| nikol a întrebat:

E adevarat ce se zice? "Ochii sunt oglinda sufletului"?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @nikol! E foarte adevărat. Ochii nu mint niciodată, chiar dacă încercăm să disimulăm anumite stări, ei ne trădează. Personalitatea fiecăruia poate fi intuită dacă reușim să ne privim cu atenție interlocutorul în ochi. Ochii sunt mai mult decât oglida sufletului, s-a demonstrat prin iridiologie (o ramură a medicinii care descoperă problemele de sănătate prin prisma cercetării irisului).
O zi cu zâmbet să ai și ochi limpezi!

1 răspuns:
| anutza a răspuns:

Eu cred ca da am citit recent un articol:

Se spune ca ochii sunt oglinda sufletului, ca ei cuprind in universul lor tainic raspunsuri ce cuvintele nu au puterea sa le rosteasca…

Sunt oameni care, privindu-se in ochi, vorbesc intre ei, isi comunica fel de fel de informatzii, dar mai ales, sentimente.

Cateodata, plecam capul in jos cand rostim o vorba de iertare, tocmai pentru ca ne este teama de priviri, desi, poate, ar fi de ajuns sa lasi doar ochii sa marturiseasca vina.

Atunci cand ma adresez unei persoane o privesc in ochi si nu e deloc placut sentimentul sa vad ca interlocutorul se uita in alte partzi desi imi vorbeste mie. In cazul acesta, jumatate din placerea de a continua discutzia se stinge…

Un prieten drag mi-a spus zilele acestea ca si ochii pot mintzi, exemplificandu-mi cu ajutorul privirii lui.

Nu pot sa spun ca am avut un soc dar am simtit ca o prapastie se deschide in mine si atatea amintiri stau pe marginea ei, atatea vise si atatea legi se apleaca acum spre haul inspaimantator. Daca si ochii te mint, atunci in ce sa mai crezi?! De multe ori am spus ca vorbele sunt sustzinute de gesturi, de priviri, dar daca si acestea te mint, unde sa mai cauti adevarul?!

Ochii, cei atat de mult iubitzi, adoratzi, cantatzi sau purtatzi pe aripi de dor au devenit deseori mesageri intre cele doua lumi: spirituala si materiala. Nu m-am indoit niciodata de lumina lor, dar daca si ochii mint…