| Furnicuta000 a întrebat:

Exista cineva caruia ii place sa mearga la munca? Adica chiar daca ar avea foarte multi bani sa tot sa vrea sa mearga la munca? Stiu ca o sa ziceti ca trebuie sa faci ce iti place dar chiar si asa tot devine o corvoada sa faci acelasi lucru zilnic si sa stai 8-12 ore. Am auzit oameni care spun ca ei nu pot sta fara serviciu si nu se refereau la bani. Mi s-a parut ciudat. Dar poate asa sunt eu...

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu imi displace sa merg la munca si da, daca as castiga maine la loto multi bani as merge inca la munca, poate part time si doar 3 zile pe saptamana... dar nu cred ca poti efectiv sa nu faci nimic, pur si simplu sa stai...

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Ee se gaseste mereu ceva de facut. Iesi la o plimbare, un film, mall, terasa, vacanta...e plina lumea de distractii. Dar si sa stai e foarte bine.

| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu e chiar asa... mersul la munca iti impune un minim de disciplina. Asa sa iti gasesti tu ocupatii...

| wildthing a răspuns:

Da, zicala e cam asa: "daca faci ce iti place, atunci nu vei munci nici macar o zi din viata ta. Acum, trebuie discutate nuantele, pentru ca si daca faci ceva ce iti place, daca esti fortat sa o faci peste o anumita masura, poate deveni neplacut...dar daca esti propriul tau stapan si poti trai facand ce iti place si doar atunci cand vrei tu (adica nu iti face nimeni programul), poate fi placut sa mergi la munca.

| mODIN a răspuns:

Am fost mereu genul care se plictiseste foarte repede in lipsa de activitate. Nu doar ca imi displace sa nu fiu la munca, dar de mai multe ori am avut mai multe joburi deodata, din cauza plictiselii.

Jobul meu actual este foarte in regula. Am norocul de a avea colegi foarte okay si un volum de munca suportabil. Sunt si perioade extraordinar de stresante, ca la toate celelalte joburi, dar, din fericire, munca mea chiar are impact, deci nu devin demotivat.

De asemenea, lucrez intr-o institutie moderna, dotata cu tot ce trebuie si curata. Mai am si propriul birou. Atunci cand, pur si simplu, nu e nimic de facut, sincer, decat sa stau degeaba acasa, prefer sa stau degeaba la munca.

| Lupică27 a răspuns:

Aia de au pensii maricele au lucrat prin mapn, mai si la pensie ii gaseste harnicia.

| Furnicuta000 explică (pentru Lupică27):

Am un vecin care a lucrat la inchisoare, gardian sau ceva de genul. E inca tanar si are pensie foarte mare dar s-a angajat ca cica se plictisea acasa. Eu sincer nu m-as plictisi niciodata, timp sa am...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un loc de muncă nu trebuie să-ți placă. Nu există așa ceva. Trebuie să te duci indiferent dacă îți place sau nu locul tău de muncă.

| LisaJulie a răspuns:

Eu încă nu nu lucrez dar vreau sa imi deschid propria afacere cât de curând! Si dacă voi castiga mult și dacă nu e ok, eu fac ce imi place

| AndaAlexandra a răspuns:

Cei care nu pot sta fara să muncească și nu este vorba despre bani, sunt oameni activi care au nevoie să își ocupe timpul cu ceva.
Și da, trebuie sa îți alegi ceva ce sa îți facă plăcere. Pe langa asta trebuie sa te înconjori de persoane care rezonează cu tine și fac mediul in care lucrezi să fie unul plăcut. Cu toate astea, la un moment dat tot va apărea oboseala, etc. Dar nu se compară cu satisfacția de la sfârșitul zilei.