| roandrei a întrebat:

Ce parere aveti despre bacul de anul acesta? Va fi mai greu ca in ceilalti ani? In special la matematica profil stiinte ale naturii

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Va fi la fel de greu ca in toti anii.
Cand am dat eu BAC-ul la Romana, mi-a picat la subiectul 3 "Realizarea unui eseu argumentativ in care sa fie prezentat imaginarul poetic traditionalist intr-o poezie studiata, pornind de la afirmatiea critica "Traditionalismul nu este convertirea samanatorismului, traditionlismul este un stil, o forma inventata de poetii moderni, iesiti adesea din scoala simbolismului (Nicolae Manolescu - Metamorfozele poeziei).".
La matematica, M2, a fost la subiectul 3 o limita de nici nu auzisem pana atunci de o varianta a rezolvarii ei (cu tot cu meditatii luate din clasa a 11-a).
Ca sa vezi! Si in alti ani a fost foarte greu! Amintiri din 2007.
Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar, cu trecerea timpului, BAC-ul va fi din ce in ce mai usor, pentru ca sunt din ce in ce mai multi elevi dezinteresati. Altfel, nu ar mai lua nimeni BAC-ul. Asta e parerea mea personala.