| Rebeca21121 a întrebat:

Este cineva de la tara care poate adopta un caine de pe acest site? Opriti eutanasierea va rog!

41 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Sigur te-au auzit toți și de acum înainte niciun câine nu va mai fi eutanasiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja-s secată de subiectul acesta.
Terminați.
Gata.
Și nu mai faceți pe marii iubitori de animale. Și mie îmi plac mult, se întâmplă să respect mai mult un patruped decât un om câteodată, dar ăsta e un caz special pentru care trebuie să se ia măsuri. Nimeni nu pedepsește bietele patrupede ca și disciplină, ci pentru că omul a comis niște greșeli și am ajuns la limită cu toții.
Câinii aceia sunt periculoși. Punct.

| Rebeca21121 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, dar ti-ai pus intrebarea care este CAUZA acestui fenomen? Tot oamenii ii arunca in strada. Ideea este sa stopam cauza si sa tratam efectul. Pana la eutanasiere se pot face multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebeca21121):

„Nimeni nu pedepsește bietele patrupede ca și disciplină, ci pentru că omul a comis niște greșeli și am ajuns la limită cu toții."
Asta am scris în răspunsul anterior.
Vina este cea a ipocriților iubitori de animale, cei superficiali. Le-a crescut pufoșenia adorabilă și s-a făcut brută. A devenit o povară, au fost aruncați în stradă. Nici măcar sterilizați nu au fost cum era firesc. Stăpânii nu s-au ocupat, nu au avut habar ce responsabilitate-și iau. Să se spele cu ea pe cap!
Sigur. Stopăm. Cine naiba plătește atâția bani pentru niște sălbăticiuni corcite? Să îi ia pe toți în parte. Sunt foarte, foarte mulți bani aruncați pe sterilizare.
Adăposturi? Ar fi arhipline. Se face bani pe seama lor, dar se și cheltuiește la fel de mult.
Câinii ăia au o viață chinuită, trăiesc doar din milă, sunt sălbatici așadar și atacă lume nevinovată. Mama a pățit-o de câteva ori. Stai să vezi ce expuși sunt bicicliștii.
Ar fi bine ca pe viitor, cu toate semnalele de alarmă trase, oamenii să învețe să-și țină patrupedul în lesă. Și să aibă grijă să nu se reproducă la voia întâmplării.

| Rebeca21121 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu este corect ca atatea vieti sa moara!

| Rebeca21121 explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce nu omoram si toti puscariasi care au comis crime de ce nu omoram si toti soferi neatenti care au comis accidente si au ucis mii de oameni!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebeca21121):

E un argument uzat.
Sunt pro omorârii antisocialilor, pedepsei capitale. Chiar dacă-s genii, sunt genii malefice.
Câinii ce fac? Cu ce-s productivi?
E vorba de selecție naturală! Nu omorâm toată rasa umană pentru că unii oameni mai și gândesc, câinii sunt periculoși, o fac instinctiv!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebeca21121):

Simplu, bre. Oamenii pot fi reabilitați. Au rațiune. Problema nu e că-i pedepsești doar pe cei care au făcut niște fapte groaznice, ci și previi să mai facă alții așa ceva. De-aia avem legile noastre. Pentru unii moartea e ceva simplu pe lângă o pedeapsă lungă. Și asta trebuie luat în calcul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Io dacă-s așa mai fără nevoie de societate, merit să mor? confused

| Rebeca21121 explică (pentru anonim_4396):

Doar la asta va ganditi ..la ce m-au ajutat ei? la ce sunt bun ei? cine spune ca suntem stapani pamantului? pamantul e facut pentru toate sufletele de pe el, iar ceea ce vrem noi sa facem acum e o nedreptate care se va intoarce impotriva noastra...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebeca21121):

Așa e, pământul nu e doar al omului, nu suntem chiar atât de egoiști, dar pe teritoriul ăla al nostru vrem să ne simțim în siguranță. Ai înțeles? Nu omoară nimeni câini pentru că-i place doar dacă nu e un psihopat. Nu e destul că sunt tot felul de canalii de oameni pe străzi, mai trebuie și câini.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rebeca21121):

Păi cam suntem stăpânii, tocmai grație selecției naturale și rațiunii.
Uneori prefer instinctul de protecție al unui câine. Dar e o diferență, când degenerează, ajungem aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Atâta timp cât nu o afectezi și nu ești un pericol public, nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://i.imgur.com/qPkKIRB.jpg
Si eu sunt de acord, asa o sa ramana doar aia sociali :)), o sa ne ocoleasca extraterestri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă, e o diferență între antisociali și retrași!
Eu chiar sunt genul fetei din dreapta.
Antisocialii... sunt cei sociopați, care vor să facă rău oamenilor.
Nu pot să cred că cineva îmi poate interpreta astfel răspunsul, să mă facă oaie socială!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Relax, era o gluma. Antisocial e intre ghilimele, dar in realitate e fara ghilimele si fara sociopatie, nesociabil nu e sinonim cu antisocial, dar la cum sta treaba, daca esti nesociabil esti obligat sa devii antisocial, pentru linistea si siguranta ta. Subiectul era altul, am tinut sa spun asta ca societatea te impinge sa fii impotriva ei fara a fi agresiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

„daca esti nesociabil esti obligat sa devii antisocial, pentru linistea si siguranta ta." - sau să te schimbi, cum am făcut eu.
Mă rog. Ce nu am înțeles eu... ce legătură are cu eutanasierea câinilor?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis "Sunt pro omorârii antisocialilor, pedepsei capitale. Chiar dacă-s genii, sunt genii malefice."

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt un pericol când mă provoacă cineva. Pericol periculos, știi cum zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca argument la „de ce să nu fie oamenii omorâți și câinii da?". Aoleo, cum să compari mere cu pere? Să le facem și locuri de muncă javrelor. Altare! Să fie utili societății.
Un om poate fi reabilitat. Sau poate fi folosit pentru a face un bine prin cunoaștere, drept exemplu dau hackerii profesioniști închiși, dar angajați să lupte împotriva acestor furturi online. E un exemplu minor față de cei care omoară, știu. Acest om poate fi reabilitat, dar ce zici de criminalii în serie care fac crime după crime și nu se astâmpără după mai multe pedepse? E singura soluție pentru a stopa.
N-am nimic cu câinii sau cu animalele, mă consider iubitoare, dar nu precum cei care țin cu toți dinții să nu eutanasieze niște paraziți. Nici măcar cu cei corciți n-am ceva. Dar alea-s sălbăticiuni! Nici măcar nu sunt pe un teritoriu al lor. Dacă veneam eu, doar eu, îmi făceam cabană în pădure și mă atacau urșii, nu aveam ce comenta, m-a mâncat undeva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pe câini nu îi provoacă nimeni de fapt.
Uite, tu ești om. Gândești. Nu acționezi doar din instinct.
Să spunem că te bătea tac-tu cu lingura de lemn și ai devenit frustrat.
Vei da și tu în alții la întâmplare pe stradă doar că te enervează fața lor? Nu. Pentru că gândești. Nu ești nebun. Nu ai partea instinctuală supradezvoltată.
La câini nu există asta. E doar instinctul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

E ciudat să pot să te cred când îmi spui asta.
Uite, eu toată noaptea trecută am stat pe-afară. Până la 6 dimineața. Pustiu peste tot. În timp ce mergeam pe stradă, mă mai lătra câte un câine. Iar eu mă duceam și îi mângâiam și ei dădeau apoi fericiți din coadă. Toți făceau așa. Unii, care păreau mai mari și agresivi aveau chiar chef de joacă. Dar de mușcat...nu. Nici măcar nu mârâiau la mine când îmi apropiam mâna de ei.
Deci, nu prea am de unde să știu despre ce instinct de-al lor de-a face rău intenționat oamenilor spui tu acolo. Tu vorbești din auzite. Eu din experiență.
Nu prea am cum să cred că un câine ar putea face rău cuiva în condițiile în care cu mine toți, dar absolut toți s-au purtat frumos și nu m-a mușcat niciunul niciodată. Iar la cât am stat printre ei crede-mă că ar fi avut multe ocazii s-o facă.
Ce concluzie aș putea să trag eu de-aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Nu poți folosi mereu o experiență personală pentru a generaliza.
Ai avut noroc că trăiești într-un cartier ok probabil.
Dar cu mine ce a avut un maidanez de m-a fugărit două străzi? Nu i-am făcut nimic. Zici că era turbat, mă lătra și nici măcar nu aveam mâncare sau ceva.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost fugărită de câini? rolling on the floor Acum eu îmi imaginez asta.

Și nu, nu zioc doar de câinii din cartierul meu. Eu nici nu prea stau prin cartierul în care locuiesc. Mă plimb prin tot orașul, chiar și prin zonele mai părăsite pl; ine de câini sau prin cartierele cu case, unde-s și mai mulți pe stradă. Nu m-a atacat vreodată unul sau să mă fugărească.

Știi de ce te-a fugărit? Pentru că ai fugit. În momentul în care fugi de un câine te pui singură în postura de pradă iar el o să te vadă ca pe ceva ce trebuie să prindă și să muște. Asta e mentalitatea câinilor. Încă mai au inscticte de animal sălbatic.
Dacă începi să fugi e normal să te fugărească. Dacă în loc să fugi, te aplecai, întindeai mâna și-i vorbeai, nu-ți mai făcea nimic. Stătea și să-l mângâi.
De asta sunteți mușcați și fugăriți de câini, că nu știți cum să vă purtați cu ei.

| Morphines a răspuns (pentru Wøodenpints):

Când un câine este agresiv și vrea să te muște este o gravă eroare să te apleci și să-i întinzi mâna! Nu trebuie să te apleci, mai ales să vrei să-l mângâi! Corect este să stai în poziție de drept, astfel încât să-i arăți câinelui că tu ești dominatorul și nu el, și evident nu e voie să-i vorbești sau să arunci cu pietre în el. Asta în cazul în care vrea să te muște.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Câinele se mai uită și la fața omului, și la cum ești tu, probabil i s-a părut că ești vreun zombie laughing)
Dă-i și fuuuugi!winking

| Wøodenpints a răspuns (pentru Morphines):

Acum depinde nde la caz la caz și de dimensiunea câinelui. Dar în general dacă nu fugi și nu îl ataci și tu te va lăsa în pace.

| Morphines a răspuns (pentru Wøodenpints):

Așa este. La urma urmei, și un Chihuahua poate fi un piranha laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, aia a fost o decizie proastă.
Știu că nu toți câinii maidanezi sunt dăunători, doar că nu poți să triezi fără să cunoști. Am observat că acei câini care dau din codiță și se gudură au doar chef de joacă. Mai sunt unii care „fac bot" și latră de scot o melodie cam la fel de bună cu ceea ce produc 1D, dar dacă te repezi puțin la ei, se calmează.
Ultima categorie este cea de cei care te privesc ca niște ninja și abia aștept să te execute silențios, dar dureros.
Mi-am mai amintit ceva, aici a fost greșeala mea totuși: fiind în întârziere, am luat-o pe o stradă de care mă întrebam de ce e așa goală. Era un câine. Al naibii. Credeai că se joacă. Așa credeam și eu. Până a început să mă muște, dar de geacă, așa că nimic grav sau observabil. Și tot nu se juca, era repezit.

Legat de ultima parte, așa o fi, o fi necesar vreun manual de dresaj al sălbăticiunilor, până-l prinzi... e ceva mai greu. Câinii reacționează diferit și-n funcție de oameni, crede-mă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Tu poți să te apleci cu capul, să le dai și nu ești nevoit să și fugi. Știi tu ce zic.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal că reacționează diferit, ca și oamenii. Dar majoritatea câinilor care sunt răi și spui tu că se reped, probabil o fac tot din cauză că în trecut au fost loviți de oameni iar acum ei văd omul ca pe un inamic.
Și eu dacă aș fi animal și sunt bătut de oameni, i-aș ataca apoi fără motiv crezând că vor să-mi facă rău pentru simplul fapt că-s oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar știu cauza. E vina noastră că suntem idioți, aici un câine chiar ne-ar da clasă prin instinctul de protejare a seamănului. Și nu doar câine. Ci și om.
Acum e o singură soluție, brutală, dar e.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu știu :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Dacă nu știi, înseamnă că te-ai tuns, nu?

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. So? Care e șpilul laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Păi puteai sau poți să tai câini leproși sau nervoși care te atacă folosind lama aia din cap, creasta aia gen.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, pe bune? Mai bine nu mai scriai...

| contαbαndonαt a răspuns:

„Recunosc, cu teama, n-am fost niciodata muscata de un ciine.

Si ma intreb de ce. Am fost si mica. Sint si mare. Am mers pe aceeasi strada ca si tine. In acelasi oras ca si tine. Am stat in aceeasi statie de tramvai ca si tine, mi-am cumparat piine ca si tine. M-am jucat in parc si m-am plimbat cu bicicleta. Mi-am parcat masina, am intrat in scara blocului – exact ca si tine. Si totusi nu m-a muscat nici un ciine niciodata. Si ma intreb de ce.

Sa iti spun insa ce nu am facut ca si tine.
N-am aruncat niciodata cu pietre intr-un ciine. Nu le-am pus otrava. Nu le-am pus sticla in mincare. N-am dat cu bocancul intr-un ciine. Nu am indemnat copiii sa fie viteji si sa arunce cu pietre intr-un ciine. N-am scuipat vreodata un ciine. Nu am calcat niciodata un ciine. Nu ies la plimbare cu un bat la mine.

E la fel de adevarat ca pe vremea cind eram roman, nu ma uitam la spectacole cu gladiatori. In evul mediu evitam spinzuratorile in piata publica. Nu m-am uitat niciodata la jurnalul de la ora cinci. Pe tine insa te-am vazut acolo. Aplaudai minerii si de abia asteptai un accident, sa stai timp pe margine si sa te uiti. Cadea vreo ghilotina? Hop si tu. Era careva tras in teapa? Mureai daca nu te uitai.

Ciinele s-a **** pe strada. Tu ai scuipat alaturi. Ti-ai aruncat semintele si ti-ai golit scrumiera pe jos. Ai aruncat sticla de plastic unde ti s-a golit. Ai mototolit pachetul de tigari si i-ai dat drumul. Ba chiar ai facut pipi la gard. Si ai scuipat iar. Ti-ai lipit chewing gum-ul de peretele liftului. Unde ai scrijelit ceva, sa nu-ti ratez trecerea pe acolo.
Ti-a fatat pisica si i-ai aruncat puii la ghena. Ti-ai aruncat punga de gunoi pe geam. Ti-ai stins tigarea in ghiveciul de pe holul blocului. Intre a stringe dupa un ciine si a stringe dupa tine...ce crezi ca aleg?

Exista accidente, si exista ciini rai. Exista ciini ucigasi, exista si oameni ucigasi. Ursi, lupi, albine si rechini ucigasi. Exista foame si frica si durere. Exista insa – teoretic - si discernamint, si dreapta judecata, si omenie, si civilizatie, si bunatate. Exista si creier cu care la fel de teoretic ar trebui sa gindesti. Si sa iti aduci aminte ca maidanezul ala de care ti-e tie frica nu e o ciuperca crescuta acolo peste noapte. Este, in buna parte, rodul mintii tale putine, care crede ca la nesfirsit poate scuipa pe toti si pe toate fara sa plateasca vreodata. Hai, scuipa. Asa. Civilizatule.

Am o revelatie timpa si neplacuta. Nu de ciini mi-e frica, Ci de oameni."

Astia care sint pro crimei si macelului in masa nu sint decat niste jeguri umane care nu merita sa le arunci nici un colt de paine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Păi nu trebuie să le arunci un colț de pâine acestor jeguri. Știu să-și procure și singure, chiar mai bine decât domnii maidanezi.

Iar aberezi...tu chiar ești incapabilă de a înțelege că un câine nu te atacă doar dacă-l provoci până nu experimentezi pe propria piele? Tot cearșaful tău e o înșiruire de non-sensuri. Tu tot bagi în aceeași oală oamenii PRO pentru eutanasiere cu psihopații care maltratează, mutilează sau ucid animale doar de cum se uită la ele. Sunt 2 categorii total diferite. Prima categorie vrea doar propria siguranță, nimic mai mult.
Învață despre selecția naturală, cam tot ce se poate despre evoluție. Spre dezamăgirea ta, oamenii care n-au știut să aibă grijă de animale sunt chiar actualii care stau CONTRA curentului, nu cei PRO.

| kidy00 a răspuns:

Putini doresc! sad