| crizantema a întrebat:

Este adevarat ca, in caz de nastere la 7 luni fatul se naste prematur, iar daca se naste la 8 luni se naste mort?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De unde-ai scos-o?
Si la 8 luni, tot prematur se naste, numai ca, de obicei, e in prezentare pelvina si nasterea necesita supraveghere foarte atenta si, uneori, in cazuri extreme, cezariana.
Stai linistita, ca sunt o gramada de copii nascuti la 8 luni iar acum sunt bine, sanatosi, frumosi si veseli.

| Silvia a răspuns:

Nu, cine a zis aşa ceva?laughing
Se naşte la fel ca orice alt copil, doar ca puţin mai devreme.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu este adevarat, cu cat copilul se naste mai aproape de termen( 39-40 de saptamani), cu atat sansele lui de supravietuire sunt mai mari. Prematurii au probleme din cauza imaturitatii pulmonare, de aceea fac complicatii respiratorii.

| Corina a răspuns:

Intr-adevar, copiii nascuti la 7 luni sunt considerati prematuri si sunt tinuti in incubator pana ajung la greutatea normala a unui nou nascut. Cat priveste cei care se nasc la 8 luni, exista riscul ca ei sa se nasca morti, dar nu-i o regula generala. Este doar un fapt statistic, iar statisticile reprezinta medii intre copilasii care au supravietuit si cei care nu.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu este adevarat, daca sunt sub supraveghere copii au sanse de supravietuire si daca se nasc cu 6 luni, inagineaza-ti ca daca au 8 luni au si mai multe sanse de supravietuire.

| Ea12345 a răspuns:

La 7 luni e se considera prematur. Ultimele 2 luni sunt de siguranta.winking

| zanesiprintese a răspuns:

Eu stiu de la bunica mea(care a fost medic)ca un copil nascut in luna a 8, are sanse sa moara. Dar de ce, nu am inteles!

| vilmaristul a răspuns:

Da pentru.prima parte a intrebarii(si la 7 si la 8)
nu pentru a doua; cu atentie din partea medicilor, traieste(e vorba de plamani, plini cu lichid s. a. m. d.)