April
| April a întrebat:

Ezoteristii ne spun ca numele influenteaza destinul.Cum credeti ca ar fi destinul acestui popor daca la carma sa ar veni un Crin? Ar deveni un popor neprihanit? Cum intrebarea nu se vrea una cu iz politic, extrapolez si intreb:credeti ca numele pe care vi l-au ales parintii v-a influentat in vreun fel viata? V-ati fi ales acelasi nume daca ar fi fost sa se poata?

Răspuns Câştigător
| petru a răspuns:

Draga April
nu trebuie uitat ca crinul est si un stigmat ( insemn al celor rai)
Da,
_ Petru, Nume ce-i si al meu prin Botez am considerat ca-mi impune un Mod de Viata!
_nu arareori, am gandit ca este sau nu este bine sa fac ( ceva, nu neaparat deosebit/important ) o actiune
_Uneori, stiind greseala Sfantului cu Numele Petru( Stanca/Stana/Temelie)am avut mare prudenta sa nu cad
_ Alteori, in situatii de cumpana si de solicitare datorata unor situatii dificile, am izbandit si m-am ridicat tocmai bazandu-ma pe taria ceruta de chiar Numele Petru/Stanca/Stana/Temelie
_Sigur in momente foarte dificile nu am putut sa nu ma gandesc la usurinta cu care, Purtatorul Numelui Petru, Apostol fiind a indurat lovituri crancene gandind.
"" Tu uiti ca Omul sa-l iubesti,
Ma doare, da, doar dai in mine!
Ma doare si ca tu gresesti!
Da rabd, sa-nveti ce este Bine!""
(zambesc, ce sa fac daca o spune Aros din Milet, pun ghilimelele care semnifica un citat!)
_Desigur insa, ca tot tenacitatea, induratoare insa, a Ridicat Numele Petru la Sfintenie( vorbesc, nu-i asaa, de Sfantul Petru) si de aceia caut sa am tenacitate insa tot induratoare, oarecumva si intrucat pot si iubitoare fata de cei ce mm lovesc
sigur ascult si Vorbele, placute mie, a lui Aros din Milet :
"" Eu, nu te blastam cand gresind,
Tu, cel mai slab, lovesti in mine!
Ci Rabd, chiar mult mai demn pasind,
Ca tu sa-nveti ca nu faci bine!
##
De-ndur al lovituri-ti chin,
Nu! N-o consider umilinnta,
Ci chiar spre Domnul ma inchin,
Sa-ti Dee mai multa Credinta!
##
Ci Demn, ruga-mi Ridic spre Cer,
Spre Cel ce te-a Facut pe tine,
O Doamne! Iarta-l, eu i-ti cer,
Fa-l Bun! Sa stie ce e Bine!
##
Vezi, Doamne, doar eu i-am gresit,
Ca mai traiesc si-i stau in cale!
Deci Nalta-l, nu ma oropsit!
Rasplata Da-i Cereasca-ti Cale!""
( Aros din Milet)
Vedeti deci, draga April,
cum ca Numele pot si chiar dau : Iubire sau ura, Tarie sau umilinta, Smerenie sau ingamfare, Cale sau pofte, Demnitate sau cadere. Desigur si alte astfel de caracteristici comportamentale Omenesti, sau doar umane. Unele te ridica spre Plinirea ta ca Om, altele te mentin doar la aspectul tau strict uman, si fara Fond/Suflet
"" Sfintiti-va Numele Vostru, cu Suflet pus in Faptele Voastre! Ci Frumusetea Faptelor Voastre Plinite cu Suflet face-vor ca Numele ce-l purtati sa nu va Piara, si Oamenii cu Demnitate si Placuta amintire purta-va-vor Numele, ca pe Sfintite Odoare! ""
pai se putea sa nu inchei, tumna eu cu zise ce-s ale Bunului
meu Aros din Mile, nu poate sa se poata ci nu voiesc ca plecat invatacel ii sunt, eu,
petru borodi/Cluj
P. S. ""Poate unii vor intelege, altii vor si asculta! Ci oricare Nume-i Frumos daca-i Demn purtat, sau intunecat daca-i dus in mlastina desertaciuni si a deznadejdi! Slavire aduc, Numelui, si Omului, Faptele Frumoase ce-s in Lege si-n Cetatea Libertatii! Insa cu durere-i a zice ca faptele ce-s cazute din Lege si poftite in poftele ce-s pre dinafara Cetatii Mandre a Libertatii coboratoare de Nume sunt! Apoi, ci oricat de Lucitoare vesminte poarta pe ele trupul ce doar pare a Om dara nu-i traitor in Calea Sufletului ce plineste Faptele frumoase, este doar un lut ce-i decat o umbra trecatoare ce lasa-n urma-i groaznica pofta de luciri trecatoare, relefaceri, dureri si suferinta! Si cine oare iubeste groznicia Tiranilor!""
"" Nici indrumare, nici politica, poate putina invatatura si poate oarecati-va pricepe-vor si niscai adevar! "" ( aros din Milet )
_

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma faci sa rad cu crinul tau, hai sa va povestesc ce crini avem in guvern.
A fost odata o emisiune, despre "cum ajungi in guvern", i se lua interviu unui tip care isi dorea neaparat, si a ajuns. Formula care a folosit-o el o folosesc si au folosit-o toti guvernantii nostri niciunul n-a ajuns acolo neprihanit, exclus.
Tipul fura masini: vindea, radia motoare. Pe vremea aia spaga ca sa intrii in guvern era de 3 miliarde bani vechi. A furat tot ce a fost posibil sa ajunga la suma aceea si a ajuns in guvern, fapt autentic, interviul a fost luat fara sa se vada fizionomia individului iar vocea modificata electronic.
Atunci am simtit un cutit in stomac, si mi-am spus, astia or sa ne conduca pe noi? astia or sa ne judeceeeeeeeee?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu stiu daca avand pe Crin in frunte vom deveni un popor neprihanit, dar cred ca merita incercat(valabil pentru cine vrea sa incerce). Nu cred ca numele mi-a influentat viata si nici daca personal mi-as fi ales acelasi nume sau altul.

April
| April explică:

Cum intrebarea nu avea trimiteri la vreo preferinta politica, cer scuze celor pentru care nu m-am facut bine inteleasa...Si remarc incaodata profunzimea raspunsurilor tale, Petru. E raspunsul ideal, pe care mult il asteptam si sunt de-a dreptul fericita ca l-am primit... E foarte important sa fii bine inteles ...Multumesc pentru raspuns si te felicit din toata inima, chiar daca uneori imi pare ca tu esti insusi Aros din Milet cu care atat de bine te identifici. E cel mai frumos raspuns pe care l-am primit vreodata pe acest site, si nu ma sfiesc sa declar public respectul meu pentru cel ce l-a dat.

| petru a răspuns:

O! Draga April, nu pot sa nu va multumesc!
nu-i asa, un om simplu, precum sunt, sigur pentru ca-i spuneti cuvinte frumoas Bunului Aros!
Apoi, va voi da un citat ce poate a fi gasit in unul din dialogurile lui Aros, scrise ca fiind vorbele lui Eros din Calabria:
"" Nu, nu mie sa-mi aduceti, iubiti comeseni, cuvinte Ridicatoare si datatoare de Lauri. Nu, nu mie ci lui Aros cel din Milet, ce nu putin inzestrat este de Zeul Zeilor, se cade cu drept a-i oferi cununa de castigator, ci dmnealui a spus si desigur a si gandit cele ce eu am grait poate cu mai slabe cuvinte si nu atat de mestesugite, precat el Aros, poate, ar putea sa ne spuna!
Priviti deci ca eu vorbindu-va, doar am spus cum sta nu numai cuvantate ci chiar si scrise de Bunul meu Aros Miletanul, ci facand, eu, prin vorbirea-mi catre domniile voastre, doar asijderea precum un scrib ar scrie cele ce Miletanu-i dicteaza! Ci doar ma cunoasteti si nu eu fi-voi cela care slaviri-mi lasa-voi sa napadeasca putin inteleapta-mi fatura!""
Probabi ( zic eu) ca Aros din Milet, care scrie aceste ziceri in ## Dialogul despre Frumos ## este cel care doar aseaza in semne( litere)nu cuvinte straine de el, ci cu modestie ( multa/putina), le invalue cititorului, asezndu-le cu maestrie( as zice si eu) in vorbirea unui propus comesan de-al sau. ( gandesc eu)
Deci inchei si spun : gandirea-i, deci ceia a lui Aros din Milet, nu mie sa-mi aduca lauri ci Bunului meu Calauzitor Aros, ci eu, petru borodi/Cluj ii sunt dor un ascultator( e drept) invatacel.

P. S. ""Desigur insa, ca-n umbra lui Aros din Milet multi sunt statatori si eu unul nu pot a nu fi dintre ei, ci-l Laudand Multumesc pe Dumnezeu ca prilej mi-a Dat a-l sti! Ci Domnul si Intelepciunea, de la El primita, iti da Ridicare! ""
( arat eu) cele ce zice in cuvintele de incheere ( din dialog) Eros ( Adierea ) din Calabria