| mariamari123 a întrebat:

Heeeeeeei, Am o intrebare :3 de la ce varsta ii normal sa ai prieten? adica eu am 14, fac 15 peste 5 luni dar nu inteleg de ce uni oamenii spun ca la 14 ani trebuie sa te joci cu jucari, adica am fost si eu copil, eu zic ca, copil esti pana pe la 11 anii dupa devi mai "matur", la14 anii ii bine sa ai prieten sau inca sunt prea mica? parerea mea ii ca sunt destul de mare dar totusi vreau sa aud ce ziceti si voi :3 PS. daca imi place de un baiat de 17 anii, ii prea mare pentru varsta mea? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

Nu vârsta te maturizează, ci experiențele prin care treci. Chiar dacă ai 14 ani, poate ești "mai cu capul pe umeri" decât alte fete de 16, 17 ani. Și eu am 14 ani, însă până și oamenii care nu mă cunosc îmi dau 20 de ani sau chiar mai mult. și prietenii mei la fel, unii spun că sunt mult prea matură pentru vârsta mea, însă fiecare cu părerea lui happy
E foarte bine dacă îți place de acel băiat. dacă și el te place, e și mai bine. Însă trebuie să vă cunoașteți bine și să ai încredere în el. happy

| mihaela0205 a răspuns:

Și un mic sfat: data viitoare încearcă să scrii mai corect happy
"unii oameni, jucării, ani, devii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, eşti prea mica ca sa ai un prieten, pe la 16, 17 ani e normal sa ai prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oho, tin minte cand eram eu mic si parcam la trecerea de pietoni...caruciorul impins de mama.Pana se facea verde convigeam cateva pustoaice in schimbul unei sticle de lapte, cu biberon, doar nu eram sa-l beau din halba.
straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

14 ani? Merge. Adică, dacă așa se ivește, n-ai ce îi face.
Doar nu o lua prea în serios, nu sunteți suficient de maturi cât să aveți sentimente prea profunde și nici „școala vieții". Simțiți doar atașament și vreți atenție, sprijin.
Nu ai destulă inteligență emoțională sau socială.
Nu zic că o relație strică, poți să prinzi experiență.
Nu te lua după paginile alea de facebook făcute de fete ce vor să pară mature, sunt cancerul facebook-ului.

DA. Ești prea mică pentru unul de 17 ani.
Având mentalități diferite, interese diferite, se va simți. Am cunoștințe care chiar au încheiat relația din cauza diferențelor.
El, fiind la vârsta la care clocotesc hormonii-n el, normal că va dori sex, iar tu nu ești pregătită nici psihic, nici fizic.
Așa că de-aia nu prea-s recomandate. Îți vei dori, te înfrânezi... bla bla.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

În cazul tău, la 14 ani trebuie să pui mâna pe o carte de lb. română, urgent, până împlineşti 15, să înveţi să scrii.

| Methaallaid a răspuns:

Nu îi băga în seamă pe cei care spun că ești prea mică. Fiecare se maturizează în felul lui propriu. Tu ești de 14 ani dar poate ești mult mai matură decât alte fete de 16/17. Nimeni nu îți interzice să ai prieten dacă tu așa vrei, așa îți dorești. Dar nu sării direct la primul. Eu am tot 14 și am prieten cu luni mai mic decât mine, și avem o relație de un an. Cei care spun că suntem prea mici mă enervează. Poate așa a fost pe vremea lor happy Eu am avut un fost și de 16 când aveam 13, dacă el te place pentru cine ești, e foarte bine, nu contează vârstawinking

| mariamari123 explică:

Multumesc pentru raspunsuri big hug (Si scuze pentru greseli puppy dog eyes )