| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, dacă astăzi fără să vreau, am deschis TV-ul și tot fără să vreau, era deschis deja la emisiunea Mireasă și am văzut acolo un cuplu sau un posibil cuplu, cu un el și o ea, ce discutau foarte frumos despre ei, despre viața lor, despre temperamentul lor și tot așa și le plăcea să aibă acele discuții și să se privească și părea totul foarte intim și deep între ei și de aici, am început să mă tot gândesc la viața mea, la lipsa de iubire din viața mea și la faptul că eu nu o să am niciodată așa ceva, dar mai ales că pentru prima dată, privind acel cuplu, având acele lucruri, îmi doream și eu să trăiesc așa ceva. Și de asta mi-au revenit tot felul de gânduri și dureri în suflet.
Precum : de ce unii au parte de atât de multe, parcă numai bune în viața asta și alții au parte numai de rău sau de foarte puține lucruri?

De ce unii cu un simț moral foarte dezvoltat, parcă o dau doar din rău în mai rău, iar alții care nu prea se gândesc decât la ei sau care chiar nu prea le pasă de nimeni în jur sau pur și simplu nu se gândesc la ce e etic și moral în viața asta și fac doar cum îi taie capul, o duc parcă mai bine în viață și au parte de mai multe?

De ce unii care sunt înzestrați cu multe de la mama natură, fac și mult mai mult rău sau nu lasă de la ei, deși ar părea superiori nouă, celorlați, deci chiar niște modele de urmat iar alții care nu-s la fel de înzestrați ca ei, par mai ok sau chiar mai buni sufletește și ar fi capabili să lase de la ei, doar pentru liniște și pace, deși tot ei sunt văzuți oile negre ale societății?