| mihaa a întrebat:

Fetita mea, are serbare de 8 martie, si va fi imbracata in costum de majoreta,. Cu costumul am rezolvat, dar sunt in pana de ideii, in legatura cu acele, pom - pom( chestiile alea ce le au majoretele si fac galerie), nu stiu din ce anume as putea comfectiona, pe net am vazut dar sunt scumpe 30 roni si as vrea sa comfectionez eu dar nu prea am ideii, va multumesc

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Cumpara un ghem de rafie de la florarii (din aceea care se pune la flori si se poate si increti). Iese foarte frumos si de asemenea poti face si din 2 culori.

11 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Pompoanele.pai se pot confectiona din saci tai sacu si scoti firele alea subtiri...sunt foarte multe ai de lucru.Si cand termini le poti da cu un sparay colorat pentru un aspect mai frumos!

Sper ca ai inteleshappyBafta

| Aries90 a răspuns:

Eu aveam confectsionate din hartie creponata si beteala

| madalina_8123 a răspuns:

Eu am facut asa ceva in clasa a VII sau a VIII din foi de hartie. Trebuia sa le facem galerie baietilor la fotbal. Luati mai multe coli de hartie colorata sau si alba A4 de scris dintr-o librarie si o taiati fasii pe latime, nu pe lungime, dar nu pana la capat. Lasati cam de 4 degete hartia netaiata. Partile netaiate ale foilor se lipesc intre ele cu lipici apoi foile se ruleaza si partea netaiata va fi manerul pom-ponlui. Ciufuliti putin fasiile de hartie si lipiti capatul cu scotch sa nu se rupa si sa tina mai bine. Folositi foi in functie de cat de bogat doriti sa iasa pom-ponul. Nu cred ca ar trebui sa coste prea mult. Maxim 10-15 lei cu tot cu lipici.

| sy46 a răspuns:

Sau din hartie creponata, taiata in fasii subtiri.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand am fost majoreta mi-am facut pom`poane din, daca stiti, is asa la suluri niste "dinalea" colorate asa de legat la flori asa cand se leaga buchetele, ii vreo 3 lei un sul, din 2 suluri faceti 2 pom`poane, si sunt toate culorile. Nu stiu cum sa va explic mai exact, tantiile alea de la florarie cand leaga florile cu dinalae le leaga si le incretesc ele cu foarfeca...si le gasiti pe la centrele astea mari (eu am luat din Euro-stau in Timisoara).

Bafta`!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pompoanele le poti confectiona din ghirlandele de pus pe bradul de Craciun. Spor!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa caut pe google o poza ceva, sa va dati seama, dar nu prea am gasit decat asta http://orangepunctgreen.files.wordpress.com/2008/12/decoratiuni-3.jpg vedeti agatatoarea aia albastra?:D Dinalea is da is mai luuuuuuungi asa la metru si le taiati, cat de scurte vreti si le legati toate unele de alte cat de stufoase vreti:D le puteti increti si cu foarfeca, daca doriti. Sper ca ati inteles ce m`am tot chinuit aici:)):)).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati putea sa faceti pampoame din rafie(funda de flori se gaseste la florarese).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nuste hartie creponata ai putea face pom pom dare trebuie sa cumperi multa pentru a confectiona un pom pom

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Podoabe care se pun in bard

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hartie creponata! Spor la treaba!