| EvangelineDS a întrebat:

Funda cine raspunde primul! [pentru. un rebus]

1. care e egalitatea a 2 rapoarte?

2.inmultire repetata [ 3 cuvinte ]

3. la aceasta operatie se simplifica fractiile

4.prin aceasta operatie se imparte si numitorul si numaratorul la acelasi numar

5.fractie

6.prin aceasta operatie se inmulteste si numitorul si numaratorul cu acelasi numar

7.la aceasta operatie se aduc fractiile la acelasi numitor

8.parte a unei fractii zecimale aflata in fata virgulei

9.numarul a din scrierea a/b

10.multime de numere care contin fractiile

11.reguli dupa care verificam daca a/b

12.numarul b din scrierea a /b

funda

pe. s. nu e tema

pe. s2 daca-s unii nascuti din laba si vor sa stearga intrebarea sa-mi spuna si mie de ce da?

1 răspuns:
| Ioana998814 a răspuns:

1. echivalenta 2.ridicare la putere 3. reducere/ simplificare/impartire 4. simplificare 5. raport 6. amplificare 7.amplificare 8.intreg 9. divizor 10. intregi Z 11. divizibilitate 12. multiplu
Nu stiu daca e corect, dar macar am incercat :-d