| MariaXDD a întrebat:

Hei. Ceea ce urmeaza sa intreb nu este pentru tema, sunt doar curioasa happy So, nu ma judecati, gandesc prea mult si chestia asta nu imi da pace.

Nu inteleg de cand pana cand a durat Epoca Moderna.
Unii zic ca din 1640 pana in 1918. Pe Wikipedia in engleza spune ca Epoca Moderna Timpurie a durat undeva de la secolul XVI (anii 1500) si s-a incheiat probabil cand a inceput Revolutia Franceza (1789), iar Epoca Moderna Tarzie incepe cu Revolutia Franceza si se termina odata cu Al Doilea Razboi Mondial. Dar, eu la scoala am invatat ca Epoca Moderna a durat intre 1789-1918.

Deci, care varianta e corecta?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru că istoria e interpretată, să dăm ambelor surse dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe wiki epoca moderna este impartita in 3 parti cronologice incepand din 1500 inclusiv perioada Contemporara fiinf catalogata ca parta a epocii moderne.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_time_periods#General_Periods