| Karlitta a întrebat:

Hey all! Era o dilema pe fb pe care n-am inteles-o inca laughing. Funda pentru cine mi-o explica."Vrei sa cumperi o bluza de 97 lei.Nu ai bani asa ca ii ceri mamei tale 50 lei si tatalui tau 50 lei=100.Cumperi bluza si iti raman 3 lei.Ii dai mamei tale 1 leu si tatalui tau 1 leu si cu 1 leu ramai tu.Acum le datorezi la amandoi cate 40 lei.49 lei+49lei+1leu(al tau)=99 lei. UNDE ESTE 1 LEU?"

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

50 lei-> mama (50-1= 49)
50 lei-> tata (50-1= 49)

49 x 2= 98 lei

Uite rezolvarea:

97 lei (costul bluzei) + 2 lei (rest: mama+tata) + 1 leu (tu)= 100 lei
Ce ți s-a părut greu?

| Dismally a răspuns:

Nu lipseste nimic, ramai cu un leu in buzunar si 98 lei datorie happy Acei 98 lei sunt pretul bluzei (97) plus leul de la tine.

| Seducatorul a răspuns:

In primul' rand cum iti raman 43 lei?laughing daca cu 10 lei cumperi o bluza de 97 de lei!?

| Seducatorul a răspuns:

Acum le datorezi la amandoi cate 40 lei.49 lei+49lei+1leu(al tau)=99 lei. UNDE ESTE 1 LEU?"
rolling on the floorrolling on the floor
Tu vezi ce ai scris acolo?
rolling on the floorCa eu nu mai inteleg nimic!

| Karlitta explică (pentru Seducatorul):

Pai vad...lipseste un leu.Asta e marea mea dilema!laughing

| Seducatorul a răspuns (pentru Karlitta):

Pai cum adica le datorezi la amandoi cate 40 de lei cand ei ti-au dat cate 50 de lei?
Ai scris gresit! Citeste cu atentie din nou intrebarea!

| Karlitta explică (pentru Seducatorul):

Bai deci tu ma ametesti mai tare ca intrebarealaughing.