| Parakeets a întrebat:

Hei, TPUași, bănuiesc că toți ați visat sau ați vrut ceva ce nu ați avut și ați fi vrut să aveți. Așa că, prima întrebare :

Voi ce v-ați dorit să aveți și nu ați avut? Nu mă refer musai la lucruri materiale. Ci la o altfel de personalitate a voastră sau mă rog, ceva chiar dacă ar fi material, dar pe care ați fi simțit că-l obțineați doar dacă ați fi fost alte persoane. Ce ar fi?

Și a doua întrebare. Voi cum ați reușit să depășiți crizele și suspinele că nu ați fost acel vis al vostru și că nu ați obținut niciodată acel ceva din cauza a ceea ce sunteți? Cum faceți să vă mulțumiți cu felul vostru de a fi? Cum faceți să vă acceptați în cele din urmă?

2 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Nu poți visa sa deții/obtii/deveni, la ceva ce în mod rezonabil nu se poate realiza. De exemplu, ar fi complet absurd sa visezi sa devii președintele Americii, sau împuști un urs polar în habitatul lui.
Iar despre slefuirea/ajustarea/îmbunătățirea personalității, la fel, e perfect realizabil, în funcție de inteligenta și determinarea fiecăruia, asta doar dacă nu visezi da devii Nostradamus sau Marie-Curie. (cu ultima m-am hazardat, nu e imposibil)
Cheers

| FreddieM a răspuns:

Pentru a doua parte a intrebarii, atât timp cât am avut capacitatea de a observa și de lua deciziile în deplinătatea conștientizării realității în care îmi consuma existenta, realizările și eventualele eșecuri au fost mereu incluse în calcul tocmai petru a-mi păstra sănătatea mentala și evita deceptiile. Pe scurt, conștientizand realitatea iei decizii mai bune și și riști mai puțin.
Cheers