| Rebeca21121 a întrebat:

Este cineva de la tara care poate adopta un caine de pe acest site? Opriti eutanasierea va rog!

41 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns (pentru Morphines):

Acum depinde nde la caz la caz și de dimensiunea câinelui. Dar în general dacă nu fugi și nu îl ataci și tu te va lăsa în pace.

| Morphines a răspuns (pentru Wøodenpints):

Așa este. La urma urmei, și un Chihuahua poate fi un piranha laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da, aia a fost o decizie proastă.
Știu că nu toți câinii maidanezi sunt dăunători, doar că nu poți să triezi fără să cunoști. Am observat că acei câini care dau din codiță și se gudură au doar chef de joacă. Mai sunt unii care „fac bot" și latră de scot o melodie cam la fel de bună cu ceea ce produc 1D, dar dacă te repezi puțin la ei, se calmează.
Ultima categorie este cea de cei care te privesc ca niște ninja și abia aștept să te execute silențios, dar dureros.
Mi-am mai amintit ceva, aici a fost greșeala mea totuși: fiind în întârziere, am luat-o pe o stradă de care mă întrebam de ce e așa goală. Era un câine. Al naibii. Credeai că se joacă. Așa credeam și eu. Până a început să mă muște, dar de geacă, așa că nimic grav sau observabil. Și tot nu se juca, era repezit.

Legat de ultima parte, așa o fi, o fi necesar vreun manual de dresaj al sălbăticiunilor, până-l prinzi... e ceva mai greu. Câinii reacționează diferit și-n funcție de oameni, crede-mă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Tu poți să te apleci cu capul, să le dai și nu ești nevoit să și fugi. Știi tu ce zic.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal că reacționează diferit, ca și oamenii. Dar majoritatea câinilor care sunt răi și spui tu că se reped, probabil o fac tot din cauză că în trecut au fost loviți de oameni iar acum ei văd omul ca pe un inamic.
Și eu dacă aș fi animal și sunt bătut de oameni, i-aș ataca apoi fără motiv crezând că vor să-mi facă rău pentru simplul fapt că-s oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar știu cauza. E vina noastră că suntem idioți, aici un câine chiar ne-ar da clasă prin instinctul de protejare a seamănului. Și nu doar câine. Ci și om.
Acum e o singură soluție, brutală, dar e.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu știu :/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Dacă nu știi, înseamnă că te-ai tuns, nu?

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. So? Care e șpilul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Păi puteai sau poți să tai câini leproși sau nervoși care te atacă folosind lama aia din cap, creasta aia gen.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, pe bune? Mai bine nu mai scriai...