| anonim_4396 a întrebat:

Exista persoane care se simt foarte singuri, nu se pot/nu vor sa se integreze in societate (pe motiv ca sunt inconjurati de persoane cu care nu s-ar intelege ), iar cand aveau ocazia de a se integra intre persoane Ok (d.p.l.d.v.) si-au irosit sansele.
Cand spun singur ma refer la absolut 0 prieteni., foarte rar, aproape niciodata experimentand senzatia de "prietenie" /interactiune fara un motiv Obiectiv ca o treaba :la scoala, lucru etc unde este necesara colaborarea.

23 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Foarte multi oameni au anxietate sociala si probabil de asta multi sunt singuri. Si poate au avut ocazia sa isi faca prieteni dar nu au stiut cum sa pastreze acea prietenie...

| RAY a răspuns:

Daca ai asteptari de la alti vei fi mereu dezamagit,depinde si cine incerci sa faci o prietenie,daca facu cu gunoaie umane ce asteptari ai, testeazati asa zis prieteni mereu, vezi cum gandesc,cum percep existenta lor, daca vezi ca sunt primitivi, barfitori fugi de ei, trebuie sa te duca mintea sa vezi si tu, eu unu am vazut mereu ca daca nu ma inteleg cu x nu va functiona nimic, daca nu aveti acelasi sisteme de gandire mai bine nu, nu ma refer la lingatori in fund si la oameni cu mintea deschisa

| Celcestietot a răspuns:

Daca cei din jur nu te accepta (vorbind la modul general), nu ai ce să faci. Cunosc asemenea cazuri. Daca întâlnești într-un grup (la școală, la muncă, la un sport etc) persoane primitoare, îți va fi totuși mai ușor să te integrezi și așa probabil că te vei dezvolta din punctul de vedere al comunicării mai mult sau probabil că te vei simți mai în largul tau.

| SilentRain a răspuns:

Exista, nu cred ca ceilalți sunt motivul pur și simplul genul ala de persoane nu sunt capabile sa se adapteze
In viata e bine sa știi sa vorbești cu majoritatea tipurilor de oameni

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Ok, dar daca nu esti Mr. Perfectiune daca NU ai invatat cum sa interactionezi cu totii? Poate ai crescut mai izolat de societate. Deindata te simti mai anxios, si nu te mai poti integra la fel fel ca un om "Normal " care a crescut printre altii/altele de varsta lui.
Si daca esti "weird" nimenui nu-i pasa de ce esti asa, numai daca vrea sa-si bata joc de tine. Asa devii si mai anti-social, si mai inchis. Ma gandesc ca ar fi o idee super daca persoane cu caracteristici speciale s-ar aduna intr-un loc ca o terapie de grup ceva.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fii o idee buna din punctul meu de vedere
La un momendat o sa treci peste blocajul asta happy

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Da, eu

| Nimeni10 a răspuns:

Așa sunt eu, fac si eu ca tine dacă n-ai ținut legătura cu colegii din generală/ liceu, greu îți mai faci prieteni.
Eu unul cred ca voi muri de depresie pana la 25-30 de ani in ritmul asta.

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

60 - 70 de ani prinzi daca o tii asa, daca ai o pisica sau un caine o sa fi mai fericit cativa ani in plus.

| Nimeni10 a răspuns (pentru mgtow):

Niciodată la cum sunt eu nervos, sigur imi pocnește inima.

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

Traiesc singur in viata, daca ma gandesc la cat as reusi sa trag poate 60 de ani mi.ar fi suficienti sa traiesc. Nu am incredere in chestii de relatii si prostii din astea

| Nimeni10 a răspuns (pentru mgtow):

Dacă aveam bani mulți era altceva, așa cu minimul pe economie ce poți sa faci
In afara tot romanul te ****, si nici nu prea ai unde sa te duci.

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Daca esti singur minimul pe economie iti ajunge din belsug, poti sa si economisesti.
Acuma presupunand ca nu fumezi, fumatorii sparg pe tigari mai mult decat pe mancare laughing.

| mgtow a răspuns (pentru Nimeni10):

Depinde in ce maini cazi, daca e patron strain de origine nascut in tara unde emigrezi merita.

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fumez nu beau nu plătesc chirie.

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Pai atunci ce faci cu banii. Cat e minimul parca peste 1300 lei, poate mai ai si bonuri de masa in plus
Facturile:gaz, lumina, apa, abonamente la mine nu depasesc in total 100 de lei vara
Mancarea cu 400 de lei te-ai scos/luna daca e sa gatesti e chiar mai ieftin Altceva? inca suntem de abia la 1/3 din salar
Daca spui ca n-ai prieteni ca mine, inseamna ca nu iesi afara, asa ca nu cheltui in baruri/restaurante. Haine nu iei chiar tot timpul
Unde-s restul baniilor? Cel mai bine e sa Notezi tot ce cumperi.

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Muncesc in agricultura, vara am bani, in rest nu am muncit mai nicăieri de asta sunt supărat pentru ca am pierdut mult timp dacă eram angajat pe undeva era mai bine

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara nu te-ai gândit sa pleci?

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Ba da, Insa nu as merge in agricultura, in special ca n-am crescut la tara. Ci la o fabrica ceva, habar-n-am. Insa as vrea oarecum sa ma stabilesc, practic nu stiu ce vreau inca laughing
Dar inca nu m-am gandit serios la iesitul afara deoarece job, si am Bani frumosi adunati. Intr-adevar sunt si mai economic, dar nu am motivatie pentru a cheltui aiurea. Adica nu am haine de firma si vrajeli din alea, dar stiu ca si de as avea tot singur as fi.

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a dat depresia peste tine stand așa singur?
Eu am probleme nasoale ma inteapa inima de ciuda.
Eu mai am ceva cunoștințe, dar tot eu is de vina ca parca nu am vrut sa socializez

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

A dat depresia pe mine de multi ani. La mine faza e ca asa am crescut, fara a interactiona cu altii de varsta mea, deci altcumva imi functioneaza creierul.
Tinand cont ca am crescut singur, am alte valori/ perceptii despre lume.

| Nimeni10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e

| anonim_4396 explică (pentru Nimeni10):

Hai ca m-ai omorat cu intrebarea asta laughing, Really man?
Daca nu ai prieteni, prietena nici atat n-o sa gasesti.