| anonim_4396 a întrebat:

Exista pe internet cartea psihologia poporului roman, deci se pot face anumite generalizări despre un popor?

Răspuns Câştigător
| lilith16 a răspuns:

Logic, fiecare popor e cu mentalitatea lui si vezi ce mentalitate diferita e in ro fata de alte tari

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceste generalizări păreriologice, neînsoțite de studii în teren și în sondaje în toate zonele țării, pe toate păturile sociale, nu au valoare, decât să te uimească.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

De acord cu dvs, de ce sunt asa zisi prieteni asa schimbatori?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Pentru că sunt oameni și e normal ca să se schimbe. Cănd se schimbă, se schimbă și natura relației de prietenie la care trebuie să te adaptezi.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Acum vb cu tine apoi peste 5 min numai vb, gunoaie umane ce sa spun, am vrut si eu sa socialisez si am ajuns la acelasi concluzi de la care pornisem

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da, exact așa. Și?

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Ca lumea e perversa si rea

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Stop.
Unii oameni în unele circumstanțe se comportă pervers sau rău.
Dar nu lumea, nu toată lumea cu toată lumea, tot timpul cu toți, nu bellum omnium contra omnes.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Ba da toti, eu asta vad, asta cred, poate dvs sunteti diferit in rest nu prea

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Când vezi asta, ai o vedere deformată de cei ce ți-au făcut rău. Aici e orgoliul propriu. X, Y, Z, ți a făcut rău. Deci ei și-au permis să fie răi cu tine, și i-ai catalogat ca fiind răi. Să zicem că ai dreptatea ta, și motivația ta să îi consideri răi, ceea ce a fost o condamnare. Dar pentru că ai fost tu lezat, îți permiți să extrapolezi.
Dacă aceia a fost răi, TOȚI sunt răi. Mai întâi te aperi preventiv, și în plus condamni fără motiv. Aici începe greșeala, de aici gândirea este deformată. Motivul, că și-au permis să fie rău cu TINE!

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Regret ca am incercat sa socialisez

| aXy99 a răspuns:

Da, dar exista si exceptii. Multe.