| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Este posibil ca un copil să fie expus la 3 limbi în timp ce crește și în final să le vorbească fluent?

12 răspunsuri:
| Giulia911 a răspuns:

Da

| Frank51 a răspuns:

Da și nu, depinde de copil. Unii vor putea alții nu.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Dupa varsta de 15 ani, o limba straina se invata bine in 20 de ani. De aceea foarta multa lume vorbeste cel mult 2 limbi straine (partea cea mai grea in invatarea unei limbi straine este sa o vorbesti cursiv)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, în Luxemburg asta este situația curentă. Am rude acolo.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Da! Ar fi perfect să se apeleze la acest lucru.

| anonim3248 a răspuns:

La 2 limbi sunt o limbă străină și limba română.

| anonim3248 a răspuns:

Copil născut în familie în care se vorbesc 2 limbi va ști foarte bine și limba engleză.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| VoidEternal a răspuns:

Am un nepot care e în situația asta. I-a făcut așa de bine exercițiul asta că nu vorbește bine niciuna dintre cele 3. De fapt nu prea vorbește mult în general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de capacitatea acelui copil de a memora și învața.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil 100%!
Am un var roman casatorit cu o italianca, dar traiesc in Australia de multi ani, iar copii lor acum adolescenti, vorbesc fluent toate 3 limbile: romana, italiana si engleza.