| IMHERETOHELP a întrebat:

E adevarat ca, de exemplu daca iti moare cineva din familie anul asta, nu poti face nunta in acelasi an cu decesul?

7 răspunsuri:
| DeepInDarkness a răspuns:

Da. Este adevarat. Dar trebuie sa vorbesti cu preotul care te cununa si poti face nunta. Nu stiu exact, cred ca zice el cateva cuvinte inainte sau nu stiu exact.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nunta o poti face ca nu iti interzice nimeni, dar nu ar fi "crestineste" sa zic asa, nu prea se leaga un moment de bucurie precum nunta cu un moment precum decesul la un interval destul de scurt.

| Vichtory a răspuns:

Da, trebuie sa fii in doliu.

| naitreaba a răspuns:

Tu poti face nunta, da' mortul ce-o sa zica? laughing

| carmen_4289 a răspuns:

Pai deci zicem ca moare anul acesta. Tu nu poti face nunta chiar in anul in care a murit(se zice ca tii un moment de reculegere)dupa ce trece anul da poti sa faci si 100 de nuntihee hee big grin

| IMHERETOHELP explică (pentru carmen_4289):

Aha, deci trebuie sa tii cum s-ar zice doliu un an. Mersi!