| LeFangirl a întrebat:

Heii, ma puteti ajuta cum sa fiu mai nepasatoare, mai distanta?
Incerc sa fiu egoista, dar nu pot, si din cauza asta cred ca sunt luata la scoala peste picior. Nu am mai suportat sa ma faca colegii in toate felurile asa ca i-am spus dirigintei, dar totusi inca mai imi spun unele lucruri urate. Cu o colega sunt mai egoista pentru ca ea e sensibila si chestii din astea, dar cand e vorba de "cocalarii, manelistii, etc." ai clasei, nu mai sunt in stare de nimic. Mereu trebuie sa-mi pese de orice nimic, si as vrea sa nu se mai intample asta. Vreau sa fiu indiferenta, rece, retrasa.Cum sa fac sa prind un pic de respect? Si nu e nu mai la scoala...Eu nu pot sa ies pe afara cu cineva pentru ca toti ma iau peste picior.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| DDoctorita a răspuns:

1. Persoanele reci, sunt niste persoane cu care e imposibil sa ai o convorbire normala, deoarece pur si simplu le doare undeva de tine.
Parerea mea e ca, sa nu iti doresti niciodata sa fii rece in viata... Nu ai fii om!

2. Nepasatoare? Ufff, stii, sunt lucruri care trebuie puse la suflet cum ar fi o vorba urata din partea unei bune prietene, dar faptul ca 2 copii needucati, fara cei 7 ani de acasa, te iau peste picior demostreaza doar cat de incompetenti sunt ei! Problema nu e a ta, e a lor! De ce? Pentru ca nu ai nimic mai interesant de facut in viata... O sa mai vorbim peste cativa ani, si imi vei spune ce e de capul lor... Am cunoscut si eu copii dinastia. happy

3. Nu te purta asa cu acea fata mai sensibila, nici ei nu ii place sa te porti urat cu ea, la fel cum tie nu iti place ca colegii sa se poarte urat cu tine, nu crezi?

=)

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru DDoctorita):

Nu neaparat. Daca esti indiferent si nepasator ceilalti vor sti ca nu le vei permite prea multe si n-o sa ajunga oricum la tine, iar daca esti prea bun cu ei vei fi luat de prost.Ca in cele mai multe cazuri. Putini sunt oamenii care merita respect cu adevarat iar acei oameni nu se afla printre noi.Printre noi se afla mai mult cocalari sau tigani care se supraestimeaza.Cam asta e si cu colegii ei.Nu se merita sa le acorde atentie.Tot ei isi va face rau.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru DDoctorita):

Spui ca te simti intimidata in preajma lor.De ce? Probabil nici tu nu stii.Acei colegi sunt niste tarfe.Am si eu/am avut specimene din astea, doar ca erau tigani.Si un roman.Care s-a rommanizat complet.Tot ce cauta e sa te intimideze si daca ii lasi prea mult timp fara sa reactionezi s ar putea sa dezvolte o ura fata de tine, mai ales cand ai succese.O nota buna s.a.Iti spun la mine cum a stat treaba.In grup aveau tupeu.1 la 1 e clar.Ca sa taca i-am luat la bataie, le-am lasat amenintari pe mes.Totul tine de siguranta pe care o ai. Daca esti prea moale te vor calca in picioare.Asa s tiganii.Dar daca ai tupeu situatia se schimba.Cand mai glumeau pe seama mea, faceam si eu acelasi lucru si daca nu era cu succes ii luam la bataie.Acum nu mai au nimic de spus tiganiiiii care au venit din India in ceaune cu roti.Tu esti fata.Nu-i permisibil sa faci ca mine. Daqr totul e sa ai tupeu.Indiferent ce crezi.Si daca esti luata peste picior sa nu-ti fie teama sa ripostezi, cu o para la diriga sau tu sa le intorci jignirea. Sper ca te-am ajutat.Si in legatura cu egoismul e foarte usor trebuie doar sa nu te fortezi prea tare. Daca te scremi sa fii egoista nu vei fi egoista insa va iesi altceva laughing. Singurele persoane cu care se merita sa fii mai sensibila dupa parerea mea e colega aia a ta si parintii tai.Mai mult nu are rost.

Răspuns utilizator avertizat
| McSergio91 a răspuns:

Cei care te deranjeaza, trateaza-i cu indiferenta, ca indiferenta doare ce-l mai tare! Si eventual poti sa mai cauti niste (maxime) ceva care sa poti sa le intorci vorba ca sa-i faci pe ei sa se simta inferiori, ceva care sa-i faca sa ramana fara replica.

| Rusu_Catalin_1992_YSF9 a răspuns:

Aceasi problema o am si eu, sunt prea emotiv iar persoanele care te cunosc profita, eu daca vreau sa fac rau sau sa gandesc posesiv ma doare pieptul. Pentru a fii mai nepasatoare trebuie sa-ti spui seara la culcare de 10 ori ca esti o persoana rea sau chiar mai des ( Asta stiu de la o Parapsiholoaga ). In problema mea parapsiholoaga ma invata cum sa fac sa-mi pot ierta familia pentru ca ma traumatizase in copilarie.

Sfat: Nu-ti spune prea des ca esti o persoana rea pentru ca iti poti pierde constiinta sau chiar poti deveni o schizofrenica.

| Swaron_Katy_1998 a răspuns:

Vrei sa spui..psihopat? in primul rand trebuie sa iti,, opresti umanitatea'' asta insemnand: lasa toate emotiile sa te cuprinda, iar apoi gandeste-te la cum vei fi in viitor daca vei continua sa fi asa.s-au mai bine as spune, care viitor. Nu trebuie neaparat sa fii asa. tu spui ca vrei sa fii asa din cauza colegilor tai.Dar mai tarziu, peste ani iti vei da seama ca exista oameni pentru care merita sa te,, topesti''. Tu concentreaza-te pe emotiile pe care le simti acum si opreste-le. Dar iti spun. poate nu te vor mai supara colegii dinpotriva vei deveni la randul tau un,, bullier''

| Vasilache_Andrei_1998 a răspuns (pentru Swaron_Katy_1998):

Cineva s-a uitat prea mult la TVD laughing))

| Vasilache_Andrei_1998 a răspuns (pentru Swaron_Katy_1998):

Cineva s-a uitat prea mult la TVD

| Radu0088 a răspuns:

Acest comentariu e din 2012 acum e 2021 ciudat moment să găsesc întrebarea asta îți voi da eu rasaspunsul să fi nepăsătoare înseamnă să nu îți pese de consecințe de exemplu la școală liceu etc. dacă cineva încearcă să se ea de tine trebuie să ripostez eczemplu un pumn sau fincă ești fata o palma iar el sau ea te va întreba dc ai făcut asta tu trebuie să zici ce va de genu Nu știu nu îmi pasă (eu sunt una dintre persoanele nepăsătoare nu îmi pasă de nimic sunt așa de mic la mine e ce va natural dar totuși în ani de școală chiar și acum mă prefac că îmi pasă fincă nu vreau să fiu exclus din grup probabil nu mai are rost acest comentariu da nuș nu îmi pasă)