| alexandru11111 a întrebat:

E adevarat ca armata nazista a fost cea mai disciplinata armata din istorie?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Din întreaga istorie mă îndoiesc, nici măcar nu poţi să compari două armate ce s-au aflat la o distanţă semnificativă dpdv cronologic. Societatea are noţiuni diferite asupra a tot ce mişcă(şi nu mişcă) o dată ce trece timpul.
Dacă te referi strict la perioada respectivă, nu ştiu dacă a fost cea mai disciplinată, dar în mod clar a fost cea mai impunătoare(urmată de Armata Roşie) şi cu cel mai performant echipament militar(să mă corecteze cineva dacă greşesc). Pe scurt, a fost cea mai admirabilă.

| alexandru11111 explică (pentru Paulla):

Si eu cred ca a avut cel mai bun echipament ( doar au avut primele avioane cu reactie si pe langa asta mai aveau si tancurile tiger care erau mai bune decat t-34 da mai putine si MG-42 ) doar am citit undeva aia cu disciplina.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Stii cum erau alesi soldatii nemti care urmau sa fie trimisi in cele mai grele misiuni?

Li se punea o casca pe cap si deasupra castii o grenada fara cui, ce urma sa explodeze.
Grenada explodeaza ca un con de brad cu varful in jos, deci daca stateau nemiscati (fara sa tremure de frica) nu pateau nimic. Daca se miscau, grenada cadea jos. Aia erau barbati, nu tentativele ce le vezi acu prin scoli si licee.

| Paulla a răspuns (pentru IMC90):

Acum să-i pui pe ăştia numai în aceeaşi cameră cu o grenadă şi e de ajuns...
Multe state ce au luptat în ww2 au avut lupte impresionante, cum ar fi Finlanda cu Războiul de Iarnă, unde ruşii s-au făcut de râs şi unde s-a remarcat Moartea Albă(ăla bărbat, nu ăştia cu pantaloni roşii şi mulaţi). Da' eu tot consider că cele mai impresionante au fost armata nazistă(vorba lui Dumnezău, anumite echipamente militare bat şi unele făcute-n ziua de azi -tancul Tiger cel puţin era un coşmar, dacă nu mă înşel numai englezi mai reuşeau să scoată câte unul din luptă, iar dacă tot a adus vorba @alexandru1111, MG-42 era superior acelui Sg-43 care-l foloseau ruşii) şi Armata Roşie.

| IMC90 a răspuns (pentru Paulla):

Ce grenada... astia daca-i pui, nici roata la masina nu ti-o schimba rolling on the floor

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Simo Hayha(parca asa il cheama) era tot in costum alb, si statea ascuns in zapada, cu pusca, e destul de normal ca a omorat vreo 500 de rusi, asta numai in confirmari oficiale.Si polonezii erau smecheri pe vremea aia.Stiu ca are Sabaton 40:1, si acolo se vorbeste de un general(am uitat cum il chema) si 700 de soldati, care au rezistat la vreo 30000 de nemti si 100 de tancuri.Ca o mica paranteza, mare parte din Armata Rosie erau recruti culesi in 1941, dupa ce nemtii au facut prapad in Moscova; nu voiai sa te alaturi, ori te duceau in gulag, ori te omorau direct.La fel, si daca iti trecea doar prin minte, sa te retragi.

11 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu e adevarat

| Dumnezău a răspuns:

A fost cert cea mai numeroasa. 9 milioane de oameni. Dar a fost si foarte bine structurata, conducatorii de exceptie au fost foarte multi(Rommel si amiralul Donitz mi se par admirabili), bine organizata.Foarte buni in lupta n-au fost soldatii din Wehrmacht, dar erau disciplinati, si extrem de bine echipati(Tiger-urile cred ca sunt mai bune si decat unele tancuri de acum, la nivel de dotari), fata de celelalte armate din vremea lor.Personal,ii gasesc pe spartani, exceland in fata Wehrmacht-ului si a Luftwaffe, care, desi debordau de prestigiu, progres si calitate(mai ales la numar), nu puteau sa rivalizeze in pregatire si disciplina cu ce aveau spartanii, cu vreo 2500 de ani inaintea lor.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Dar vad ca nimeni nu apreciaza armata japoneza, din al II-lea razboi mondial.

Cate batalii s-au dat intre SUA si Japonia pe apa... Acolo s-a dus greul razboiului (parerea mea). Dupa Stalingrad, nemtii mergeau numa' inapoi.
De fapt, japonezii sunt ultimii care au capitulat, si asta in urma celor 2 bombardamente atomice.

Sa nu mai vorbim de armata Imperiului Roman (desigur, la cu totu alt nivel, ca nu poti compara ce-a fost atunci cu ce-a fost in 39-45).

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Eu, doar de batalia de la Midway si cea din Marea Coralilor stiu, ca batalii purtate intre americani si japonezi.Despre Japonia nu stiu foarte multe, in legatura cu WW2, dar stiu ca au facut prapad prin Asia, pentru ca trupele din tarile pe care le cucerea acolo erau slab pregatite si slab echipate, dar in comparatie cu americanii, rusii, nemtii si englezii, japonezii erau destul de slab echipati.Si,chiar daca au avut o gramada de batalii navale, greul tot in Europa s-a purtat.Numai la Stalingrad au murit vreun milion de oameni; sa nu mai zic de Kursk, Kharkov, masacrul de la Odessa, sau D-Day/Bastogne. Japonezii, tehnic, erau capitulati de mult, ca razboiul era decis, de cand s-a pierdut Kharkov-ul, dar era nevoie si de o confirmare, si americanii aveau nevoie de un loc unde sa-si testeze jucaria.

Imperiul Roman n-a fost nici el cine stie ce dupa mine, desi erau bine organizati, aveau arme bune, si erau multi.Hannibal si Attila, daca erau un pic mai destepti, ii faceau pe romani de mici, chiar si in zilele lor bune.

| alexandru11111 explică:

Da am vazut un clip cu debarcarea an normandia si am vazut ce puteae sa faca un MG-42

| alexandru11111 explică:

Am vazut si eu antrun clip ce putea face un tiger adica a trecut printr-o cladire de 4 etaje a cazut peste el su tancul tot a anaintat fara nici o treaba
da e de admirat si T-34 doar pentru ca au fost mai multe au casticat
( apropo am citit undeva ca 10 sau 15 ttancuri tiger au distrus vreo 200 de T-34