| MeGhosta a întrebat:

[funda] Am 18 ani si vreau sa fac ceva dulce gen: clatite, prajituri, tortulet... Si ma gandeam sa fac ceva mai usor in care sa nu imi trebuie multe ingrediente sau sa fac multa mizerie happy ma gandeam la un tortulet big grin ce reteta imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| CrissD a răspuns:

Buna! te sfatuiesc sa faci tort de clatite ca este foarte usor. si eu cand am pofta de ceva dulce fac clatite cu fineti love struck si la tort tot fineti folosesti sau vreun gem sau dulceata... sau dupa preferinte si gem si fineti (aa si un pont daca vrei sa-ti iasa pufoase clatitele pune`le 2 oua)big grin si la final pui frisca :X sper ca ti-am fost de folos:*
toate cele bune!

2 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Hmm pai cel mai simplu de facut sunt clatitele dacat un totrulet totusi uite ceva simplu si rapid la care nu iti trebuie cine stie ce ingrediente.Este vorba de tarta cu crema de ciocolata.Ai nevoie de 1 pahar faina, 100g unt rece, 2 linguri zahar, 2 linguri apa rece si un varf de cutit de sare (pentru aluat) iar pentru crema 500 ml frisca nebatuta 300g ciocolata 2galbenusuri si 2 -3 linguri cacao.Aluatul il prepari astfel: amesteci ingredientele pana la omogenizare, ungi cu ulei sau margarina o tava de 24-26cm diametru dupa care pudrezi cu faina tava si o tapetezi cu aluatul pregatit apoi o bagi in cuptorul incins la temeratura mijlocie(150-170grade) si o lasi 25 minute. Iar crema se prepara astfel:pui pe foc intr-o oala ciocolata cu frisca nebatuta si o lasi pana se topeste si se omogenizeaza, o iei de pe foc si adaugi galbenusurile amestecand pana se incoropreaza dupa care o dai la rece.Cam atat si cu crema. Dupa ce e gata aluatul il scoti din cuptor si il lasi sa se racoreasca putin apoi torni crema peste aluat si bagi in cuptorul incins pentru inca 10 12 min.Se raceste si se pudreaza cu cacao.Si e gata. O poti servi rece si dupa gust ii poti adauga un sos de vanilie, niste inghetata alaturi ce vrei. Oricum este foarte rapida intr-o ora este gata de servit nu faci mizerie nu-ti trebuie cine stie ce ingrediente si e si gustoasahappy eu o fac de fiecare data cand simt nevoia sa manac ceva dulce facut de mine (tot 18 ani am)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi eu cred ca daca vreau totrt mai bine faci sex!