| Linda a întrebat:

Este careva dintre voi inscris sau a finalizat o frumusete de doctorat? Cum vi se pare? Merita?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Nu te lua dupa altii. Ce ai sa faci daca un necunoscut si un mediocru iti va raspunde ca nu merita efortul? Daca ai ceva de comunicat lumii din punct de vedere stiintific, daca doctoratul te ajuta in cariera, daca ai un apetit special pentru studiu, daca esti creativa, atunci desigur ca merita sa te obosesti.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eu m-am inscris la doctorat in biologie parerea mea este sa faci ceea ce crezi tu de cuviinta, nu pleca urechea dupa ce spune unul si altul, fa ceea ce crezi tu.

| Linda explică:

Eu sunt singura ca pentru cineva care vrea sa-si aprofundeze, structureze ideile, gandurile e ok sa faca doctorat, dar mai precis cred ca ma gandeam daca sa ma straduiesc sa incerc sa ajung la un doctorat in straintate sau e cat de cat ok si in Romania. Nu o fac pentru cariera, ca nu lucrez la vreo facultate, ci asa din pasiune.

| liliuscha a răspuns:

Da eu sunt un doctorand in ultima etapă adica de sustinere. acum finalizez teza -ultimile retusuri, crede-ma este o munca titanica iar daca ai şi familie, om eşti! am inebunit muncind 2 ani (traduceri, cautări, dileme...)si să stii ca daca ai si un profesor coordonator batrin sau prea ocupat sa iti de-a linii directoare iarasi te-ai facut om. sunt multe de povestit si nu cred ca in Romania se apuca cineva de un doctorat doar din pasiune si studiu aprofundat pe un teritoriu, fara motivatia financiara(15% la salariu) sau promovare sau apreciere si gloria titlului de doctor! am colegi care datorita lipsei de timp isi prelungesc ani de zile,, redactarea si sustinerea,, bineinteles contracost -cam 30 mil. pe an. daca pui in balanta efort, bani, drumuri la universitatea la care te inscrii(si te admite), cadouri la profesor, timpul consumat, nervi, lipsa documentatie, studiu, etc si rezultatul adica diploma si titlul. +visul de promovare nu stiu sigur daca se merită.iti mai povestesc eu! aaa am uitat sa precizez,, cadourile la secretara ca altfel nu iti primeste nici cea mai nesemnificativa cerere. si nu uita. orice doctorat incepe cu 2 ani de,, scoala doctorala,, adica 2 ani de curricula inutila. ca nu iti foloseste! si apoi dupa sustinerea proiectului de cercetare intri efectiv in, elaborare teză. si iarasi am uitat. daca esti in tatonari cu subiectul tezei de doctorat si cu structura ei, inca de la inceput. esti un om pierdut! tb sa anticipezi f bine ce vrei ca nu mai poti schimba ulterior! Succes! dar tb sa ai o motivatie materiala cel putin! asta este Romania si fondurile pentru cercetare! in tara asta tb politişti si nu doctori - intelectuali intr-un domeniu! tara te vrea prost si nu cu diplome universitare!