| Enache_Corina_1996 a întrebat:

Exista vreo floare pe nume Corina? Daca da dati-mi link.ul.Astept raspuns cat mai repede! Multumesc!

1 răspuns:
| ElenaSA a răspuns:

Nu stiu sa existe o floare cu un astfel de nume. Uite semnificatia numelui tau:
Corina – Mult mai frecvent ca forma de masculin, prenumele de fata Corina provine, potrivit lingvistilor, de la numele Korinna, format cu sufixul „-inna" de la Kore. Semnificatia numelui Corina nu este neaparat incerta sau controversata, ci mai degraba subiect de disputa lingvistica. Cea mai plauzibila ipoteza sustine faptul ca numele Kore, purtat de una dintre fiicele lui Zeus, ar fi insemnat „fecioara". Numele de fata Korinna era, in acest caz, un hipocoristic (nume diminutiv) pentru Kore, ceea ce ne determina sa afirmam ca semnificatia numelui Corina este „fetita".
Corina – Numele Corina este de origine latina, si are semnificatia de "sageata". Destul de raspandit la noi. Corin a fost si numele unui sfant si a unui zeu din perioada Romei Antice. Variante: Coreen, Coreene, Coren, Corena, Corine, Correen, Correena, Corrin, Corrina, Corrine, Cyran si Korin.