| andreiutzaa a întrebat:

Funda! care credeti ca este rostul filosofiei?big grin

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Eu consider ca existenta filosofiei ne face sa vedem lucrurile altfel decat sunt. Poti privi viata ca pe un rol ce-l joci in propria-ti scena sau ca pe un rau cu suisuri si coborasuri; d. Mi se pare mult mai interesant si gasesti cate o definitie creata de tine pentru fiecare sentiment, dorintahappy

6 răspunsuri:
| Spintecatorul a răspuns:

Http://revistacultura.ro/articol.php?rezultat=3133

sau

Putem gândi, pornind de la ideea cã modelul filosofiei culturii este semnificativ în ordinea re-cunoasterii de sine a fiintei culturale românesti, un alt criteriu pentru a sistematiza reconstructiile filosofice românesti interbelice. Într-o ontologie a culturii (implicatã în filosofia culturii, pentru cã ea instituie discursul despre fiinta culturii si despre ipostazele sale) capãtã semnificatie situatiile existentiale, relatii determinate ale omului cu lumea, toate coborând din relatia om-lume nedeterminatã, relatie care fundeazã existenta omeneascã. Situatiile existentiale sunt nu numai fapte de existentã umanã, ci si elemente ale unei fenomenologii implicate în însãsi structura reconstructiilor filosofice. Ceea ce înseamnã cã filosofia nu este un act întâmplãtor, ci unul prin care fiinta omeneascã se re-cunoaste. Dacã acceptãm acest criteriu, atunci putem spune cã C. Rãdulescu-Motru reconstruieste metafizic în jurul situatiei existentiale "omul pentru lume" (sacrificiul), Ioan Petrovici în jurul situatiei existentiale "omul sau lumea" (competitia), Nae Ionescu si Emil Cioran prin "omul fãrã lume" (credinta), I. D. Gherea prin "omul în lume" (actiunea) etc. Acest criteriu este functional, dar dovada pentru aceastã afirmatie nu poate fi construitã aici, cãci ea ar depãsi spatiul aporetic croit în intentia de a semnala rostul filosofiei culturii ca model al recunoasterii de sine a culturii românesti.

Răspuns utilizator avertizat
| raisssa a răspuns:

De a-ti pune intrebari si de a nu gasi raspunsuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta care nu-ti da pace si-ti dezvolta gandirea despre viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrutarea absolutului si ataraxia

| mihaela_3188 a răspuns:

Sa reusim sa ne dezvoltam gandurile...