| OanaG a întrebat:

Friends, spuneti-mi si mie va rog, cum sa fiu mai indrazneata cu un baiat, de fiecare data cand il vad online eu ies, nu stiu ce subiecte sa mai vb, m-a invitat la un suc, paff parca ar fi primul baiat care m-a invitat la un suc, ce sa-i zic, dati-mi sfaturiii, Imi place d el, e dragut, e cam mare fata de mine are 22 de ani, dar nu conteaza pentru mine, chiar daca eu am 18. Deci? Ma ajutati? mai multe raspunsuri va rog happy

6 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Lol credeam ca viata e mai frumoasa de la 18 ani in sus.Mai fata da tu trebuie sa mai evoluezi nu glumalaughing. Auzi cica ies cand intra el... nuht sa fiu sincer, eu sunt bata, nu stiu ce sa vorbesc cu o fata dar nici nu ies de pe mess cand vad una care-mi place

| OanaG explică (pentru Narfundo):

Uff tehnologia asta, laughing, ce evoluat esti si tu. Ma uimesti!

N-am zis-o cu rautate.

| IMC90 a răspuns:

Subiect : fotbal.

11 jucatori pe teren (1 obligatoriu portar)

- portarul : rolul sau este sa apere poarta asa incat sa nu intre mingea in ea. el trebuie sa incerce sa pareze atat suturile de la apropiere, cat si suturile la distanta. nu are voie sa stea cu mingea in mana mai mult de 6 secunde fara sa o bata. nu are voie sa atinga mingea cu mana in afara careului.

- fundasii : sunt jucatorii cu rolul cel mai important in aparare. ei trebuie sa deposedeze atacantii si mijlcoasii adversi si uneori sa inceapa constructia jocului. un fundas care nu este tehnic poate lufta (su sa sara mingea din el ca din coltul gardului) si sa apara ocazii foarte importante pentru echipa adversa. de asemenea, un fundas trebuie sa fie in stare sa dea o pasa buna. (fundasii laterali mai urca in banda sa sprijine mijlocasii). Un fundas trebuie sa fie un jucator rapid (mai ales daca echipa ta joaca la off-side).

- mijlocasii : sunt de 4 feluri. inchizatori, mijlocasi centrali, extreme si mijlocas ofensiv (mijlocas la constructie).

a) inchizatorii au un rol foarte important in aparare, si anume sa inchida toate culoarele dintre fundasi. de multe ori fundasii sunt obligati sa stea la distanta unu fata de celalalt, mai ales cand echipa urca spre mijlocul terenului (pentru a acoperi cat mai bine terenul) si atunci inchizatorii trebuie sa blocheze acele culoare. inchizatorii mai si urca in sprijinul celorlalti mijlocasi. inchizatorii sunt jucatorii care iau cele mai multe cartonase galbene deoarece uneori sunt obligati sa faca faulturi tehnice. un inchizator care nu este foarte rapid si nu stie sa faca un tekling este inutil

b) mijlocasii centrali. sunt cei care fac tranzitul intre aparare si atac. uneori urca mult in sprijinul atacantilor, ale ori coboara in sprijinul inchizatorilor. depinde foarte mult si ce sarcini le da antrenorul in tactica. un mijlocas central trebuie sa stie sa dea drumu la minge foarte repede si corect (nu la adversari) si mai trebuie sa stie sa trimita pase lungi exacte.

c) extremele. sunt mijlcoasii care alearga in benzi. rolul lor este acela de a prelua pasele trimise de catre fundasi/mijlocasi si apoi trebuie sa urmeze o inaintare in banda. extrema trebuie sa stie sa dribleze si trebuie sa fie foarte rapida. o extrema lenta sau care nu stie sa dribleze este inutila. de asemenea, trebuie sa fie un foarte bun pasator, de multe ori fiind nevoit sa centreze din mers. in unele tactici, extremele intra in careu si trag pe poarta, deci au nevoie si de ''simtul gaurii''. Nu in ultimul rand, majoritatea extremelor bat cornerele.

d) mijlocasul ofensiv (la constructie). Trebuie sa stie sa dribleze, sa paseze rapid exact si corect. De asemenea, trebuie sa alerge pe spatiile libere. Un mijlocas ofensiv care nu stie sa faca toate aceste lucruri este inutil. (momentan, ducem lipsa mare de asa ceva in Romania). El ese omul cu pasa de gol. Uneori, mijlocasii ofensivi executa si lovituri libere, deci trebuie sa aiba ''simtul gaurii''.

- atacantii : astia sunt jucatorii responsabili sa dea gol. cum necum, un atacant trebuie sa inscrie. sunt multe feluri in care sunt jucati atacantii. unii joaca un atacant mai sus si unu mai jos (mai ales cand sistemul nu are mijlocas ofensiv), altii ii joaca in linie si cat mai impinsi, ca sa primeasca pase lungi de la mijlocasi. altii joaca cu un singur atacant impins in careu, si 2 extreme care sa centreze pe el in permanenta. atacantii sunt jucatori care trebuie sa fie rapizi, inalti, si cu simtul portii. uneori, trebuie sa fie si foarte tehnici (depinde de asezare)

Restul regulilor le gasesti pe guagal laughing invata bine subiectul asta, si vei avea cu ce sa-l uimesti.

| Arisu a răspuns:

Nu face prostii si nu-l neglija, daca e baiat bun atunci de ce sa nu te intilnesti cu el? Incearca sa nu iesi din online si mai discuta si tu pe acolo despre ce-ti nimereste xDD mai zii vreao gluma ...nu rata sansa si cred ca nu sunt eu persoana potrivita sa te invat ce sa faci happy Lasa rusinea de-o parte si incearca sa fii mai indrazneatsa.happyhappy succes! :*

| OanaG explică (pentru Arisu):

Multumesc pentru sfaturi :* esti o draguta!

| Arisu a răspuns (pentru OanaG):

Cu placere happy :*