| Babydoll_4700 a întrebat:

Hello! am o disputa cu o amica si as vrea sa ma luminati! cum e corect:" modul de manifestare a agresivitatii" sau " modul de manifestare al agresivitatii"?

4 răspunsuri:
| Liviu321 a răspuns:

CORECT: modul de manifestare a agresivitatii! asa cred eu pentru ca daca ai numara agresivitatii e la feminin si nu merge cu ''al'' pentru ca al merge doar la masculin: marog nu stiu daca e buna logica mea dar eu asa stiu
deh nu-s la filologie happy

| Roxana6 a răspuns:

Corect este:modul de manifestare al agresivitatii.Astept funda te rog

| Springflower2020 a răspuns:

Asa este cum zice LiviuDINAMO.Gandeste-te carui cuvant ai pune intrebarea pentru a iti raspunde agresivitatii. A cui manifestare? - a agresivitatii. Cuvantului,, mod'' ii pui intrebarea la care raspunde,, manifestare''- (care mod- de manifestare). Sau ca sa iti explic altfel, poti sa il articulezi pe,, manifestare'' si sa zici,, manifestarea agresivitatii'' sau,, modul manifestarii agresivitatii'', vei vedea ca articolul genitival,, a'' poate fi inlocuit cu un articol hotarat (,, a'' sau,, i'')care face legatura dintre,, manifestare'' si,, mod''. Adica, ceea ce vreau sa zic este faptul ca in contextul asta nu e vorba de,, modul agresivitatii''(Modul este de manifestare, iar agresivitatea este a manifestarii, intelegi?)Prin urmare, articolul genitival care leaga cuvantul,, agresivitatii'' de,, manifestare'' preia genul si numarul de la,, manifestare''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect ar fi" modul de manifestare a agresivitatii". Din cate mai stiu eu de la gramatica, articolul posesiv se acorda in gen si numar cu obiectul posedat, nu cu posesorul.In cazul de fata obiectul posedat este "manifestarea", iar posesorul este "agresivitatea". Deoarece "manifestare" este de genul feminin(o manifestare-doua manifestari), rezulta ca vom folosi articolul posesiv la genul feminin(adica"a") si nu la genul masculin(care este "al"). Probabil v-ati gandit ca obiectul posedat este "modul"(care este de genul neutru-un mod-doua moduri, iar aici, fiind forma de singular, ar fi genul masculin, ceea ce ne-ar duce la folosirea formei"al"). Dar, repet, obiectul posedat este "manifestarea". Daca de exemplu am fi avut expresia"mod al agresivitatii". atunci "mod"era obiectul posedat si deci s-ar fi folosit forma "al"pentru articolul posesiv. Oricum, verificati va rog in manualul de gramatica la articolul posesiv.