| Demise a întrebat:

Exista spirite?

Răspuns Câştigător
| rozalia25 a răspuns:

Da, exista, scrie-mi daca vrei mai multe detalii. De care anume te intereseaza?

21 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Daaaaaa thumbs down

mira
| mira a răspuns:

Eu nu cred ca exista. Recunosc doar spiritul legii, omul de spirit, spiritul de intreprinzator.

| oz a răspuns:

Da...chiar foarte multe.
Spirit de luptator - genu' care nu se lasa invins
Spirit de aventurier - genu; care iubeste adrenalina
Spirit de invingator - ala care castiga mereu
Spirit de echipa - toti pentru unul si unul pentru toti
...

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Adeptii parapsihologiei sustin ca exista spirite si strigoi. Ei au spus o teorie, conform careia, omul cat timp traieste este alcatuit din doua entitati, acestea find trupul si spiritul...deci daca omul moare cele doua se despart.Cadavrul decedatului este ingropat, iar spiritul pleaca "intr-o alta lume". Biserica recunoaste asta (ca omul este alcatuit din doua entitati) sub forma indirecta, dar pe cea spirituala nu o numeste "spirit" ci "suflet". Daca intrebi un preot ce se intampla dupa ce moare un om, va spune ca sufletul ramane 40 de zile si merge sa viziteze locurile unde a fost in timpul vietii, apoi se va urca la cer pana la Imparatia Domnului. El va trebui sa parcurga mai multe trepte, timp de 7 ani...de acolo vine si parastasul de 6 saptamani si 7 ani.Parastasul de 6 saptamani marcheaza inceputul drumului spre rai(etc), iar parastasul de 7 ani se face la sfarsitul drumului, momentul in care sufletul decedatului este incredintat Domnului.
Sunt multi care sustin ca pot vorbi cu spiritele, care nu neaga spusele bisericii, dar spun ca acel loc numit "Imparatia Dumnului" nu este atat de rupt de lumea noastra, si ca un spirit poate fi adus oricand temporar pe pamant pentru a vorbi cu cei vii. Spiritismul este privit cu multa antipatie de catre crestini, spunand ca este ceva periculos. Cei care cred in practica spiritismului sunt convinsi ca exista viata dupa moarte. Ei sustin ca persoana care a decedat exista prin spirit, si poate influenta existenta celor vi.

| Zen_Fum-x_1995 a răspuns (pentru adriana_sw33ty_angy):

Sustin ce ai zis da nu chiar an totalitate omu cand moare spiritu pleaca antrun loc de "hibernare " cum s-ar zice pana vin Domnul Dumnezeu atunci se va trezi toti oameni din moarte deci exista spirite da nu poate face nici un rau ele sunt blande si caldurase unele deci Domnul are grija de noi si el n-ar permite sa ni se antample ceva

| YepIsSuspended a răspuns:

Da, pe Martelaughing

| mcrenma a răspuns:

Daca luam lucurile din punct religios se pare ca nu exista ci ca sunt doar lucruri imaginare si ca dupa ce oamenii mor nu mai au nici`o putere, nu mai pot auzii sau vedea sau mai degraba sa umble spiritul lor pe undeva deci prin urmare nu exista.
Din punct de vedere stiintific se pare ca ar exista asa numitele forte supranaturale care misca lucurile prin casa scot sunete ciudate si chiar pot ataca, dupa cum cred ca ai vazut pe la televizor, sau pe youtube.com.

| andra15 a răspuns:

Eu cred in ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista, mai mult, imi este si frica de ele laughing Mi-e frica de tot ce tine de necunoscut, fenomene stranii, cadavre, moarte, cimitire, vraji, ghicitoare, etc. Nu merg la priveghi, inmormantari, pomeni, iar cand am fost nevoita sa merg am lesinat pe acolo laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ne tot intrebam si noi...cred ca frica noastra se transforma in ele... dar este foarte foarte posibil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt chiar sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt chiar sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

An imaginatile oamenilor... bolnave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Da exista si demonii, vampiri energetici, fanotme, etc.De ce cred eu asta? Pai fiindca in intreaga lume se petrec sute sau poate mii de cazuri in care sunt fenomene paranormale. Uita-te pe youtube la Fenomene stranii si acolo ai sa te convingi singura.Cei care nu cred in Spirite, fanotme, vampiri, diavoli etc nu cred nici in Dumnezeu asa ca nu va mai cacati pe voi ca n-are rost.Cica eu cred in Dumnezeu dar nu cred in Satana bai frate nu e logi ca daca exista Dumnezeu exista si Stana daca este bine este si rau.E doar parerea mea.

| mellyyy a răspuns:

Da exista.

| legendeer a răspuns:

Eu nu cred pana nu vad, si cum n-am vazut nu cred. U ai vazut Ioana

| Demise explică (pentru legendeer):

Nuhappy dar am avut unele experiente, nu stiu cat de adevarate sunt, poate s-au intamplat doar in mintea mea.

Întrebări similare