| xSexyLoca a întrebat:

Heii`! Am si eu cateva intrebari:
1. Un corp cedeaza temperatura altui corp?
2. Un corp cald cedeaza caldura altui corp rece?
3. Prin contact termic corpul rece cedeaza caldura corpului rece?

Fundaa, pentru cine raspunde corect puppy dog eyes :X

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

1.da
2.da
3.da,daca temperatura primului corp este mai mare decat a celui de-al doilea corp(logic, de fapt!)

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai rece nu ai inteles ce inseamna. daca ai 2 corpuri, de exemplu unul care are T1= -20°C si T2=-30°C si fac contact termic logic ca ala de -20°C va ceda "caldura" celuilalt. pentru noi amandoua corpurile sunt reci insa ala de -20 este mai cald decat cel de -30.

| pietrean a răspuns:

E o intrebare cu talc, ca intrebarile..."corp rece cedeaza caldura corpului rece". Da:un corp cald cedeaza caldura unui corp rece si invers, un corp rece raceste un corp cald! Fa experimente!