| Anna0111 a întrebat:

Hello! Dacă vad un vecin ca maltratează un caine in fata blocului și sun la poliție s-ar rezolva ceva? In orașul meu nu este protecția animalelor, abia e un centru pentru cele de pe străzi.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Mai bine iei legatura cu asociatiile din zona care lupta pentru drepturile animalelor.
Trebuie sa ai dovezi pentru acuzatiile formulate, pentru ca asociatia respectiva sa poata sesiza organele competente. Intre institutii, lucrurile se misca mai rapid in directia cea buna.
In ultimul timp, mediatizarea da rezultate exceptionale (cazuri care apar la stiri obliga politia sa ia masuri, iar agresorii sunt amendati, la presiunea publica).