| AliTR a întrebat:

Fiul meu are 26 de ani. De ani de zile se dedică studiului în domeniul științei. A vrut să dea la o universitate de prestigiu din Occident. A reușit și a intrat. Acum are deja un post bun și un salariu pe măsură. A fost mereu foarte liniștit, cu toate că și eu și soțul îl indemnam să iasă mai mult în oraș. Fetele se interesau de el și nu ducea lipsă de atenția lor.

E chipeș, înalt, brunet, deci nu avea vreun motiv să se simtă complexat sau ceva. Pur și simplu stătea mult în casă. Acum am aflat că se întâlnește cu o fată de câteva luni și fata aia provine dintr-o familie cu multe probleme de violență și alcoolism. A plecat de acasă imediat ce a putut, a ajuns si ea în occident și lucrează ca barmaniță. Nu m-ar deranja neapărat că nu are educatie aleasă. Nu știu dacă a terminat măcar liceul, dar cred că da. E foarte frumoasa, pot intelege de ce ii place de ea. Nu e romanca, dar tot din zona de est provine. E de origine slava. Am vorbit cu el despre ea. Am vrut să știu ce îi place la ea, ce i-a adus impreuna si el a zis ca e frumoasa si simpatica. Sora mea sta in aceeasi tara la o distanta mica de el si o stie pe fata. A zis ca e o panar...ma care nu stie sa faca altceva decat sase agate de barbati ca sa supravietuiasca de pe o zi pe alta, dar ca pare "dragutica" si vrea sa se faca placuta si sa fie acceptata.

Sora mea e cam spurcata de gura si a ras ca pare ca e genul care-l "suge in timp ce isi citeste el documentele de studiu". Asa vorbeste ea, am ignorat. Dar am vorbit cu el. A zis ca nu are planuri reale, ca e draguta si frumoasa si ii place de ea, dar nu crede ca pe termen lung. Dar fata are intentii serioase. Se tine de el si vrea sa se mute la el. Sotul meu zice sa il las sa traiasca cat e tanar, sa nu fie tocilar toata viata. Poate pare ca sunt bagareata. Motivul pentru care icer opinia unor straini e tocmai faptul ca nu vreau sa ma bag in relatia lui, sa ii impun ceva sau sa pun presiune pe el cumva. Adevarul e ca nu imi place fata asta si nu pricep de ce sta el cu ea daca in afara ca e frumoasa si draguta nu vede nimic la ea. Erau si alte fete frumoase pe care le-a ignorat cu totul. Ar trebui sa il sustin?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E adult stie ce face, unicul lucru ce poti face pentru el e sai explici opinia ta, in viata toti mintim si/sau gresim. Angajamentul intr-o relatie implica mai multa atentie si sanse de esec, daca nu merge bine merge mai departe optiuni si surse de fericire exista oricand

| VoidEternal a răspuns:

Cred că ar trebui să aveți încredere în fiul dvs. Dacă până acum a făcut alegeri înțelepte o să facă și de acum înainte. Nu cred că fata se poate muta cu forța la el.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cred că soțul dvs. are dreptate. Lăsați-l să-și trăiască viața. A învățat mult, a ajuns în vârf și acum se poate relaxa un pic. Poate ceea ce a pierdut în adolescență vrea să recupereze acum.
De ce fix fata aia? Nu știu! Așa a decis inima lui. Faptul că sora dumneavoastră a jignit-o pe fata respectivă oricum nu ar trebui să vă influențeze prea tare, deoarece fiul dvs. zice că nu are intenții serioase cu ea. E trist doar cazul în care fata spune adevărul, adică a fost abuzată în copilărie, pentru că genul ăsta de femei se atașează foarte repede; nici nu ar fi de mirare să aibă intenții de mărițiș în situația asta. Să sperăm că totul va fi bine până la urmă.
Multă sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Persoanele care provin din familii cu probleme, sunt de asemenea sarace si f indraznete, deschise, ceea ce starneste mila unora si atrage mai multe probleme, adica la ele in mana lucrurile nu se construiesc, ci se strica in jurul lor. Daca ea e cea poliiticoasa, e posibil sa va enervati si sa fiti cei care vorbesc urat cu ea, si asta pentru ca din start nu va convine cine este ea. Daca e o persoana rea, care ii face probleme, asta va trebui sa observe el. Fiti pregatiti cum o sa-l prindeti cand va intra in ele.

| SharpEagle a răspuns:

Daca nu-l lasati sa experimenteze, nu va invata ce e viata. Iar asta se invata doar empiric.
Intrebare: ce fel de iubite a mai avut in trecut? Daca stiti sa mai fi avut... Daca nu stiti, posibil sa fie chiar prima lui relatie iar asta cantareste mult in decizia de a nu ramane impreuna. Ori poate e asa de frumoasa incat el crede ca nu-i de lasat, ca o sa gaseasca mai greu una ca ea, care sa-l accepte adica...Ori poate ca doar i-a sucit mintile cu dezinvoltura in pat. E o discutie ampla.
Tot ce cred ca e rezonabil de facut din partea unei mame este sa discute, sa-si prezinte parerea de mama, sa faca niste scenarii pe care le crede ea posibile despre cuplu, despre ce ar putea urma, cu bune, cu rele. Astfel incat el sa inteleaga si altfel, din alta perspectiva. Apoi, decizia trebuie sa o ia el, sa fie a lui. Ca sa nu ramana cu reprosuri in ceea ce va priveste, mult timp de acum incolo...