| Dragosres111445 a întrebat:

E adevărat ca adolescenții sunt cei mai expuși la factorii de depresie? Si episoade de depresie? Si daca da de ce? Vad foarte mulți adolescenți ca fumează consuma alcool, si droguri din ce cauza aleg ei drumul ăsta?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Nu neaparat.
Adultii au mai multe motive pentru depresie.
Acolo problemele cand apar sunt probleme in adevaratul sens al cuvantului.

Dar si adolescentii,da.
Datorita schimbarilor prin care trec,incep sa experimenteze diferite emotii noi si orice chestie mai nasoala ei o intampina foarte puternic.
Fiecare chestie are insemnatate puternica pentru ei.
Si asa trebuie sa fie.

Adolescenta cum e o treapta de trecere intr-o lume cruda trebuie sa existe depresia,momente grele,cum sunt relatiile esuate,dragoste neimpartasita so forth.

Fumez juma de pachet pe zi si beau cand ma duc la vreun concert.
Inainte beam in fiecare saptamana.
In fiecare saptamana ma faceam praf si ma duceam asa la scoala.

M-am lasat eventual de sportul asta. laughing

Nu-mi placea sa-mi spuna mereu lumea ca miros a bautura.

Si-am incercat doar odata maria.

Motivul a fost in principal,ca imi placea pur si simplu.
Dar am baut si din cauza depresiei,da.
Pentur ca pana la urma numai poti tine in tine tot intunericul ala.
Trebuie sa te scapi macar temporal de el.
Am avut multe crize de nervi,crize de soc,de depresie,oase rupte, violenta si altele.

De asemenea cand eram beat mi se declansa un simt artistic si ma ajuta sa ma manifestez mai bine artistic, de exmeplu prin a scrie versuri sau poezii.

Iar cand am bagat maria, simteam c sunt mort la propriu.
Am avut un trip de ala nasol.

De ce il aleg?
Datorita anturajului, varstei si mai ales a sistemului nenorocit in care ei traiesc.
Datorita scolii imputite care te face sa te arunci de bloc pentru ca te opreste sa faci cu adevarat ceea ce iti place, ceva util.
Datorita situatiei din familie.Nu vorbesc despre handicapatii care traiesc in puf, cu iphone 6, ps4, xbox one si apa calda in *** de casa.Nu vorbesc nici despre cei care duc lipsa de ps4, xbox sau apa calda.Eu nu am de exemplu astea.Nici apa calda.
Ci adolescentii care au un tata violent, sau o mama nenorocita si diabolica, sau nebuni in casa.

Cei mai multi din cauza prostilor din anturaj.

Răspuns Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

Nu este adevarat, la depresie poate fi expus aproape oricine, nu doar adolescentii. Faptul ca un adolescent fumeaza, consuma alcool, se drogheaza, nu are nici o legatura cu depresia, si eu am avut momente naspa de depresie, dar nu am facut nici unul din acele lucruri. Chestiile astea tin mai mult de anturaj. Depresia apare de cele mai multe ori in perioada adolescentei, asta e clar, dar poate sa apara si la o persoana de 30 de ani, sau chiar mai mare. Depresia are mare legatura cu stresul, cu grijile si cu stima de sine extrem de scazuta si de cele mai multe ori poate duce la sinucidere.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îmi place alcoolul și asta nu mă face depresiv.

| mbncf a răspuns (pentru T0T):

Și cum te face să te simți?

| T0T a răspuns (pentru mbncf):

Nu-i treaba ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Credeam că-ți place să vorbim. Ce s-a schimbat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sunt expusi si se expun si singuri la strees, probabil le place.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu neapărat. Oricine poate trece printr-o perioada mai grea care sa il marcheze, intrând astfel in depresie. In general depresia adolescentina se datorează conștientizării realității. Nu mai esti un copil, vezi cu ochii tai ca nu totul e roz, îți dai seama de cat de grea e viața, stresul cotidian etc, unde mai adaugi si liceul (in cazul adolescentilor), care nu îți ușurează deloc viața si iti mai si taie din spiritul libertin, impunandu-ti norme si o grămadă imensa de "trebuie sa fi așa", " in nici un caz sa nu faci asta, asta si asta". Nimănui nu ii plac obligatiile, deci prin simplul fapt ca ti se îngrădește personalitatea tu, ca om in formare stagnezi. Si asta poate sa fie o dezamagire ce probabil se va transforma in depresie.
Cat despre tigari, alcool, etc. totul poate începe de la o dorință de experimentare a cat mai multor senzații, care mai apoi crează dependenta. In unele cazuri adolescentii se refugiaza in droguri pentru ca nu găsesc alte soluții problemelor, cred ca asta rezolva totul. Insa in cazurile fericite conștientizează inutilitatea tuturor etnobotanicelor si renunța la ele. Sa nu mai vorbim de spiritul de turma: "daca prietenii fumează si eu" e chiar nasol cum se lăsa influentati unii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescența e o perioadă instabilă, cu activitate hormonală crescută, presiuni din toate părțile (școală, familie, grupuri) și ignoranța din partea celor apropiați.

Dacă consumul de droguri ar fi avut treabă direct cu depresia, sigur nu veadeai grupuri prin spatele școlii fumând sau drogându-se/îmbătându-se la petreceri. Într-adevăr, sunt cazuri în care unii aleg asta, dar nu rezultă că ai fi depresiv dacă bei și nici invers.

| Claudiu1905 a răspuns:

Ca urmare depresiei adolescentul poate ceda psihic, nu e nici copil ca sa nu-i pese, si nici adult ca sa poata lupta

| BloodyLips a răspuns:

Pentru ca adolescenta este trecerea brusca de la copilrie la maturitate, este perioada in care toate emotiile ne sunt amplificare, in care orice mica greseala ni se pare un capat de lume, in care nimeni nu ne intelege, in care facem cunostinta cu rautatea oamenilor de care ne protejau parintii.

| blackPug97 a răspuns:

Nu toti o fac de la depresie.
Marea majoritate respecta ideea de baza in ziua de azi: Daca ala mananca rahat ca asa ii "cool", eu de ce sa nu o fac?