| anonim_4396 a întrebat:

Există situații când este moral să minți?

Răspuns Câştigător
| UnDiavol a răspuns:

Acum ceva vrem am ales sa nu mint orice ar fi am cedată nu am putu săle spun Adevărul verilor mei mai mici erau prea Fericiți sa ma uit in ochi lor și sale strica ziua și fericirea și tot o data am loat și o lecție e rău sa minți e foarte rău dar am cedată nu am putut sale zic Adevărul așa ca am mințit sunt mult prea mici pentru Adevărul crud

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Teoretic, nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Evident.

Doar vorbim despre moralitate aici, si cam orice se incadreaza aici este ok.

| NotNamed a răspuns:

Da, dar pentru foarte putine circumstante si acelea de obicei sunt pentru a te proteja sau a proteja alte persoane, a nu fi prea direct cu prietenii cand iti cer o parere de exemplu Î: "iti place frizura?" R: "nu frate, arati ca un gunoi, iti ies in evidenta cosurile hidoase", cand nu poti fi atat de onesc de ex Î: "hey, ti.am luat un cadou, poftim" R: "Multumesc, wow imi place" dar stii ca cadoul e oribil. Sunt situatii si situatii cand mai bine minti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sigur.

| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea atunci cand prin minciuna aceia reușești să faci un bine sau sa nu ranesti omul.