| Hermannstadt01 a întrebat:

Exista binele si raul? Sau sunt 2 idei inventate de religii? Exista binele univeresal?

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Da. Depinde cum percepi tu lucrurile si cum sunt percepute de cei din jur.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Exista si oamenii sunt responsabili pentru ambele, doar ca spiritual existenat raiului si iadului este pusa sub semnul intrebarii la mine eu nu cred in ele.

| GoldenZenith a răspuns:

Poate există. Eu cred mai degrabă că răul e absența binelui, așa cum întunericul reprezintă absența luminii. Fiecare percepe diferit ideile astea.
Religiile sunt niste porcarii prin care se ține masa de oameni sub control. Sunt de acord cu credința proprie, nu cu religiile in general.

| Golyat18 a răspuns:

Dar cine crezi ca poate sa stie asta?

| xByte a răspuns:

Binele si raul sunt conceptii relative create pentru a da relevanta unui sistem ce iti ingradeste libertatea sub pretextul moralitatii.

| emayperritos a răspuns:

Binele exista dar raul nu. Raul nu este opusul binelui ci doar absenta lui. Un om este rau doar ca in inima lui nu exista dragostea lui fata de Dumnezeu.