepi nu de la zero ci de la -100. Vei incepe ca toti somalezii, pakistanezii, sau alte natii care vin in Romania si nu mai ai loc de ei.

Pana se dumireste lumea cine esti si ce vrei, trec 3 ani. Ai sa ai masina si casa, nu ai sa mai stai la ghiseele functionarilor romani (de o nesimtire si tupeu fara seaman) dar si pe aici se mai gasesc ciurucuri. De reusit vei reusi cam tot ce iti propui, dar te va costa, ani de munca pe branci, fara nici o farama de ajutor. Ca familie trebuie sa fii tare (pot sa iti spun multe despre asta).

In ceea ce ma priveste pot spune ca am reusit. Pe 16 martie, Mihai Gadea de la Antena 3, ma enumera in Sinteza zilei printre cei de la "eshece". Ii multumesc si pe acesta cale insa, pentru asta am depus si depun de 5 ori mai mult efort decat in Ro si fac bani de 10 ori mai putini decat as face in Ro.

Ca am satisfactii? DA! Ca pot ajuta fara sa fiu luat in raspar! DA! Ca nu trebuie sa dau cota la mafioti, oricare ar fi ei? DA! Ca baietii mei au acces la cele mai bune conditii de invatat si de confort? DA! Ca sunt privit cu respect si consideratie? DA! Sunt multe de spus.

Chiar in conditiile acestea, daca ma intrebi pe mine ce as face, ti-as spune ca as avea rabdare in RO, dar e greu sa te privez de indeplinirea unui vis. Fiecare are steaua lui. Cu ce am invatat aici as sta in Ro si as incerca de la nivelul meu sa schimb lucrurile. In loc sa stau pe forumuri as bate la usi, m-as insoti cu alde Allinna, cu tine si cu altii ca voi si as incepe sa lupt. Am prieteni in RO care o fac si care incet-incet reusesc si au satisfactii,… mari. Uite, am fost cu smerenie cofondator al unei organizatii ecologiste "Prietenii Pamantului" din Galati. Cauta-i si intreba-i pe ei, ce ar face.

Faptul ca sunt aici pe TPU, cu voi este ca sa ma simt printre ai mei si sa impart cu voi cate ceva pretios. Putem discuta mult pe tema asta. Sa stii ca aici printre straini firul Ariadnei se poate rupe foarte usor si nu mai gasesti drumul inapoi, spre casa. Povestea este mai degraba ca in Hansel si Gretel. Depinde! Fa asa cum te invata Dumnezeu!

Cu prilejul asta am sa va spun ca am sa intru mai rar pe TPU, nu mai am timp. De veti avea nevoie de mine, la modul specific, daca arde, stiti unde sa ma gasiti. Va doresc tuturor, toate cele bune si o primavara frumoasa!
Mergeti cu bine!

3 răspunsuri:
| ary a răspuns:

Cred ca ar trebui sa intri pe forumuri si sa incerci sa vorbesti cu persoane care deja sunt plecate, iti recomand sa te informezi bine inainte sa iei o decizie, incearca pe www.eva.ro, am cunoscut acolo persoane foarte sociabile din Canada si Irlanda si care intra frecvent pe forum.

| arrriadna explică:

Draga soothe, multumesc ca ne impartasesti trairile tale de unde te aflii. Nu avem nici o iluzie despre faptul ca "va fi greu", nu ca aici ne-ar fi usor laughing Cand altii din jurul nostru plecau unde ii chema gandul noi spuneam ca "ramanem sa stingem lumina"... Vezi ca rabdare ai cat esti tanar, dar... sunt mai multe aspecte. Cand treci de 30 si vrei sa iti fie bine, dai in branci si o faci degeaba pentru ca o gradinita de bun simtz te costa salariul unui full job (ca nu poti sa ai mai multe part-time-uri), cand te urci cu bebe in brate in autobuz si ti se fura tefonul de langa biberonul copilului (ca nu mai ai maini sa tii si de geanta), ti se cam duce naibii de stat "in casa ta" laughing
Exact cum spui tu, noi ne-am descurca pana la urma, fiindca suntem invatati cu greul de mici, dar de ce sa nu oferim Anei o sansa reala? De ce sa faca o facultate pentru a avea apoi un job potrivit pentru studiile medii cum e acum, aici? Inca nu stim ce vom face. Deocamdata ce ma roade pe mine e cu permisele de munca. Pur si simplu nu vreau sa fac un pas pana nu am "accept" sa lucrez in afara, sa pot face o asigurare de sanatate (apropos de kinder) si asa mai departe. Si, evident nu ma duc la o ambasada pana nu verific si ras-verific forumuri.

| shishilik a răspuns:

Mama a plecat prima oara prin legatura cu o necunoscuta pentru ea, dar care se cunostea cu nasa ei. Oarecum a plecat la "ghici", si norocul a ajutat-o mult sa gaseasca o familie intelegatoare. Acum o duce destul de bine totusi, tinand cont ca mie mi-a oferit toate conditiile si pot termina o facultate in aceleasi conditii optime.

In schimb, vecinii mei au plecat tot la "ghici", iar din 2 munceste doar ea. Acasa copiii au avut de toate, dar cu foarte mari sacrificii din partea mamei care muncea foarte mult. Acum au sfarsit prin a pleca toti, in tari diferite, pentru a-si face un viitor mai bun.

Dar daca plecati cu tot cu fiica dumneavoastra, macar sunteti impreuna, si treceti impreuna peste indepartarea de casa, va dezvoltati impreuna, si cel mai important, sunteti alaturi de copil si-l vedeti crescand.

De obicei, sunt firme care ofera locuri de munca pentru straini, ca un punct de plecare.

Sper sa va fie mai bine si sa fiti fericiti!