| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Hei TPU! Care ar fi urmările per total în următorul caz? Dacă eu vad o femeie bătută pe strada de un bărbat și intervin aplicandu-i aceluia lovituri din care sa rezulte sângerări la nivelul feței sau leșin,(doar atat) ce pot păți?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca tu fata fiind si pe deasupra la numai 50 de kg, ajungi sa bati un barbat.

| OSLOMELBOURNE explică (pentru Violleta2022):

Am pus întrebarea doar ca să aflu răspunsul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai putea fi acuzat de vătămare

| wildthing a răspuns:

E o situatie foarte complicata, pentru ca pe de o parte bunul simt, cavalerismul, nu te lasa sa stai deoparte nepasator, iar pe de alta parte, nu stii niciodata in ce te bagi. Am auzit de un caz cand un tip s-a bagat sa apere o femeie care era batuta pe strada de barba-su, si s-a trezit ca s-au intors amandoi impotriva lui si si-a luat el bataie. Nu poti sti cine e acel agresor, ce scoate din buzunar (ca o fi vreo arma alba, vreun spray paralizant sau cine stie ce altceva) sau ce tovarasi de-ai lui sunt prin preajma si nu i-ai observat.
E o zona gri, e foarte foarte complicat de luat o decizie pentru ca si daca intervenind, nu devii tu insuti victima, nu stiu in ce masura legea te protejeaza pe tine ca salvator...si te poti trezi ca faci puscarie desi ai avut intentii bune. Cred ca solutia ideala e sa suni la politie, dar si aici e complicat, pentru ca de cele mai multe ori chiar si cateva secunde pot face diferenta. In timpul necesar sa ajunga politia acolo, se pot intampla multe. Deci...nu stii cum s-o dai, sa iei decizia ideala.

| StoicAnalysis a răspuns:

In cel mai rau caz ti se deschide un dosar penal pentru vatamare corporala, bazata pe plangerea agresorului. Legea e foarte stufoasa si trebuie facute cercetari amanuntite cu privire la incident, martori, locatie, timp, vatamari, etc.

Intr-un caz ideal in care femeia da declaratie fara sa-i fie frica sau in stare de soc, precum ca tu ai salvat-o, poti scapa de penalizare. Dar cum nu prea exista astfel de cazuri ideale si adesea victimele sunt in stare de soc si martorii sunt greu de gasit... Cel mai probabil, tu vei avea dosar penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este treaba ta să faci pe super-eroul.
Eu nu am văzut niciodată o femeie bătută de un bărbat pe stradă, dar dacă aș vedea, mi-aș vedea de treabă și aș merge mai departe.

| OSLOMELBOURNE explică (pentru anonim_4396):

De deștept ce ești ai face asta, eu le-as da câte-un absorbat fiecărui bărbat care ar face ca tine.

| 1onur a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă am face toți asta ajungem de râpă și sâne omorâm unul pe altul pe străzi față în față fără sane mai pese cu Adevărat de omenie vom deveni măi rău ca orice animal...

| 1onur a răspuns (pentru anonim_4396):

O femeie o fată nu are nici o putere sa se apere de una singură în fața unui sălbatic faptul că trecem pe langa o fată o femei care mănâncă bătaie asta ar însemna că și noi dăm în acea fată acea femei și-l susținem pe agresor pe violatori criminali nu va fi nicio diferență între noi și cel ce abuzează de o fată o femeie vom fi la fel de vinovați că ei daca nu ne băgăm și ne uităm că niște ratați cum o fată și o femei mănâncă bătaie de la un bolnav mintal psihopat maniac...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar dacă tu ai lua bătaie pe strada și toți ar trece pe lângă tine in treaba lor cum ar fi?

| 1onur a răspuns (pentru suntserios):

Ar veni pe TPU și ar pune întrebarea că a loat bătaie fără să se bage nimeni pentru el laughingși că trăim într-o țară sălbaticălaughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru OSLOMELBOURNE):

Nici chiar sa fi indiferent si sa mergi mai departe nu poti sa fi, dar nici sa te bagi in altercatia altora nu-i ok, cu exceptia in care victima este un copil. Ala e singurul caz in care ar trebui sa intervii.
In rest, de asta exista politie. Si depinde oricum de situatie. Nu e totul un caz ideal in care tu daca intervii, salvezi situatia.
Unul poate sa-si bata nevasta si daca intervii si tu, poti mai tare sa agravezi situatia. Mai ales daca ai o constitutie fizica mai mica sau egala cu a agresorului.

Altul poate sa bata o femeie pentru a o jefui, si tu cand intervii, el sa scoata din buzunar un cutit/briceag sau alta arma alba si sa devii chiar tu victima.

Si in al treilea rand, nu ai de unde sa stii motivul altercatiei. Deci nu e ok sa te bagi in situatiile de genul, decat daca ai o constitutie fizica mai mare decat a agresorului pentru a calma spiritele.

In cazul in care un copil, este agresat, legea si societatea va fi aproape 100% in favoarea ta, daca opresti agresorul si intervii. Doar atunci e singura ocazie in care trebuie sa fi prost sa nu intervii. Dar cu precautie si acolo, pentru ca nu stii ce atuuri are agresorul.

In rest, orice altercatie trebuie semnalata in mod rapid la cel mai apropiat organ de politie sau a fortelor de ordine, sau prin telefon la serviciul de urgenta.

| 1onur a răspuns:

Ai salvat o femeie de la abuz fizic și maltratare consider că ai făcut un bine nu un rău. Bine că nu ai scos telefonul sa filmezi apoi sa pui pe internet pe tiktok apoi sa spui uite in ce țară trăim sau mai rău Sâte uiți și să nu te bagi când o femei mănâncă bătaie. Eu consider că ai făcut un bine că te-ai băgat în acel moment pentru că agresorul putea deveni mult violent și putea fi fatală pentru ia Doamne Dumnezeule ferește