| Licurikiii a întrebat:

Funda! Ce fel de exercitii se d-au la testul initial la matematica in clasa a-7a? Stiu ca din materia de anul trecut, dar m-ai concret, ce fel de exercitii? Pe ce fel de exercitii se bazeaza profesorii?happy

Răspuns Câştigător
| ionikk a răspuns:

In primul rand se da si din algebra si geometrie.La geometrie :mediane bisectoare inaltimi linia mijlocie intr-un triungi.
La algebra, ex. cu direct prop. invers prop. numere intregi ex. cu (cat la % din... repr x?) transformari de genul: 0, (63) sau 1.26 sau 7, 8(4) sa le transformi in fractii si iti va mai da inmultiri, impartiri, adunari, sacaderi cu fractii.
SUCCES!
Funda?