| StrongHeart a întrebat:

E nevoie de multa matematica sa inveti programare?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În primul rând, programarea se referă la gândirea computațională. Gândirea computațională are 4 concepte principale:

1. descompunere

2. Recunoașterea modelului

3. Abstracția

4. Algoritmi

Fiecare dintre cei aflați în anumite puncte necesită câmpuri diferite în matematică, în funcție de tipul problemei. (adică: AI necesită probabilitate, calcul etc.)

Fiecare dintre aceste concepte poate necesita puține algebre liniare de bază pe care omul educat nu poate înțelege cu ușurință în funcție de problema la îndemână.

Fiecare dintre acestea poate fi învățat oamenilor care nu sunt tehnici ca o tehnică de rezolvare a problemelor. Luăm de exemplu algoritmii, introducem algoritmul ca procedura de rezolvare a unei mici probleme specifice. acest lucru poate fi aplicat pentru a avea o listă de verificare pe care o urmează asistența clienților în timp ce încearcă să rezolve problema clientului. în același mod poate fi scris ca un program pentru a sorta o listă de numere.

Un algoritm poate fi, de asemenea, să învețe relația dintre factori și să găsească probabilitatea ca un pacient să aibă cancer. ceea ce necesită cunoștințe profunde despre probabilitate și statistici.

Și puteți oricând scara înțeleptul matematic în rezolvarea unei probleme în mod programatic.

Puteți stăpâni în totalitate cele 4 concepte ale gândirii computationale și le puteți folosi pentru a construi programe și sisteme fără a fi nevoie urgentă de a învăța matematica. dar după ce ați lovit o problemă legată de matematică, nu veți ajunge departe fără a învăța matematica necesară.

Matematica este importantă în programare?

Întrebarea necesită un răspuns Da / Nu, în timp ce cazul este departe de Da și Nu.

Și dacă doriți să programați și să programați financiar, nu ar trebui să aflați în primul rând despre finanțe?

Cred că întrebarea corectă ar trebui să fie: Ce probleme de programare necesită matematica în rezolvarea?

Un lucru frumos în ceea ce privește programarea este că este o știință abstractă pe care o folosim pentru a construi lucruri pentru alte științe și domenii, iar pe măsură ce avansați, veți afla despre științe și domenii diferite pentru care va trebui să scrieți o soluție.

https://www.quora.com/Do-I-have-to-know-math-to-program

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Deci matematica te ajuta mai mult sa iti formezi o gandire bazata pe rezolvarea problemelor? Sau te lovesti si de concepte mai grele de matematica pe care pur si simplu trebuie sa le sti?

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Matematica ma ajuta sa imi calculez bani pentru alcool,droguri, femei deci da ajuta mult, mann progresezi si inveti, totul se invata, esti tanar vei invata, nu iti pierde speranta

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce abilități de rezolvare a problemelor credeți că sunt necesare pentru a face față provocărilor din secolul XXI?
Bună Jacinto,
Un aspect al învățării care i-a oferit foarte puține cercetări este în domeniul dezvoltării deprinderilor de a pune întrebări pentru ÎNVĂȚĂTOR. Cea mai importantă abilitate de rezolvare a problemelor este punerea întrebării corecte. Deoarece nu se acordă atenție sau valoare acestei abilități de învățare de bază chiar prin școlarizare, elevii sunt adesea într-o situație de stres ridicat atunci când ajung la facultate și trebuie să înceapă să-și pună propriile întrebări și nu au fost ajutați să pună în toate cele zece sau deci cu ani înainte. Numărul mediu de întrebări adresate de elevi este de o lună. Cât de priceput ar fi la tenis, de exemplu, dacă am avea șansa de a lovi o minge doar o dată pe lună! Unul dintre marile blocuri la întrebările studenților este cel vechi din „Nu voiam să par prost!".
Când un student pune o întrebare, asta nu înseamnă că s-a angajat cu subiectul la nivelul lor de înțelegere? Prin urmare, ar trebui să fie posibil să se evalueze un student pe întrebările pe care le pun mai degrabă decât pe răspunsurile sale.
Tu ce crezi?
Laurence Smith, educatoare independentă
9 Recomandări
Toate răspunsurile (40)
8 noiembrie 2012
Henry Encabo
Universitatea din sud-estul Filipinelor
Rezolvarea problemelor matematice va continua să fie (așa cum este astăzi) o abilitate esențială pentru a face față provocărilor specifice ale secolului 21, în special cu evoluțiile potențiale ale științei și tehnologiei.
În termeni mai specifici, cred că „cunoașterea procedurală" sau „cunoașterea / crearea / utilizarea strategiilor" împreună cu „creativitatea" și „factorii afectivi" precum perseverența vor juca un rol important în confruntarea cu provocări tehnologice (cum ar fi crearea de noi tehnologii și folosindu-le).
1 Recomandare
9 noiembrie 2012
Helia Jacinto
Universitatea din Lisabona
Mulțumesc Henry!
Dar în unele țări, rezolvarea problemelor matematice este lăsată în afara practicilor din clasă. În unele cazuri, din moment ce curriculum-ul nu se adresează corect, profesorii folosesc doar „predarea problemei", adică aceștia învață conținuturile specifice pentru a fi utilizate în probleme specifice ulterior.
Cum credeți că un profesor poate să împletească „cunoștințe", „strategii", „creativitate" și „emoții" în activitatea clasei de matematică?
10 noiembrie 2012
Henry Encabo
Universitatea din sud-estul Filipinelor
Cred că împletirea se poate face în mai multe moduri diferite... dar poate adevărata provocare constă în proiectarea „activităților bazate pe probleme" care ar expune studenților la un set divers de strategii și oportunități de a le folosi. În plus, trebuie să luăm în considerare și modul în care profesorii pot încuraja și susține în mod eficient ideile și emoțiile creative atașate rezolvării problemelor.
Asta mi se pare o experiență curriculară foarte complexă. =)
2 Recomandări
11 februarie 2013
Keerthivasan Rajamani
Universitatea din Twente
Bună Helia Jacinto și Henry Encabo,
Cred că un pas important (sau aș putea spune un pas mic) este integrarea diferitelor câmpuri într-un singur câmp în timp ce încercăm să ÎNvățăm abilitățile de soluționare a problemelor în domeniul ulterior.
adică, în timp ce predau abilități de soluționare a problemelor în fizică și matematică, mai degrabă decât să ceară unui elev de școală să afle distanța verticală maximă parcursă de un PARTICUL într-o mișcare de proiectil, ei ar putea cere călătoriile înălțime BALL care este lovită de Beckham, având în vedere unghiul loviturii.
Întrebări ca acestea ar putea fi modificate pentru a se încadra în diferite culturi și UN singur factor IMPORTANT care trebuie inculcat la elevii școlii este DISCIPLINARUL MULTI Natura cerințelor de astăzi de rezolvare a problemelor.
Din experiența mea, abia în timpul ingineriei mele am aflat că principalul factor de MOTIVARE pentru inventarea CALCULULUI este NEVOIA UMANĂ de a afla ZONA ȘI VOLUMUL ocupat de forme neregulate!
Sper ca multe școli, în multe locuri, să înceapă o clasă în Calcul cu o anumită formulă, fără a lua în considerare ce motivație ar oferi elevilor să dezvolte un interes de sine în a le învăța!
În opinia mea, școlile trebuie să-i facă pe elevi să simtă NECESITATEA pentru fiecare subiect care se află într-un anumit domeniu, ceea ce a făcut ca cineva să îl inventeze / să-l descopere.
Deci, FĂRĂ ACESTE FACTORI MOTIVANȚI din spatele fiecărui subiect este experimentat de studenți, este foarte dificil să atingeți standardele cerute.
4 Recomandări
15 Feb, 2013
Laurence AJ Smith
St Peter’s College, Birmingham, Marea Britanie
Bună Jacinto,
Un aspect al învățării care i-a oferit foarte puține cercetări este în domeniul dezvoltării deprinderilor de a pune întrebări pentru ÎNVĂȚĂTOR. Cea mai importantă abilitate de rezolvare a problemelor este punerea întrebării corecte. Deoarece nu se acordă atenție sau valoare acestei abilități de învățare de bază chiar prin școlarizare, elevii sunt adesea într-o situație de stres ridicat atunci când ajung la facultate și trebuie să înceapă să-și pună propriile întrebări și nu au fost ajutați să pună în toate cele zece sau deci cu ani înainte. Numărul mediu de întrebări adresate de elevi este de o lună. Cât de priceput ar fi la tenis, de exemplu, dacă am avea șansa de a lovi o minge doar o dată pe lună! Unul dintre marile blocuri la întrebările studenților este cel vechi din „Nu voiam să par prost!".
Când un student pune o întrebare, asta nu înseamnă că s-a angajat cu subiectul la nivelul lor de înțelegere? Prin urmare, ar trebui să fie posibil să se evalueze un student pe întrebările pe care le pun mai degrabă decât pe răspunsurile sale.
Tu ce crezi?
Laurence Smith, educatoare independentă
9 Recomandări
15 Feb, 2013
David Lankford
Universitatea Baptistă din Houston
Aș oferi trei procese de luat în considerare. În primul rând, John Boyd a dezvoltat o teorie de luare a deciziilor numită Bucle OODA. OODA înseamnă că observă orientarea decide și acționează. Navigarea pe web va genera mai multe diagrame ale acestui proces. Este un mod minunat de a rezolva problemele. L-am folosit bine în cariera mea. Totuși, predarea priceperii este o sarcină descurajantă în care am avut mai puțin succes. În al doilea rând, Metoda socratică sau Harkness Table (Phillips Exeter Academy), bazată pe inițiativa studenților, acest proces funcționează bine atunci când este condus de un profesor angajat și practicat. Și în final, Blooms Taxonomy este o metodă clară de 6 poziții pentru a preda o mai bună întrebare. Ultimele două depind de faptul că elevul pune întrebări care dezvoltă un dialog care duce la o teorie și testarea teoriilor.
Prin dezvoltarea tehnicilor de anchetă, studenții sunt capabili să mapeze problemele din minte sau de pe hârtie și se pot implica în discuții care realizează perspective dincolo de problema inițială. Aceasta ar trebui să ofere abilități mai bune de rezolvare a problemelor.
Dintre aceste trei sugestii, buclele OODA seamănă mai degrabă cu procesele matematice, celelalte două aplică metoda științifică mai mult decât un model matematic.
Sunt de acord cu afirmația de mai sus a lui Henry Encabo. De asemenea, găsesc perseverența o caracteristică lipsită de mulți elevi de liceu astăzi. Sugestia sa de „cunoaștere procedurală" sau „cunoașterea / crearea / utilizarea strategiilor" definește clinic cele trei metode pe care le propun aici.
2 Recomandări
17 februarie 2013
Jon Mason
Universitatea Charles Darwin
Helia, abia suntem în a doua decadă a secolului XXI. Uneori cred că, în timp ce frazele generale precum „abilitățile secolului 21" ar putea fi utile în anumite contexte, acestea nu sunt întotdeauna utile. Provocările cu care ne confruntăm acum vor fi foarte diferite chiar și în următorul deceniu, cu atât mai târziu în sec. De asemenea, este interesant să te uiți la varietatea de răspunsuri pe care le ai deja la această întrebare.
Știu că întrebarea dvs. secundară s-a concentrat pe abilitățile de rezolvare a problemelor matematice și sunt de acord cu răspunsul lui Henry despre rolul matematicii. Dar sunt atât de multe probleme de rezolvat și atât de multe modalități de a le rezolva. Abordările științifice și de sistem vor rămâne importante, dar nu sunt singurele instrumente pe care să le folosească. Conundrurile sunt importante pentru învățare și pot adopta mai multe forme - soluțiile la probleme pot fi intelectualizate și sistematizate, dar în cazul „koan-urilor budiste zen" (afirmații aparent iraționale precum „care este sunetul unei palpări de o mână?) alte căi cognitive care „rezolvă" astfel de probleme. Și atunci se gândește lateral, în jurul sau în afara problemei.
3 Recomandări
1 mar, 2013
Elena Polotskaia
Université du Québec în Outaouais
Dragă Helia,
Rezolvarea problemelor matematice înseamnă rezolvarea problemelor folosind cunoștințe matematice. Deci cunoștințele matematice, în special conceptele matematice bine dezvoltate, sunt principalul factor în rezolvarea problemelor în care sunt aplicabile matematica. Cum să dezvolți asemenea cunoștințe, este o altă întrebare. Folosind concepte matematice se poate percepe situația în mod matematic, se poate formula o întrebare într-un mod matematic, astfel încât situația să poată fi rezolvată într-un mod matematic.
Cu toate acestea, matematica nu este tot ce ai nevoie pentru a rezolva diferite probleme. De exemplu, un director al unei școli elementare consideră că rezolvarea problemelor se referă la rezolvarea conflictelor interpersonale între elevi. Deci această abilitate ar trebui să se afle în programa din secolul 21.
Elena
3 Recomandări
1 mar, 2013
Laurence AJ Smith
St Peter’s College, Birmingham, Marea Britanie
Da, James, Metoda socratică este bună. Una dintre cele mai interesante evoluții în educație pe care am văzut-o în ultimii zece ani a fost Filosofia cu copiii (vezi și SAPERE sau P4C). A fost una dintre puținele ocazii în care cercetam acest subiect de întrebări ale cursantului, că i-am auzit pe studenți punând întrebări care erau cu adevărat apreciate și dezvoltate.
Îmi amintesc că am făcut un curs OU în Biologie acum câțiva ani și ni s-a spus că vom fi învățați să gândim „științific". Dar, desigur, ceea ce am fost învățați a fost pur și simplu cum să precizăm textul în propriile noastre cuvinte. De câteva ori am provocat organizatorii cursului să spună că am crezut că știința se referă la a pune întrebări și a unei autorități provocatoare și nicăieri în cursul respectiv nu au permis acest lucru. La sfârșitul unui experiment sau investigație, ar trebui să fim încurajați să spunem ceea ce credem că vor fi următoarele întrebări la care trebuie să analizăm. Cunoașterea ar fi apoi privită ca un subiect care se deschide mereu și nu ca un set de căsuțe închise.
Cred că a învăța despre punerea de întrebări este subiectul cel mai neglijat din sistemul nostru de învățământ. M-am uitat la sute de cărți despre Educație și aproape niciuna dintre ele nu are nimic de spus despre dezvoltarea întrebărilor adresate de elevi; dacă există un capitol despre întrebări, este întotdeauna despre modul în care profesorii pot pune întrebări mai bune.
Abilitatea de a cere este preluată de la cei mai mici elevi ai noștri și ei o recuperează foarte rar!
8 Recomandări
19 martie 2013
Andronikos Kaliris
Universitatea Națională și Kapodistriană din Atena
Salut Helia
aceasta este o întrebare foarte interesantă, dar așa cum a menționat mai jos domnul Mason, persoanele din zilele noastre nu au nevoie doar de abilități de rezolvare a problemelor matematice pentru a face față provocărilor și problemelor constante. Presupun că au nevoie de o mare varietate de abilități de rezolvare a problemelor pentru a câștiga modalități mai bune de înțelegere și îmbunătățire a vieții lor. Datorită masei de informații complicate pe care o primim zilnic de la alte persoane și mass-media, dezvoltarea abilităților de prelucrare a informațiilor ar trebui să joace un rol crucial în acest moment și în viitorul apropiat. Teoriile sistemelor, teoria haosului și teoria întâmplării ne-ar putea oferi un fundal vast pentru a face față incertitudinii și multiplicității în lumea postmodernă în diverse domenii precum știința, relațiile umane, cariera și educația, printre altele.
În plus, în opinia mea, dezvoltarea procesului decizional are un rol esențial în „lumea secolului XXI", deoarece de zi cu zi trebuie să luăm decizii importante în legătură cu numeroase tipuri de probleme, de cele mai multe ori complexe și solicitante. Abilitățile de rezolvare a problemelor matematice sunt necesare, dar nu sunt adecvate. Curiozitatea, persistența, inteligența emoțională, convingerile robuste de autoeficiență, experiența largă și mai multe competențe, cum ar fi abilitățile de comunicare și flexibilitatea ne pot ajuta să facem față efectiv fiecărei provocări.
3 Recomandări
30 martie 2013
Jonathan Edwards
Merion inferioară / Harriton
Reprezentarea grafică a datelor este un câmp care îmbină matematica, artele lingvistice și artele plastice și se pretează la implementarea TIC. Analizarea programelor de învățământ timpuriu, adolescenți, adulți timpurii, underrad, postgrad - dezvoltarea competențelor de interpretare și comunicare a cantității enorme de date numerice și non-numerice ar trebui să fie considerate instrumente de rezolvare a problemelor la fel de esențiale precum citirea, scrierea, etc. Grafice statice, desen animat, grafică computerizată, imagini reprezentative - oferind instruire în abilitățile de producere a acestor obiecte, precum și interpretarea acestora sunt abilități cheie de rezolvare a problemelor pentru provocările din secolul XXI.
3 Recomandări
1 aprilie 2013
Helia Jacinto
Universitatea din Lisabona
Salutare tuturor! Vă mulțumesc foarte mult pentru contribuții!
Permiteți-mi să clarific unele probleme pe care unii dintre voi le-ați menționat anterior. Voi încerca să-mi condensez comentariile.
- Nu am afirmat că rezolvarea problemelor matematice (MPS) este Singura abilitate de care avem nevoie pentru a face față celor 21 de provocări (oricare ar fi acestea). Întrebările mele sunt: ​​rezolvarea problemelor este o abilitate importantă? Dacă da, cum poate contribui activitatea matematică de rezolvare a problemelor la dezvoltarea abilității generale de rezolvare a problemelor din secolul XXI?
- Pot să mă raportez la „care sunt cele 21 de provocări? Sunt reali? Sau sunt ele diferite de provocările secolului XX? " Cred că sunt reale și diferite. Asistăm acum la unele schimbări în jurul nostru... Vezi aceste 10 noi locuri de muncă care nu existau în secolul XX: http://www.forbes.com/sites/meghancasserly/2012/05/11/10-jobs-that -didnt-există-acum 10 ani /. În calitate de profesori, ne pregătim elevii să se înscrie la unul dintre ei? Sau pentru a crea noi locuri de muncă? Cum se ajută „învățarea conceptelor matematice pentru rezolvarea problemelor matematice din clasă"?
- Acum, rezolvarea problemelor matematice nu se referă doar la utilizarea unor „concepte matematice" pentru a rezolva „probleme matematice academice". De fapt, există o sumă imensă de cercetări asupra MPS. Mulți cercetători au afirmat că este posibil (și de dorit) învățarea matematicii PRIN rezolvarea problemelor, adică conceptele sau procedurile matematice sunt un rezultat al activității PS în sine (căutați modelele și modelarea perspectivei, de exemplu). Pe de altă parte, nu există nicio îndoială că mulți oameni în multe meserii diferite, în afară de matematicieni, rezolvă probleme care necesită un fel de „gândire matematică". Vezi, de exemplu, studiile de la R. Noss, C. Hoyles și colegii săi, s-au concentrat pe matematica folosită în mai multe contexte la locul de muncă.
- În sfârșit, sunt de acord cu Laurence: a pune întrebări este o activitate interesantă care poate duce la activități mai inventive și inovatoare! Și asta se poate face în sala de matematică! De fapt, există cercetători în educația matematică care susțin importanța dezvoltării capacității de „a pune probleme". Așadar, am o nouă întrebare: cum ne putem învăța elevii să privească societatea secolului XXI și să prezinte probleme interesante (matematice sau nu), care merită rezolvate?
2 Recomandări
1 aprilie 2013
David Lankford
Universitatea Baptistă din Houston
O piatră de temelie a metodei socratice este definirea. „care probleme merită rezolvate" poate să nu fie prima întrebare. "ce criteriu ne va defini„ problema "?" s-ar putea să fie întrebat mai devreme. Fiecare comună sau micro comunitate poate avea o abordare diferită pentru definirea acestei întrebări.
Puneți întrebări de genul nostru. Este definirea unei probleme globale în care poate fi utilizat MPS? Sau este să adaptezi o problemă care cere ajutor pentru a rezolva nevoile în caz de urgență? Cutremurul de pământ din Haiti a fost ținta care a produs un adăpost portabil conceput pentru studenți cu filtrare a apei, o lumină și a fost suficient de compresibil pentru a expedia aerian mai multe adăposturi pe un palet. Un proiect MIT pentru elevii de liceu. A fost nevoie de multe discipline pentru a defini aspectele din rațiunile de rezistență la greutatea versusului.
Oferiți o definiție, iar următoarea discuție va oferi atât întrebări cât și răspunsuri până când problema dvs. va fi rezolvată.
1 Recomandare
5 aprilie 2013
Francisco Cua
FCC Consultants, Inc.
@ Profesor Latchanna - Dimpotrivă în anumite țări în care m-am expus la predare și învățare, experiența mea mă determină să interpretez că tinerii și adulții din școlile de acum (secolul XXI) au dificultăți în confruntarea cu provocări din viața lor. Mulți studenți cu care am interacționat consideră simplist și, după cum comentează adesea prietenul meu, sunt UNE LINERI, deoarece au fost instruiți să rezolve problemele prin întrebări cu alegere multiplă, adevărate sau false și un simplu răspuns ONE-LINE la întrebări. Mulți dintre ei sunt adepți și au tendința de a urmări glume. De exemplu, când ocupația de asistentă a fost o boom, ei au sărit să fie instruiți ca asistent medical. Am știut chiar și de medici și contabili care se supun acestei transformări nerealiste pentru a fi asistentă medicală fără să-mi dau seama că pasărea (de exemplu, contabila) nu poate înota și peștele (de exemplu, asistenta) nu poate zbura.
Sunt de acord cu dvs. că există o nevoie gravă de schimbare a sistemelor educaționale și că este necesară o schimbare radicală în toate țările. Astfel, această întrebare este oportună, deoarece provocarea secolului XXI necesită abilități integrate ale secolului XXI.
Vă mulțumesc pentru contribuția dvs. la acest forum și pentru oportunitatea de a gândi și de a împărtăși opinia mea pentru a nu fi de acord. :-)
3 Recomandări
1 mai 2013
Brad Bostian
Colegiul Comunitar Central Piedmont
Discuție interesantă. Cred că toți învățăm mai bine când ajungem să punem întrebări și să căutăm răspunsul. Căutarea noului este ceea ce face ca învățarea să fie plăcută universal în conformitate cu Aristotel și nimic nu s-a schimbat de atunci decât dacă știm despre serotonină. Există modalități de a crea o experiență conservată care este încă semnificativă și interesantă, iar profesorii trebuie să cunoască aceste trucuri. Ca și prezentarea unei imposibilități aparent, astfel încât să putem stimula chestionarea elevilor pe linia dorită, ceea ce ne permite să structurăm curriculum-ul până la scopurile pe care le dorim sau de care avem nevoie, menținând totuși vocea și experiența elevului.
Cred însă că ar trebui să o numim metoda aspasiană.
2 Recomandări
1 mai 2013
David Lankford
Universitatea Baptistă din Houston
Deși nu este înrudit direct, consider că persistența este o problemă semnificativă cu gândirea critică ca aspect al abilităților din secolul 21. Studenții tind să migreze de la o idee la alta fără să dezvolte pe deplin conceptul inițial. Acest lucru afectează direct punerea întrebărilor de urmărire și soluționarea soluțiilor care necesită calcule suplimentare. John Dewey a sugerat să creăm scepticism pentru a-l menține pe elev să pună întrebări și să caute răspunsuri. În cazul studenților moderni, orientați digital, cred că persistența inhibă procesul de „foraj" într-un concept cu o anchetă de calitate a studenților.
2 Recomandări
1 mai 2013
Laurence AJ Smith
St Peter’s College, Birmingham, Marea Britanie
Bună David, ultima teză pare să contrazică ceea ce ai spus înainte. Puteți să o amplificați în continuare, poate cu un exemplu?
1 Recomandare
2 mai 2013
David Lankford
Universitatea Baptistă din Houston
Laurence,
Consider persistența o problemă, deoarece lipsește. Nici o persistență nu este egală cu analiza suprafeței doar de aici interogative slabe. Cred că elevii trebuie să dezvolte un nivel de autoreglare care este mai persistent decât este cazul de față.
5 Recomandări
2 mai 2013
Laurence AJ Smith
St Peter’s College, Birmingham, Marea Britanie
Da, acesta este un punct bun. Următorul lucru este atunci cum să încurajezi, să dezvolți și să dai valoare PERSISTENȚEI de la o vârstă fragedă, astfel încât să devină parte a obișnuinței de studiu. Multe dintre marile descoperiri au fost făcute de oameni care au avut „super stickabilitate".
5 Recomandări
9 iunie 2013
Jean MacKenzie Ward Colson
Învățând să gândim logic, să recunoaștem tiparele și relațiile în conținut. Învățarea de a stabili obiective. Învățarea de a termina ceva, chiar și atunci când execuția studiului sau a proiectului pare să fie mai „plictisitoare" decât începea. Învățarea planificării și gestionării propriilor proiecte. Acest lucru sugerează că a face teme și a termina proiecte de grup și independente la timp este ceva ce ar trebui învățat în anii de școală primară.
5 Recomandări
10 iunie 2013
Jose ISAIAS Lobo Fontalvo
Universidad del Atlántico
Dezvoltarea întrebărilor în conformitate cu Lawrence mai sus apare de acasă. Unele case învață copiii să tacă ca într-un oraș mic din țara mea. Oamenii sunt muncitori „buni" pentru că își fac treaba fără întrebări. Doar orașul de alături este total diferit. Oamenii și studenții își arată nemulțumirea și își pun întrebări dacă au nevoie. Cred, așadar, că a pune întrebarea corectă, la momentul potrivit, persoanei potrivite, într-o manieră corectă (Mey, 1996) este o abilitate care iese din casă la fel cum alfabetizarea emergentă îi ajută pe copii să devină elevi mai bine dotați.
4 Recomandări
10 iunie 2013
Francisco Cua
FCC Consultants, Inc.
@ Jose Lobo - Ai dreptate. Dezvoltarea elevilor pentru a pune întrebarea corectă este importantă. Să știi să pui întrebarea corectă este o abilitate esențială.
3 Recomandări
10 iunie 2013
Andreas Fischer
Forschungsinstitut Betriebliche Bildung (f-bb)
Aș considera că ipoteza testează o abilitate din ce în ce mai importantă (explicarea sistematică a presupunerilor cu privire la modul în care lucrurile funcționează și de ce nu; precum și adaptarea lor la feedback-ul informativ) în secolul XXI.
1 Recomandare
10 iunie 2013
Samantha L Pugh
Universitatea din Leeds
Sunt de acord cu comentariile de mai sus, dar, de asemenea, cred că a fi capabil să caute și să evalueze informații în mod eficient este o abilitate cheie pentru secolul XXI. După părerea mea, cea mai mare schimbare din ultimii 20 de ani este trecerea de la a ști unde să găsești informații, la a ști cum să filtrezi informațiile. De la explozia Internetului, există mai multe informații disponibile pe orice subiect pe care l-am putea digera vreodată. Abilitatea constă în evaluarea calității, relevanței și validității informațiilor respective.
7 Recomandări
28 iunie 2013
Gonzalo Galileo Rivas Platero
GGRivas Consulting
Câteva considerente sunt:
1- Capacitate creativă, muncă independentă, antreprenoriat și condiții
pentru a se adapta situațiilor emergente
2- Dezvoltarea potențialului de a fi actualizat constant
3- Abilități de a lucra în grupuri interdisciplinare, inclusiv potențialul comunicativ al instrumentelor de manipulare a computerului și a domeniului atât al limbii de origine, cât și al altor limbi universale
4- Aptitudini pentru identificarea, accesarea și utilizarea informațiilor relevante în acest moment.
3 Recomandări
7 iulie 2013
Caroline Gibby
Universitatea Newcastle
Mă întreb cât de mult conceptul de rezolvare a problemelor și interogare activă devine o problemă mai largă în ceea ce privește controlul, precum și așteptarea în cultura unui elev.
În multe medii, capacitatea de a pune o întrebare este limitată de libertatea de a o face. Mă consider că o abordare freireană, legată de comunitățile de anchetă, Lave și Wenger și, probabil, SOLES și SOMES ar putea permite un proces prin care limba și libertatea de a chestiona pot evolua.
1 Recomandare
15 iulie 2013
Gonzalo Galileo Rivas Platero
GGRivas Consulting
Continuând contribuțiile, este important să reținem că unii critici, precum grupul Common Core ( http://www.commoncore.org/ ), sunt în favoarea unei importanțe mai mari a conținutului și a unui curriculum mai cuprinzător, pe care scrisorile de predare a gândirii critice abilități și învățare a învăța. Principalul argument al acestei abordări a predării este acela că, deși aceste abilități sunt foarte importante, nu pot fi predate independent și nu pot fi în afara unui domeniu specific de cunoștințe, proiectate ca discipline academice tradiționale și nici studenții nu sunt capabili să aplice aceste abilități dacă le lipsește cunoștințe factuale adecvate despre un anumit domeniu de studiu.
Dintr-o altă perspectivă, s-a argumentat și faptul că, deși termenul de competență este valoros pentru a ghida modul în care ar trebui să fie predarea și învățarea în clasă, aceasta este o expresie care provine din lumea întreprinderilor și companiilor. Retorica competențelor secolului XXI este concepută în multe cazuri ca o altă latură a abordării economiei în educație, în funcție de obiectivul lor principal: pregătirea lucrătorilor pentru economii de cunoștințe înalt calificate sau, în unele cazuri, chiar și companii individuale.
În loc să punem accentul pe dezvoltarea armonioasă a tuturor abilităților, discursul uman asupra puterilor exagerează semnificația abilităților legate de locul de muncă. În plus, unii susțin că astfel și modul în care sunt definiți, nu toți studenții vor dobândi abilități de secol, pentru că, în primul rând, nu toți tinerii din ziua de azi vor fi muncitori extrem de calificați chiar și în țările dezvoltate, iar în al doilea rând, această retorică uită de nevoile marii majorități a țărilor lumii.
2 Recomandări
19 iulie 2013
Sergiy Sylantyev
Universitatea Națională de Științe ale Vieții și Mediului din Ucraina
STEM! Știință, tehnologie, inginerie, MATEMATICĂ!
Nu mai puțin, nu mai mult!
2 Recomandări
24 iulie 2013
Syed Ahmad Helmi
Universiti Teknologi Malaysia
Aș spune că, pentru a fi un bun rezolvator de probleme, el / ea necesită (i) cunoștințele, (ii) procesul și (iii) încrederea. Prin aceasta, el / ea se poate confrunta cu orice provocări.
1 Recomandare
24 iulie 2013
Sridhar Sambatur
Instituțiile Colegiului Sfântul Aloysius
Comentarii grozave. După cum spune Samantha, există supraîncărcare de informații și acces instantaneu la informații. Studenții sunt la curent cu cele mai recente din orice domeniu.
Sunt mai curioși decât acei studenți care au studiat în anii 1980-90. Sunt experimentatori. Sunt manipulatori de tehnologie și aplicații concentrate. În cazul în care ne vom potrivi imaginația și întrebarea experiența din sala de clasă ar fi excelent.
1 Recomandare
25 august 2013
Sergiy Sylantyev
Universitatea Națională de Științe ale Vieții și Mediului din Ucraina
Nu veți cunoaște niciodată economia dacă nu cunoașteți matematica.
2 Recomandări
30 noiembrie 2013
Afaq Ahmad
Universitatea Sultan Qaboos
Dragă Helia Jacinto, În opinia mea, abilitățile de rezolvare a problemelor necesare pentru a face față provocărilor secolului XXI sunt:
- Gândire critică,
- Rezolvarea problemelor,
- Comunicarea,
- colaborând,
- inovatoare și
- Autodirecție și orientare
2 Recomandări
26 ianuarie 2014
Qefsere Doko Gjonbalaj
Universitatea din Prishtina
Pentru a integra cu succes rezolvarea problemelor în programele de educare a cadrelor didactice, este esențial să căutăm mai întâi să clasificăm aceste probleme și să determinăm abilitățile cognitive și condițiile necesare pentru a le rezolva eficient.
3 Recomandări
6 iunie 2014
Helia Jacinto
Universitatea din Lisabona
Este un copil priceput din secolul XXI?
;)
https://www.youtube.com/watch?v=Uc4CD1aEFwE
2 Recomandări
6 iunie 2014
Afaq Ahmad
Universitatea Sultan Qaboos
Stimată doamnă Helia Jacinto,
Vă mulțumim pentru împărtășirea unui link frumos și informativ.
22 martie 2017
Lorena Baron
Universitatea din Hawaii din Mānoa
Hola Helia :)
Acesta este un site excelent! Sper că vă va fi de ajutor :)
http://galileo.org/......ssessment/
http://www.galileo.org/tips/rubrics/math_ps_rubric.pdf
1 Recomandare
Vă puteți ajuta adăugând un răspuns?
Răspuns
Adăugați răspunsul
Publicații conexe
Politik, Pädagogik unde Bildung im Kontext sprachlich-simbolischer Ordnungsverhältnisse
Capitol
August 2016
Safiye Yıldız
Bildungsprozesse gestalten sich im Kontext gesellschaftlicher Ungleichheitsverhältnisse. În einer Migrationsgesellschaft haben wir es mit besonderen Verhältnissen zu tun, mit zunehmender fi nanziell-materieller Ungleichverteilung (siehe Armuts- unde Reichtumsbericht der Bundesregierung 2013), Ungerechtigkeiten in Geschlechterverhältnissen, einer...
Vedere
Hacia înțelegerea formării tehnice a talentului uman în sănătate: o experiență a liniei de cercetare în pedagogie și educație în sănătatea CFTHS
Articol
Text complet disponibil
Apr 2017
Gabriel Augusto Díaz Reina
Claudia Patricia Guevara Armenta
Mónica Marcela Juyó Macías[...]
Fabiam Eduardo Rojas Navarrete
Prezentul articol al liniei de investigare în educație și pedagogie în sănătate, pertinent în cadrul grupului GISS del CFTHS din SENA, prezintă modalități descriptive avances ale logourilor atinse în cercetarea multicentrică pentru identificarea și analizarea ofertei cuantitative și a calității formării lucrătorilor tehnici de sănătate în los...
Vedere
Mai mult decât să obținem un model pedagogic selectat, suntem în competiție pentru a obține un produs
Articol
Mar 2010
Elías Tapiero-Vásquez
La condiția pozitivistă a formării profesionale a maestrilor se află „imperceptibilă" în cercetarea educativă și pedagogică pentru instrucțiunile instituțiilor formatoare de maestre, atunci când este stabilită practica unei autonomii false (pseudoautonomie) centrată, ca și ultimul, în escogență de modele pedagogice, și în care p...
Vedere
Întrebări și discuții similare
Care este cel mai bun dispozitiv de încălțăminte pentru a analiza presiunea plantară în timpul mersului (rătăcirea și purtarea ortezelor piciorului)? Argumente pro şi contra? F-Scan este încă cel mai bun?
Întrebare
5 răspunsuri
Întrebat pe 20 februarie 2020
Gabriel Moisan
În mod ideal, aș putea să sincronizez dispozitivul / sistemul cu alte sisteme, cum ar fi captarea de mișcare și sistemele EMG și plăcile de forță. Mulțumiri
Vedere
Ce înseamnă unitatea de zece ani?!?
Întrebare
4 răspunsuri
Întrebat 26 ianuarie 2020
Haider Abdulkareem Al-Mashhadani
Unitatea versanților Tafel sunt mV / deceniu (pentru versanți catodici și anodici).
Ce înseamnă deceniul?!
este (scara jurnalului) doar?!
Vedere
Care este adevăratul succes în viață?
Discuţie
6 răspunsuri
Solicitată 10 septembrie 2019
Sundus Abdulkariem Alabdulla
În general, este descrierea unei persoane care a reușit să își atingă obiectivele personale sau profesionale
Vedere
Cum ar trebui evaluate studiile similare ale acelorași autori într-o revizuire sistematică?
Întrebare
8 răspunsuri
Solicitat la 31 mai 2019
Pasquale Balzan
Salutare tuturor,
În prezent fac o revizuire sistematică. Două dintre studii, finalizate de aproape aceiași autori, par să fi folosit același set de participanți.
Diferențele constau în principal în proiectarea studiului:
Studiul 1 a inclus un studiu dublu-orb, randomizat, controlat la șam (5 zile / săptămână timp de 2 săptămâni) la douăzeci de pacienți cu raport 3: 2. La început, fiecare pacient a fost supus unei evaluări clinice. Evaluările au fost apoi efectuate imediat după shaml sau stimulare reală (post-stimulare, T1), la o lună (T2) și la trei luni de urmărire (T3).
Studiul 2 a inclus un studiu randomizat, dublu-orb, controlat în șocuri, crossover (5 d / săptămână timp de 2 săptămâni) la 20 de pacienți cu un raport 1: 1. Fiecare pacient a fost supus unei evaluări clinice înainte și după o stimulare reală sau tâmplă. O evaluare de urmărire a fost efectuată la 1 și 3 luni cu o perioadă de spălare crossover de 3 luni. După spălare, După o perioadă de spălare de 3 luni de la ultima vizită (adică T3), fiecare pacient a primit tratamentul opus (faza de croire)
și a fost supus aceleiași evaluări standardizate ca în prima
faza, la început, la 2 săptămâni, la 1 lună și la 3 luni
Ambele studii au utilizat aceleași măsuri de rezultat, iar analiza datelor implică măsuri de analiză a datelor identice.
Care este părerea dvs. de mai jos:
1. Ar trebui incluse ambele studii în revizuire?
Întrucât autorii par să fi folosit aceiași participanți (aceiași autori de cercetare, aceeași instituție, mărimea identică a eșantionului, aceleași măsurători ale rezultatelor), ar putea includerea celor două studii să prejudicieze rezultatele revizuirii?
Mulțumesc!
Pasquale
Vedere
Este o revizuire sistematică a literaturii (SLR) calitativă?
Întrebare
5 răspunsuri
Întrebat 10 martie 2019
Praveen Panday
SALUT
SLR este întotdeauna calitativ sau pot fi și metode de amestec?
Mulțumiri.
Vedere
Cum configurați o curbă standard ELISA?
Întrebare
4 răspunsuri
Întrebată 26 februarie 2019
Sadaqur Rahman
Există vreo regulă standard pentru a construi curba standard pentru ieșirea ELISA? Încerc să analizez o ieșire ELISA competitivă, dar am probleme să aleg modelul pentru curba standard. Mai întâi am folosit pur și simplu Microsoft Excel. Acum decide să folosesc R, deoarece am ceva experiență cu el, dar alegerea modelului mă exasperează.
Vedere
Care sunt probele care arată o confirmare pozitivă pentru testul cu ninhidrină?
Întrebare
6 răspunsuri
Întrebată 13 februarie 2019
Binoy Kurian
Avem vreun extract de eșantion brut care arată confirmare pozitivă la testul cu ninhidrină?
Vedere
Cum se folosește clasificatorul de clase Ordinal în WEKA?
Întrebare
2 răspunsuri
Întrebată 18 septembrie 2018
Anusha a S
Îmi poate spune cineva cum și unde să definesc ordinea claselor în timp ce folosesc OrdinalClassClassifier în WEKA?
Vedere
Cum se prepară 20 de soluții micromolare de orice compus solid?
Întrebare
6 răspunsuri
Întrebată pe 3 septembrie 2018
Zia Ul Mustafa
Lucrez în model animal și pentru asta trebuie să pregătesc 20 de soluții micromolare de celecoxib.
Ai nevoie de sugestiile tale amabile.

| StrongHeart explică (pentru RAY):

"Cea mai importantă abilitate de rezolvare a problemelor este punerea întrebării corecte." bine zis

| mihai69 a răspuns:

Nu e nevoie de fapt deloc de matematică, deși majoritatea așa cred. Poate de aia se și face profilul „mate-info".
Mai degrabă, matematica are nevoie de informatică, nu invers.

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de programele utilizate. În Java de exemplu, trebuie să știi algebra generalei. Cu multa matematică știu că lucrează inginerii de prin firme.

| admbx a răspuns:

Ca sa inveti informatica*
Programarea e doar o parte din informatica.
In general trebuie sa ai cunostinte bune de matematica ca sa poti intelege domenii mai complexe din informatica: analiza si prelucrare de imagini, inteligenta artificiala/machine learning, data science, criptografie, etc

In rest, ignora raspunsurile copy-paste ale lui RAY, el habar n-are pe ce lume e.
Matematica clar te ajuta. Nu este totusi obligatorie pentru ca in software engineering sau business software dev (90% din industrie) nu ai treaba cu matematica.

| RAY a răspuns (pentru admbx):

Ti ai facut cont ca sa ma jignesti, i-am raspuns intr-un mod simplu, ai nevoie in functie de jobul tau e logic

| admbx a răspuns (pentru RAY):

Da, fix pentru tine mi-am facut cont, de important ce esti dand raspunsuri copy paste din care nu intelegi doua boabe.
Am intrat sa dau raspuns fix la intrebare. Ca te-am gasit si pe tine facand spam e alta poveste.

| RAY a răspuns (pentru admbx):

Pratic esti banat pe alt cont pe TPU

| admbx a răspuns (pentru RAY):

Nu, pur si simplu dau foarte rar pe TPU.
Faptul ca am facut o remarca in privinta raspunsurilor tale, repet, n-are de-a face cu tine automat. Nu mai face tu legaturi ca nu le ai cu asta deloc.