| Andrei1859 a întrebat:

E adevărată legenda cu cucuveaua?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Care legendă?

| aXy99 a răspuns:

LEGÉNDĂ, legende, s. f. 1. Povestire în proză sau în versuri care conține elemente fantastice sau miraculoase

Ti-ai dat singur raspunsul. Nu este adevarata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e la Iacob în birou acum

| Jay1 a răspuns:

Uneori o coincidență e doar o coincidență.
Cucuveaua este considerată încă din cele mai vechi timpuri, în diferite culturi, drept o pasăre care prevestește moartea. Chiar și strămoșii romani considerau cântecul acestei păsări nocturne un semn de mare nenorocire.
Se spune că vesteşte moartea atunci când cântă pe casă sau în apropierea ei.
O veche legendă spune că, această pasăre este de fapt transformarea unei femei care era torturată de bărbatul său.