| 1NoBoDiElSe3 a întrebat:

Hei! as vrea si eu niste pareri...ce inseamna daca tu ai face orice pentru cineva si...totusi.ii vrei raul?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sa inteleg ca tu vrei sa-i faci bine, dar iese pe dos? Daca asta e intrebarea, n-ai fi singurul.De multe ori consideram ca-i facem bine cuiva, investind in asta, iar pentru el sa nu insemne nimic.Ba chiar sa-l deranjeze.am invatat din experienta proprie, ca nu e suficient sa depui efort spre a face un bine cuiva, decat in masura in care acesta percepe la fel ca si tine binele facut.Altfel e un dezastru. Uneori, din dorinta de a face bine gresim, ca si cand i-am comanda cuiva o friptura, iar acesta este la regim.Deci,binele oferit de tine, e perceput ca atare, numai daca celalalt are nevoie de el.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Paradox.

evenso
| evenso a răspuns:

Daca faci orice pentru cineva exclude sa ii vrei raul.

| lusinda99 a răspuns:

Dupa parerea mea inseamna ca nu ii esti prieten adevarat.