| cristina1256 a întrebat:

Hello! Am nevoie de ajutorul vostru. Am un proiect de făcut pentru școală și aș dori să îmi răspundeți la următoarea întrebare: de ce credeți că unele știri nu sunt atât de mediatizate ca altele?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Unele stiri au nevoie de mare atentie pentru ca reprezinta lucruri importante pentru noi toti. Dar,ca exista un DAR,unele televiziuni sau situri de stiri fac reclame la emisiuni viitoare cu un titluri bombastice (de genul:bomba,soc si groaza,schimbare de situatie, un mare actor a murit, cu toate ca ala era din Indonezia si nu a auzit mai nimeni de el, cutremure in Vrancea, chiar daca erau de 2 sau 3 grade rihter, etc)
Toate aceste titluri sunt menite sa tina telespectatorul sau cititorul captiv pe acel canal de stiri, sa-l faca curios si sa le creasca lor audienta. Iar, cu cat audienta este mai mare, cu atat mai mare este costul la reclamele difuzate pe post si castigul este mai mare.Pentru ca televiziunile particulare din asta traiesc.
In functie de seriozitatea postului Tv, unele stiri sunt prezentate real si chiar daca sunt deosebite se pastreaza un limbaj normal. Televiziunile tabloid si emisiunile de acest gen platesc ele diverse personaje dubioase care sa faca reiting prin scandaluri sau etalarea in public a rufelor murdare.
Nu vezi? Cum "calca cineva pe bec", cum moare o celebritate, cum televiziunile de scandal sar buluc ca vulturii hulpavi pe subiect pentru a avea cat mai multi auditori.
Din fericire pentru noi, exista TELECOMANDA! Schimbi canalul si...gata.

1 răspuns:
| liviu890 a răspuns:

Care stire crezi ca merita mai multa atentie? Faptul ca eu m-am impiedicat pe scari si am ajuns la spital cu degetul mic rupt? Sau faptul ca intr-un cutremur au murit 100 de persoane?