| T0T a întrebat:

E posibil să iubești o persoană și cu toate astea, să te porți cu indiferență față de ea? În ce situații?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu, dar se pare ca multi nu sunt de acord cu mine, sau mai bine spui nu cred ca au iubit vreodata cu adevarat, sau cel putin nu inteleg iubirea adevarata.

| T0T explică (pentru OldSoul):

I-ai făcut praf pe toți laughing

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se poate, stai pe bani sau de frica ca nu te poti mentine pe salariul tau asa convietuind impreuna platiti datoriile

| AFR81 a răspuns:

E posibil in situatia in care orgoliul e prea mare.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Da,este posibil,atat datorita factorilor externi cat si factorilor interni.
Factorii externi ar fi:in primul rand problemele de zi cu zi, note mici la scoala, sanatate deficitara care iti vor redirectiona atentia spre zonele napastuite.
alt factor extern ar fi comportamentul iubitei/iubitului care lasa de dorit...tu o iubesti asa de mult incat te lasa perplex cand nu se ridica la asteptarile tale ea sau cuplul in sine.
alt factor extern ar fi gelozia(cred ca este mai prezenta la femei)traind cu gandul ca s-ar putea sa te insele partenerul devi rece fata de acesta, dezvolti indiferenta.
Poate mai sunt si alti factori externi, dar am pus punctul pe i cred.
Factorii interni sunt de alta natura.Am discutat cand eram mai micut la ora de romana(sa-i dea profei Dumnezeu sanatate)la Maitreyi despre factorii interni ai durerii in dragoste.atunci nu prea am inteles bine ce zice, dar acum stiu prea bine.ti s-a intamplat vreodata sa iubesti atat de tare pe cineva incat sa simti ca nu esti suficient de bun pentru ea sau ca nu o poti face fericita sau ca nu esti ceea ce ii trebuie sau viata e prea scurta si tu in adancul sufletului ai credinta ca si o eternitate ar fi putina pentru tine si pentru ea, impreuna formand un cuplu.Acestea duc de asemenea la indiferenta

| T0T explică (pentru SergiuBoss11):

În ceea ce mă privește, pot spune că iubesc o fată, dar știu faptul că nu sunt ceea ce își dorește, nu sunt suficient de bun pentru ea și nu o pot face fericită, exact ceea ce ai spus. Eu nu voi putea fi niciodată indiferent față de ea. Nici nu prea arăt că sunt indiferent dar nici nu o dau pe altele deoarece știu ceea ce am spus înainte. O iubesc necondiționat, are niște calități extraordinare și de aceea indiferent de situație nu îmi va fi indiferentă. Eu chiar sper să fie fericită și îi doresc tot binele. Fericită cu alt gen de persoană poate fi, și cu mine știu că nu poate.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Pe ea ai intrebat-o?

| T0T explică (pentru SergiuBoss11):

Nu am întrebat-o. Să zicem că o cunosc destul de bine, știu cum e ca persoană și am zis că nu este nevoie. O să îi spun într-o bună zi ceea ce simt dar doar ca să mă simt împăcat. O să îi spun în perioada asta, că tot vine sfârșitul și vom urma drumuri diferite.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Sfarsitul este conditionat de raspunsul ei..sau neconditionat adica va fi oricum?

| T0T explică (pentru SergiuBoss11):

Unde există dragoste singurul "va fi oricum" este persoana de lângă tine. În general asta, acum viața e imprevizibilă.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Facand referire la intrebarea cu liberul arbitru..de ce nu demonstrezi tu ca exista liberul arbitru spunandu-i ce simti chiar azi mademoisellei

| Suck a răspuns (pentru T0T):

Fiecare om are calități si defecte, fiecare are oarecum cel putin o persoana de sex opus cu care se potriveste. Degeaba ea e pe placul tau daca tu nu esti pe placul ei, nu ai ce face în aceasta situație. Problema e ca tu nu ai încredere in tine si iti ucizi singur sperantele, doar ea este in masura sa-ti spună daca ai vreo sansa sau nu.

| T0T explică (pentru SergiuBoss11):

Eu nu am afirmat niciodată că avem pe deplin liberul arbitru. Consider că îl avem până într-un punct.
Îi voi spune ce simt, dar nu consider că acum este momentul potrivit.

| T0T explică (pentru Suck):

Nu am încredere în mine deoarece am motive să nu o fac.
Eu o cunosc de niște ani, cred că pot să îmi dau seama cine îi place ca persoană și cine îi displace. Cum i-am spus și amicului tău, Sergiu, îi voi spune ceea ce simt, dar doar ca să fiu împăcat căci sunt sigur că nu sunt ceea ce caută ea și cel care o poate face fericită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. atunci când te rănește.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Depinde de fiecare cum isi exprima iubirea nu toti o facem in acelasi fel de aceea suntem diferiti.

| iccecrim a răspuns:

Nu e posibil.

| implant a răspuns:

Da, normal ca poti
in situatia in care ai un orgoliu foarte mare, sau in care vrei sa-i demonstrezi ceva anume (si in general acel ceva e faptul ca i-ar fi greu fara tine)