| a3e6u9 a întrebat:

Ești patriot(ă)? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Mi se pare o stupiditate. Locul n-are nicio relevanta. Pana la urma omul il sfinteste, iar in Romania nu prea e cazul.

30 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt,,patriot'' cand gandesc despre faptul ca si alte tari au oameni de joasa speta.
La fel de,, patriot'' sunt si cand gandesc ca Romania are oameni inteligenti, talentati si chiar intelepti la fel ca alte tari.
Sunt,, patriot'' cand ma gandesc la faptul ca un aparent plus al unor natiuni superioare noua din unele puncte de vedere ascund sub pres neajunsuri care la noi nu exista.
Nu sunt patriot mizand pe faptul ca eu sunt superior altcuiva datorita altor motive decat faptul ca m-am nascut aici si nu acolo, primind ideologii predominante aici si nu acolo.
Este un adevar care nu cred ca poate fi contestat faptul ca ne influenteaza mai mult si tindem sa militam petru ce ne influenteaza in mod direct viata. De asta de exemplu multi isi exprima suferinta pentru tot umanii africani care traiesc in conditii mizere desi nu fac nimic pentru asta. Desi exista si cazuri in care unii au simtit nevoie de a-si adopta o identitate specifica acelor locuri dorind sa ajute spre o tranzitie catre o normalitate care sa fie pentru binele tuturor. Un fel de,, omul sfinteste locul''.
Insa ce mi se pare cu mult mai important este sa stii sa fii un bun roman. Dar sa stii si sa fii francez, englez, german, american, chinez ori arab daca asta te ajuta sa descoperi cine esti si sa iti manifesti personalitatea.
Eu cred intr-o vorba: Oamenii nu sunt influentati. Ei sunt influentabili. Cand se produce o schimbare brusca de macaz, acolo germina ideea de,, revolta'' de mult.
E bine sa stim diferenta dintre a fi patriot si nationalist.
A fi patriot inseamna a apara cu indarjire un set de valori adoptat si a nu accepta schimbarea lui de catre altcineva. Mai inseamna insa si sa testezi acele posibile schimbari si modul in care ar putea aduce consecinte pozitive sau negative. Traditionalismul este pozitiv din multe puncte de vedere. Insa la fel de bine odata cu trecerea timpului trebuie sa trecem prin faze de tranzitie si adoptarea unui nou set de valori datorita faptului ca de-a lungul timpului ne raportam diferit la anumite elemente.
Orice doresti sa intreprinzi, e nevoie de o dorinta, de un ideal. Si apoi de o organizare, de un plan. De cercetare amanuntita asupra repercursiunilor. Si de decizii. Insa orice decizie luata trebuie sa fie cercetata dupa un timp pentru a se vedea daca mai poate fi solutia potrivita. Zoom in si zoom out.
A fi nationalist inseamna a impune teroare asupra oricarei idei de schimbari negand orice forma de documentare asupra spectrului de influente.

| 愛日本 a răspuns:

Nu prea, de multe ori mi-am dorit sa ma fi nascut in alt loc.

| emy a răspuns:

Da,sunt patriota. Imi iubesc tara in ciuda a tot ceea ce se intampla in ea. Tara e frumoasa si nu are nici o vina pentru ceea ce se intampla in ea.

| RAY a răspuns:

Nu, n-am motive sa fiu patriot, faptul ca m-am nascut aici era o chestie de geografie si de destin sa spun asa, nu-i devina tara pentru oamenii din ea,tara e frumoasa,avem muntii, mare, lacuri, rauri, pesteri, minuni ale naturi

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt si cazuri in care iti urasti mama.

| neutrino a răspuns:

"Tara este ca si mama: o iubesti fara de pricina."

| Doub a răspuns:

Da sunt. Pentru ca imi iubesc tara.

| a3e6u9 explică (pentru Doub):

De ce îți iubești țara?

| Doub a răspuns (pentru a3e6u9):

Pentru frumusetea ei si pentru oamenii minunati care fac ceva pentru ea.

| a3e6u9 explică (pentru Doub):

E singura țară frumoasă cu "oameni minunați"?

| Doub a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu,nu e singura tara cu "oameni minunati". Dar eu o apreciez pentru "acei oameni minunati".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Ana sad

| Eduard619 a răspuns:

Nope.Nu sunt pentru ca urasc modul in care a ajuns tara si cum suntem vazuti de toata tarile vecine din Europa.

| a3e6u9 explică (pentru Eduard619):

Dacă ar fi bine în România, ai fi patriot?

| Eduard619 a răspuns (pentru a3e6u9):

In cazul asta da oricine ar fi patriot daca ne-ar merge bine happy

| a3e6u9 explică (pentru Eduard619):

De ce ai fi patriot dacă ar fi bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. de ce? de ce as fii. nimanui nu i-a pasat de mine, mie de ce mi-ar pasa de altul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aşa e românul în ziua de azi,ştie numai să se vaite că nimănui nu i-a păsat de el,că a fost uitat atâţia ani şi alte smiorcăieli tipice unor adolecenţi ce nu demult li s-a uscat acneea de pe faţă.

Fratele meu,dar când Ştefan cel Mare,Mircea cel Bătrân,Mihai Viteazu,Vlad Ţepeş,Basarab I, C-tin Brâncoveanu s-au încăierat cu turcii, ungurii, polonezii, ruşii pentru a apăra şi a păstra graniţele acestui popor la cine s-au gândit? Nu cumva la urmaşii ce vor urma pe aceste meleaguri?
Dar când milioane de români şi-au dat viaţa în cele două războaie mondiale şi în revoltele anti -comuniste pentru cine au luptat şi şi-au dat viaţa?

Aşa că dacă nu ştii sau ai uitat istoria te rog eu să taci.E aşa de uşor să acuzi o ţară.

Uite am o propunere: dacă nu îţi convine sau nu îţi place în România poţi pleca înafara ei.Şi aşa vei fi şi tu mai fericit cât şi ţara va fi mai fericită.Ce zici te bagi?

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca acei oameni s-ar rasuci in mormant daca ar sti pentru ce cocalari si piţipoance si-au dat viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Uite am o propunere: dacă nu îţi convine sau nu îţi place în România poţi pleca înafara ei." asta am si facut amince. si sa stii si tu ca nu ma zmiorcai. fata de restul generatiei mele, am muncit de la 14 ani, si nici macar o data nu i.am zis mamei mele " nu ma duc la munca ca am niste ratati pe post de sefi". crede-ma, muncit de mic am intalnit cele mai jegoase persoane care pamantul putea sa mi le "arunce " in fata. deci scuteste-ma. nu-s unul care doar sta si se zmiorcaie. la 15 ani aici in Italia am putut sa imi permit din banii mei sa imi iau telefon si laptop, la 16 ani deja m-am dus cu chirie singur fara nici un ajutor din partea mamei, de ce? pentru ca aici e viata mai buna fata de o tara de mana a 2 cum e Romania. acolo si daca muncesti, tot castigi de ****.
si tot vorbin de Stefan cel mare si restul, daca ar fi stiut pentru cine mor ei, cred ca stateau acasa. pentru niste hoti care conduc tara, pentru niste cocalari si panarame pe post de populatie. si ma refer la generatia 95" in coa, inaintea lor, inca mai sunt oameni care ofera si primesc respect. deci taci tu, si scuteste-ma pe mine din "patriotismul" tau prost plasat. daca ai stii ce viata de rahat am avut in tara, nu ai mai comenta, dar na, trebuie sa faca cineva pe desteptul aici, altfel nu se simt "masculi"-

daca ti-e lene sa citesti tot, citeste postul lui a3e6u9 e mai pe scurt, si explima mare parte din problema " Fratele meu, bla bla bla". daca stau si ma gandesc si cei din 89 au murit saracii degeaba. am plecat de la conducerea unui comunist la conducerea tiganilor care nu stiau cum sa fure mai mult tara si cei cu potential, doar pentru ca erau saraci ii lasau in urma. deci nu am de ce sa fiu patriot.

"Aşa că dacă nu ştii sau ai uitat istoria te rog eu să taci.E aşa de uşor să acuzi o ţară." de ce m-as bucura pentru o tara pentru oamenii care au fost? cu ei ma intalnesc pe strada? ei conduc tara? nu. jos palaria in fata lor pentru ce au facut, dar pe mine ma doare de oamenii din prezent, trecutul e trecut. pe nimeni in tara numai doare ca au murit atatia pentru noi. inteaba tu pe unu de 17 daca il doare in fund ca au murit atatia oameni nevinovati in 89 ca numai poate el de aia, in ca z de i-a murit un frate sau familie, dar in rest de aia numai poate el/ea.

"Evident că sunt, în primul rând datorită istoriei acestei ţări. " evident, pentru aceia cine nu ar fi. dar pentru cine e in prezent, nu vine nici dracu pe front, asta e sigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Istoria îşi bate joc de cei care nu o cunosc, repetându-se."
Cred că asta îi lipseşte României în acest moment: IDENTITATEA.

Mă ştii de ce România a ajuns cum este acum? Iară e uşor de zis. Păi fii atent mă: când spaţiul Românesc şi tările balcanice apărau vestul de invaziile turco-tatare,occidentul statea picior peste picior,scria şi construia. Vezi în timp ce noi ne protejam hotarele,ei stăteau bine mersi şi se dezvoltau. Şi cu ajutorul cui au construit tările vestice marile oraşe? Desigur cu ajutorul maselelor de oameni din Balcani şi spaţiul Românesc. Vezi dacă nu eram noi acum probabil mâncau mure prin pădure şi vânau iepuri pe lângă hoardele de tătari.

"Aşa că,fratele meu ridică-te în picioare
Şi fii român adevărat chiar dacă asta doare cel mai tare"

În România la momentul actual sunt mai mulţi care se plâng de câte tărfe sunt, de cât de rea e ţara asta şi de câtă populaţie proastă există.

Eu nu neg, aste-a sunt părţile întunecate ale României, dac-o priveşti din această perspectivă ea va rămâne aşa în schimb dacă tu ai fi un exemplu pentru cercul tău social cred că s-ar schimba multe.Aşa uşor, uşor România va evolua şi ghici ce? Copilul tău va avea o alocaţie care să-i permită să-şi ia un laptop numai după două luni. Dar dacă vei sta în casă şi bodogăneşti pe net n-o să se întâmple nimic dacă te complaci în situaţia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/watch?v=J1ArMOlZ4ok

Ascult-o.Ti se potriveste.

| a3e6u9 explică (pentru anonim_4396):

Nu are vreo legătură situația de acum cu invaziile turcilor și ale tătarilor. De fapt pe turci îi durea unde nu strălucește Soarele de regatele române, problema lor era imperiul Austro-Ungar. Singurul motiv pentru care s-au luptat cu Ștefan cel Mare e fiindcă el și-a băgat nasul unde nu-i fierbea oala când l-a dat jos pe Radu cel Frumos și a vrut neapărat cetatea Chilia.

În plus, România a fost una din cele mai dezvoltate țări la începutul secolului 20, a fost una din primele țări care să exploateze petrolul, Timișoara a fost primul oraș european iluminat electric și multe altele. Problema a fost al doilea război mondial și ce s-a întâmplat după.

Oricum, e irelevant, eu nu mă simt român, țara mea e lumea și religia mea e să fac bine, vorba lui Thomas Paine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pisi pe identitate.
Nu conteaza ce esti.
Conteaza ceea ce faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"very deep " laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. România e o țară de nimic. Urăsc faptul că m-am născut și trăiesc aici. De fapt țara e frumoasă dar oamenii ce trăiesc aici sunt absolut toxici.
Eu îmi doresc să trăiesc în Olanda, aia da țară. Dar mi-ar plăcea și în Belgia, Suedia, Germania, Finlanda, Danemarca, Norvegia, Elveția, Spania, Franța, Italia sau Marea Britanie.
Până și Moldova îmi pare o țară mai tare ca România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident că sunt, în primul rând datorită istoriei acestei ţări. Orice cunoscător al trecutului patriei se simte obligat, oarecum, să lupte pentru bunăstarea acesteia exact cum au făcut şi strămoşii ţării pentru noi.
În al doilea rând o ţară majoritar non-patriotă reprezintă o pradă uşoară pentru pretenţiile expansioniste vecine.
În cel de-al treilea rând iubesc România datorită marilor bogăţii naturale cât şi datorită culturii bogate pe care o avem faţă de multe alte popoare aflate în "criză de identitate".

Dacă vrei să mai discutăm despre istoriografia României şi despre cultura şi obiceiurile acestora anunţă-mă.

| Ghknn a răspuns:

Da. România e frumoasă. big grin

| a3e6u9 explică (pentru Ghknn):

E singura țară frumoasă?

| Ghknn a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu.