| MadaAwwr a întrebat:

E adevarat că noi suntem primate și facem parte din categorie cu cimpanzeul, gorila și urangutanul? Și dacă e adevărat înseamnă că o femeie poate rămâne însărcinată de la o maimuță din această categorie? Și viceversa un om să lase însărcinată o maimuță

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Omul a fost creat de Dumnezeu, omul nu a evoluat, nu ne tragem din maimuță, acestea sunt minciuni.

| sierra1 a răspuns:

Bravo, ai descpoerit dex-ul

PRIMATE s.n.pl. Ordin de mamifere superioare din care fac parte maimuțele și omul

| Simpatic a răspuns:

Asa ceva sa intrebi! happy
cred ca ar trebui sa avem o categorie in care lunar sau de ce nu anual sa premiem si userii care vin cu intrebari de genul acesta, care au totusi o logica de la care s-a pornit, desi sunt amuzante

| siriusblack98 a răspuns:

Muta intrebarea la categoria Trivia/Amuzante.

| Lupică27 a răspuns:

Nu ma ce-ai laughing nu poti lasa insarcinata o maimuta dar da, ne tragem din primate.
Desi sunt care n-au depasit nivelul de primata daca te uiti in trafic sau la unele locuri de munca.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Și dacă e adevărat înseamnă că o femeie poate rămâne însărcinată de la o maimuță din această categorie? Și viceversa un om să lase însărcinată o maimuță"
Da, așa s-a născut Șoșoacă. Poți s-o întrebi!

| Cosmin3412 a răspuns:

Stai ca au descoperit ăștia ca ne tragem din pești.
Mâine poimâine mai descoperă că de fapt sunt din extratereștri.
Eu unul nu prea mai cred nimic de evoluția omului si istorie. Vad ca in zilele noastre se scrie o pagină de istorie greșită si eronată.

| Koba12345 a răspuns:

Suntem primate dar nu ne putem imperechea cu alte primate, la fel cum nici cimpanzeul nu se poate imperechea cu gorila
Diferenta genealogica e prea mare, teoretic s-ar putea crea hibrizi prin inseminare in laborator dar e ilegal.

| MadaAwwr explică (pentru Koba12345):

Păi de exemplu leul și tigrul se poate împerechea și chiar o face, se numește ligru, amândouă sunt feline deci e posibil. Omul cu gorila, cimpanzeul și urangutanul sunt primate deci nu e exclus să fie posibil și aici.

| Koba12345 a răspuns (pentru MadaAwwr):

Nope datorita diferentei prea mari in ADN, am avut stramos comun cu prea mult timp in urma iar in decurs ne-am schimbat prea mult, noi m avut stramos comun cu alte primate cu vreo 7-8 milioane in urma.
Leul cu tigrul cu vreo 3-4 milioane
Pe cale naturala e imposibil, in laboratoare da