| BadAngel3 a întrebat:

Hello lume, aceasta nu este o intrebare, ci vreau doar sa imi exprim o parere, desi stiu ca nimeni nu a cerut-o, de ce nu?

Sincer, ma simt ca si cum as fi singura care crede ca majoritatea fetelor sunt vinovate pentru faptul ca baietii ne vad ca pe niste "usuratice" care isi flutura posteriorul pe ici pe colo. Si apoi tot ei sunt numiti "nesimtiti". Pai si normal ca baietii sa ne considere asa cand sunt o gramada de fete care o duc pe gesturile de genul "arata bine, o sa il provoc putin". Care e satisfacerea sa "il provoc putin" si dupa tot ele "badaran" si sa spuna ca le-au atins in moduri nedorite? De asta baietii au inceput sa ne considere pe toate la fel. Pentru ca majoritatea asa sunt. Atentie, majoritatea. Nu ma refer la toate. Sa nu se inteleaga gresit. Este si normal ca baietii sa sara pe tine atunci cand tu denoti un comportament deplasat in preajma lor mai mult sau mai putin. Provocarea apare din partea multora si apoi tot sexul masculin sa isi tina mainile acasa ca "trebuie sa respecti o fata". Nu ai cum sa respecti pe cineva, atata timp cat acea persoana nu e demna de respectat. Desigur ca daca te imbraci sumar, spre exemplu, asta nu inseamna ca dai automat autoritate asupra atingerilor. Nu, dar si atitudinea conteaza.
"Sa ma asez putin in bratele lui, din joaca"...Ce ar fi daca s-ar gasi alte joculete care nu ne-ar aduce asaltate sexual pe la colturile blocurilor? Suna bine, zic eu.
Desigur, si baiatul isi poate mentine mainile deoparte si poate a nu se lasa dus de tentatii, dar putini sunt asa.
Dupa opinia mea, daca aceste tipuri de fete ar invata sa nu se mai joace cu focul in felul asta, cel mai probabil ar exista mai mult respect din partea baietilor care ne cred pe toate la fel. Din nou, majoritatea, nu toti.
Eu nu vreau sa dau acum impresia ca tin cu sexul masculin si le desconsider pe femei/fete. Pentru ca da, fiecare are partea lui de vina, eu vreau doar sa imi exprim punctul de vedere prin faptul ca majoritatea fetelor instiga la mai mult.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca pui un pic gresit problema.
Si eu am vazut fete ce umbla cu fundul pe afara de li se vede si p...a,si eu am vazut fete ce au o atitudine mai ciudata si se dau in stamba in fata baietilor, si eu am vazut femei mai usoare la care barbatii isi permit multe dar fa diferenta intre cum se comporta ei cu ele si cum se comporta cu o fata serioasa si la locul ei.
O usuratica daca se plange ca barbatii sunt badarani e clar ca nu am sa ii plang de mila, cum de altfel nu o sa ii planga de mila nici unui misogin sau obsedat sexual ca nu are o iubita, sau pe care nu il baga femeile in seama.Ei practic (ambi) si-o fac cu mana lor dar asta nu inseamna ca femeile o sa ii faca badarani si porci si pe ceilalti ce nu sunt asa, sau barbatii o sa isi permita sa le pipaie si sa le vorbeasca vulgar si celorlalte ce sunt serioase si isi vad de treaba.Nu mai inbarliga persoanlitatea oamenilor si ii pune la gramada, pentru ca sunt femei usuratice cu care barbatii isi permit si femei serioase pe care barbatii le respecta.Asa ca in functie de cum iti este comportamentul asa primesti.
Si inca o precizare.Esti femeie, esti finuta, esti sensibila, ai un corp armonios si frumos ca de aceia suntem sexul frumos e normal sa te scoti in evidenta (nu vulgar) si sa incerci sa atragi partea masculina pentru ca asa functionam.Sau ce vrei, sa stam noi pe terasa cu o bere ragaind mici si sa vina brabatii in fustita si aranjati sa ni se puna in poala? Nu cred ca functioneaza asa, si de asta esti femeie sa fi calda, suava, blanda etc.Asta e diferenta intre sexe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Nu pune de loc gresit problema, una este sa facã la un baiat asta care are si relatii sexuale, sau la care are asteptari sa devina ceva mai mult nu doar provocari fizice.
Alta e sa ii provoace doar, fie pentru beneficii si atentie.
Asta provoaca frustrari baietilor, alea sunt adevaratele curwe care vor doar atentie sunt alea care se joaca si nu dau nimic.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu faci diferenţa între o femeie serioasă şi o uşuratică ba da, pui foarte greşit problema.
Ce să înţeleg din afirmaţia ta, că o femeie trebuie să se crăcească musai în faţa unui bărbat să fie femeie adevărată? Să şti că nu este obligatoriu. Există o chestie numită pe.tting ce nu include un act sexual ci doar atingeri şi excitaţie şi nu este nimic greşit în a te face dorită.Şi nu cred că există bărbat aşa prost şi disperat care să îi ofere uneia anumite benefici (mai ales materiale) în condiţiile în care ea nu ia oferit nimic. Dacă există îmi pare rău pentru ei, ei sunt proşti iar fetele alea descurcăreţe.
Dar în fond nu despre asta era vorba. Ea spunea că femeile provoacă bărbaţi să fie nesimţiţi şi bădărani prin faptul că poartă o fustă scurtă sau încearcă să se apropie de unul. Ceia ce denotă că femeile sunt de vină că foarte mulţi sunt misogini, curvari, afemeiaţi, obsedaţi sexuali... ceia ce din nou denotă că bărbaţi sunt de vină că există prostituate (ei le-au învăţat cu bănuţul la schimbul plăcerilor), ei sunt de vină că unele femei sunt materialiste (pentru că ei altceva mi bun nu au avut de le oferit decât bani), înseamnă că ei sunt de vină că ele doar îi atrag şi nu le şi dau ceva cum spui tu (pentru că le bate pe piept şi umblă în 4 labe doar dacă le trimit un pupic, îşi i-au fusta până în fund şi unele profita).
Şi atunci ce facem? Ne retragem prima afirmaţie că femeile sunt de vină sau facem 1 egal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Da o femeie seriosa si adevarata stie ce vrea, nu se joaca jocuri de adolescentã "vreau, dar nu vreau". Dacã nu respectã atunci nu are de ce sa fie respectatã inapoi, ca baietii le numesc asa e alta treaba, e prea putin spus oricum.
La raspuns bine ai puncat, noi suntem prosti, voi a-ti observat slabiciunea si a-ti profitat fiind descurcarete si destepte. Dar respectatã? Unele pot trai cu gândul si sa le doara in cot, ca sunt numite usuratice de 90% din tipi, nu le pasã atât timp cat isi au doritorii lor, problema e ca mai sunt numite femei usuratice cele care ofera si se lasã usor tot din cauza noastra.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

O femeie adevărat nici nu se întinde cu primul venit şti. Nu trebuie să faci joculeţe dar un bărbat adevărat nu disperat va înţelege cum funcţionează puterea seducţiei şi că pe o femeie sau pe un bărbat trebuie să îl faci să te dorească nu să îi sări în... cum prinzi ocazia.
E amuzant faptul că ai văzut partea în care spun despre unele femei că profită de slăbiciunea bărbaţilor dar nu discuţi despre faptul că nici ei nu sunt uşa de biserică.În orice pădure există uscaturi dar cert e că nu toţi bărbaţii sunt porci cum nu toate femeile sunt cu.rve. Iar dacă există hoţi, mincinoşi, escroci, cu.rve şi profitoare există pentru că atâta îi duce capul şi alţi le permit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Eu m-am referit la acele fete care sunt nesimtite, de nu se lasã nici cu seductie, nu am zic ca trebuie sa se lase la primul venit. De nici macar nu refuza cu hai sa fim doar prieteni, dar aratã interes.

| OldSoul a răspuns:

Imi place modul in care gandesti.
Ai spus multe adevaruri.
Insa nu stiu daca principala problema e modul in care se imbraca.
In opinia mea, mai mult e de vina modul in care gandesc, actioneaza, si respectiv modul in care se comporta/vorbesc cu diferiti baieti, restul sunt doar consecinte.

Din ce am observat, in general fetele sunt inebunite dupa badarani cu vrajeala pe ei.
Desi, daca le intrebi, 80% din ele ar spune ca prefera un baiat "bun", dar intr-un final 75% din cele 80% vor alege un badaran.
Ar fi multe de spus aici, de la motive, pana la cauze si concluzii, dar nu sunt in stare sa intru in detalii in acest moment.

Si da, asa este, nu e corect sa generalizam, dar... la sfarsitul zilei, daca nu ai gasit acul din carul cu fan, tot ai dubii legate de existenta lui, iar cand il gasesti, dupa atatea paie trecute prin mana, e posibil sa-l arunci la loc.

| Emma30555 a răspuns:

Sa zici ca majoritatea fetelor au comportament indecent e cam mult, fetele sunt frumoase, e plăcut sa te placa băieții, de ce sa interpretam totul atât de negativ? Dacă tu judeci în felul asta ne miram de cei care sunt mai în vârstă sau mai religioși.
După părerea mea nimeni nu are dreptul sa se ia de tine sau de o fata, sa i facă ceva sau sa o jignească pe motiv de provocare pentru ca totul e relativ. Ca exemplu sa zicem ca într o zi unui tip sa i s ar părea ca o fata se uita într un fel pervers la el. Poate el asa ar interpreta deși ar fi doar în mintea lui și se va purta nerespectuos cu aceea fata Cum ar trebui sa gândim faza asta? E devina și fata ca a provocat? Atitudinea într adevăr contează. Impresia pe care o lași, o fata deșteaptă știe sa impună respect dar la vârsta adolescentei probabil ca se fac multe greșeli din dorința de atenție, contează educația și bunul simt, la fel și în cazul băieților, și ei au greșelile lor, și uneori și ei exagerează. Eu îți înțeleg punctul tău de vedere, sunt de acord cu faptul ca ar trebui păstrată o atitudine mai decenta și oricum din experiența mea de viata cu cu cât o fata este mai demna și mai la locul ei cu atât v a avea mai mult de câștigat, dar pe de alta parte chiar daca sunt fete mai indecente băieții nu ar trebui sa le pună pe toate în aceeași oala nu crezi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare dreptate ai.
Aproape toate fetele, de ce fac asta? Pentru ca isi permit, e tineretea toate sunteti frumoase, fertile. Aveti puterea in comparatie cu noi.

Acum de ce sa nu se distreze? E cam logic sa fim jucati ca nãtãraii de voi. Have fun, plictiseala este mare, de aceea fac asta nu au nimic mai bun de facut. Sunt exAct niste parazite.

| Motisor a răspuns:

Foarte buna parerea, ca baiat e ceva greu(ma rog, mai greu ca alte tentatii) sa iti controlezi tentatiile sexuale, din cauza hormonilor, iar fetele care umbla ca la bordel pe strada fac lucrurile si mai complicate, acum cine nu vrea sa se uite nu se uita(ele sunt ca o scanteie, dar ce folos are o scantei daca nu exista gaz, motorina etc sa se aprinda)dar ideea e ca agraveaza situatia. Sa stii ca ai o gandire buna happy