| Arthur a întrebat:

După generaţia 'obsedată de sex' va urma probabil generaţia 'dezinteresată de sex '. În Japonia au apărut primele simptome : o mare parte din tineri manifestă dezinteres pentru partea feminină, în schimb sunt foarte atenţi cu ţinuta şi aspectul propriu. Cei în vârstă sunt foarte amuzaţi de aceste lucruri.
La noi la români credeţi că se poate întâmpla acest lucru?

15 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Draga BitterSweet, iarasi m-am trezit delogata. Dar tu vei recunoaste, fara indoiala stilul lui April. Scuze.

April
| April a răspuns:

Draga BitterSweet, iarasi m-am trezit delogata. Dat tu vei recunoaste, fara indoiala stilul lui April.Scuze.

| Flav a răspuns:

Glumesti? La romani sa inceteze acest lucru? Daca vede Alina Plugaru postul asta ai incurcat-o rau.

| Hombre a răspuns:

Greu de spus mai ales ca pe aici ne nastem cu sexul in cap fata de japonezi care se nasc doar cu munca.Stii ce face japonezul cand nu are ce face, construieste un robot iar romanul cand nu are ce face isi f... muierea.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cred ca se poate intampla. Dar nu chiar curand. Se intampla si in alte parti ale lumii, nu doar in Japonia. Dar natura are modul ei de a echilibra lucrurile, nu mi-as face griji pentru asta.

| Catalion a răspuns:

Nu, nu cred. japonezii din totdeauna au fost cam nepasatori cand vine vorba de sex. Tu stiai ca caponezii si chinezii sunt primii in lume care fac sex foarte rar. Adica am vazut o data pe Discovery Chanel ca majoritatea japonezii fac sex cam o data la o luna. Nu ne comparam deloc cu ei. Noi romanii incepem sa ne gandim la sex deja cand avem cam 12 ani. Cam trist ca la o varsta asa frageta ne pasa de acest lucru, dar adevarat.

| alexdop21 a răspuns:

Sincer cred ca interesul asta scazut pentru partea feminina atunci cand inclinatiile sexuale nu sunt tocmai cele cunoscute in mod fregvent (ca sa nu intru in detalii ). Dar cum am vazut si aici curentul asta incepe sa ia amploare si nu neaparat ca nu mai esti interesat de femei, dar tot mai multi indivizii incearca sa lege relatii pe internet, asta ducand la scaderea interesului de a mai "cauta " partenerul/a prin alte modalitati

| MidnightLady a răspuns:

Adica sa dispara intrebarile celor de 12-13 ani referitoare la sex, de pe site?
Nuuuu, nu mi-e "frica" de asa ceva.hee hee

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Nu cred.

| bnj a răspuns:

Nu. Noi suntem latini, avem sange fierbinte si facem sex mult si din placere, e un past-time pentru noi.

| AGGA a răspuns:

S-ar putea sa ajunga si pe la noi trend-ul asta nu ati observat ca mai nou baietii tin la aspectul lor mai mult ca fetele adica ma uit pe strada si plin de baietii pensati, epilati cu tot tacamul(acum eu nu zic sa nu se ingrijeasca da totusilaughing, da apuc sa mor pana atuncilaughinglaughinglaughing ai dreptate in ziua de azi oamenii sunt foarte iubitori de sine si tin la aspectul lor mai mult decat la viata lor probabiltonguelaughing, sti cum e in ziua de azi fetele umbla foarte dezbracate incat isi arata tot ce au, si la ce atunci sa mai fie curios un baiat de cum arata aia dezbracata daca deja a vazut-o pe stradalaughing... un pic de mister nu stricabig grinlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu frate fetele din romania sunt bunaciuni, plus ca japonezii sunt ciudati, or fi cativa care s-ar putea sa se comporte asa, dar si generatia emo cred ca tot de pe acolo vine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pana la urma o nevoie elementara, aflata la baza piramidei lui Maslow. Nu cred ca o putem ignora fara repercusiuni severe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta cere un raspuns mai complex decat ai crede, fiindca este vorba despre traditii si modalitati de comportament moral diferite caci, cu toate ca japonezii sunt mult mai receptivi si deschisi carte Occident si valorile lui decat orice alt popor asiatic, exista, totusi difererente esentiale. Din tot ce stiu despre civilizatia nipona, din literatura lor, din pictura sau chiar filme, se observa o anume discretie in privinta relatiei dintre sexe. Cea mai explicita secventa care vorbeste despre o noapte de dragoste, de ex., am intalnit-o in jurnalul doamnei Sei Sonagon si iata cum suna :"Cine iubeste sta pana in zori, oricat l-ai zori sa plece.Chiar daca paznicul de noapte se-nvarte prin curte, pandindu-l sa iasa, iar spre ziua se minuneaza cu glas tare:
-Vai, pacatele mele, poarta cea mare a stat toata noaptea nezavorata!"
Si acum compara textul acesta cu oricare dintre textele scriitorilor occidentali care vorbesc despre acelasi lucru.Nu-i vorba ca si in Lumea Veche lucrurile au evoluat pana sa se ajunga la stadiul de astazi.Au fost vremuri cand varful condurului unei doamne, ivit de sub o crinolina era mai excitant decat toti sanii ce se revarsa astazi din decolteuri generoase.Inclin sa cred ca toata dezihibarea aceasta a ultimelor decenii, toata importanta data sexului a servit si serveste inca anumite interese financiare ale unei intregi industrii.Nu a fost o obsesie adevarata cat o atitudine indusa, asadar nu cred ca e un dezinteres cat o revenire la normal si asta nu arata decat triumful ratiunii.Atata vreme cat scopul esential a tot ceea ce este viu este reproducerea, sexul va ramane in continuare important. Dar va reveni in limitele normalului.Cred ca si aici s-au ivit probleme, cum ar fi suprapopularea sau urmarile insinuant -nefaste asupra sanatatii oamenilor a mijloacelor anticonceptionale.Asadar,nu cred ca e vorba despre aparitia unei generatii "dezinteresate'ci a uneia normale.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca se va intampla acest lucru si la noi. Dezinteresul pentru sex depinde de cultura nationala, de genetica (de rasa umana). Moda se tot schimba, uneori se mai si intoarce, dar din cate observ acum, s-a ajuns la o stabilizare si nu prea mai are ce sa apara nou, cu adevarat original.