| DDCC a întrebat:

După voi cât de importantă este personalitatea umană? Dar transformarea într-una alfa?
Mă refer la blogul ăsta http://personalitatealfa.com/blog/ sau altele asemănătoare.
Sau la teste de personalitate cum ar fi ăsta în special http://www.testepsihologice.net/mbti#.UjdaQfn0GwQ

Ă, oare e ceva mai nelalocul lui faptul că începe să-mi placă cât mai mult partea psihologică a omului în sensul că vreau să cunosc cât mai bine emoțiile umane decât felul cum gândește?
Spun asta fiindcă m-am gândit mereu până acum că ador tehnologia, că aș vrea să fiu asemenea lui frate-meu care a pus mereu punctul pe ce e logic, rațional.
Dacă ce am scris până acum nu pare a avea niciun sens, atunci aș vrea să rezum că nu știu la ce parte mă încadrez (profil: real / uman).
Am făcut testul Myers-Briggs și mi-a ieșit tipul ENFP http://www.opr.ro/relatii/ENFP
L-am mai făcut o dată și la fel a ieșit. Din ce am citit despre el, am văzut "în mare" adică pe larg sau la prima vedere că ar fi legat mai mult de profilul uman. Și aici sunt în ceață.Nu știu de care parte sunt mai mult atras: de uman sau de real. La liceu sunt la profil real. Dar nu mă refer doar la liceu. Mă refer la construcția mea. Profilul real s-ar baza, după câte observ, mai mult pe logică (fiindcă se face mai multă matematică decât la uman). Aici pe TPU am văzut odată un răspuns: Băieții se bazează pe logică iar fetele pe sentimente. Poate mai există și excepții. Întotdeauna există. Însă văd ca o insultă la personalitatea mea faptul că fac totul nu pe bază de rațiune ci de starea de spirit în care mă simt eu. Am înțeles vorba "Orice ai face, să faci ceea ce-ți place.".
Întrebarea mea se referă mai mult la ce părere aveți voi despre tipurile de personalități. Nu am citit toate articolele de pe blog așa că nu aș fi în stare să abordez problema din toate punctele de vedere. Nu fără cunoștințe. Dar mi-a rămas în minte asta http://personalitatealfa.com/......-om-liber/
Dacă nu m-am exprimat bine la ceva anume atunci sunt curios să văd unde am greșit cel mai mult. Fiindcă orice om greșește. Știu că nimeni nu e perfect. Dar mereu e loc de mai bun.

7 răspunsuri:
| MisFit20 a răspuns:

Nu as fi capabil sa iti raspund la intrebare pentru ca nu te cunosc ca om. Dar eu consider ca tot ce tine de real poate fi invatat de oricine cu putin vointa, partea umana nu e la indemana tuturor, ori te nasti cu o parte umana ori nu.Numai bine.

| DDCC explică (pentru MisFit20):

Și după tine care ar fi primele etape, ca să le spun așa, pentru a cunoaște un om?
Tu de care parte (profil real/uman) te apropii mai mult?

| MisFit20 a răspuns (pentru DDCC):

In primul rand comunicarea cu persoana respectiva si asta tine si de activitatile pe care le face-ti impreuna, il poti cunoaste prin lucrurile pe care le face, de ce nu si prin familie(desi nu e foarte sigur). Eu ma apropi de partea umana.

| DDCC explică (pentru MisFit20):

Se cam vede asta din răspunsurile tale.
Te mai pot întreba ceva, dacă tot ești singurul care mi-ai răspuns la întrebare?
Tu cât de mult îndrăgești comunicarea? Ești la fel de activ în această privință în realitate ca și în mediul virtual (o primă presupunere)?
Sper să nu fiu prea insistent.

| MisFit20 a răspuns (pentru DDCC):

In realitate nu vorbesc cu cine nu merita, ignor chiar daca mi se adreseaza direct, daca insita il lovesc. Nu ma intereseaza oamenii cu care nu am ce discuta. Daca ai capul pe umeri ai putea sa faci la fel, oamenii nu merita atentie, decat cei care si-au castigat dreptul la asta si asta e foarte greu, fi mai selectiv cu "prietenii" ca nu stii pe care il prinzi ca iti reguleaza prietena grasa care te iubea:angrycazul eu), Vizavi de aceasta intamplare, nu am zis nimic, desi erau cu ochii bulbucati la mine, m-am dezbracat si am facut un trio.happy

| DDCC explică (pentru MisFit20):

Mereu trebuie să fie o fată la mijloc?

| MisFit20 a răspuns (pentru DDCC):

Intotdeauna.