| Osana254 a întrebat:

Exista posibilitatea sa fiu mai predispusa la depresii severe sau boli mentala dacă am foarte frecvent păreri de rău,momente în care nu știu ce vreau,dacă am făcut bine,ce sa aleg?
Am amintiri foarte vi legate de orice din trecut și tânjesc efectiv după ele. Uneori am senzația ca nu trăiesc viata mea și ca am rămas tot acolo, sau sper ca dacă voi muri sa mai retrăiesc o data aproximativ aceleași lucruri.In momentele de melancolie nu mai pot sa fac nimic,vreau doar sa dorm,sa fiu lăsată în pace, sa am liniște sau sa hoinaresc pe drum...

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu treci acum printr-o faza. Te-ai blocat intr-un moment din trecutul tau si acum jelesti. Este firesc. Da-ti voie sa tii doliu o perioada.
Faza asta se va incheia. Viata merge inainte.
Ia legatura cu un psiholog, sa te ajute sa treci mai usor peste problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai tu ai deja depresie odata ce tu mentionezi simptomele depresiei pe care le ai deja.
Ideea este sa te opresti acum, sa mergi la psiholog sau psihiatru, ca sa primesti medicatie si terapie, putand sa-ti revii, findca boala evolueaza spre altele mai rele.