| Maryyyaa a întrebat:

Hey. Eu am 15 ani și nu pot sa pronunț corect litera r și ma enervează foarte tare. M-am gândit sa ma apuc sa fac acasă exercitii pentru corectarea pronunției. Credeți că se mai poate repara? Dacă fac câte 30 de minute pe zi, cam în cât timp o sa pronunt corect? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Mergi la un logoped mai bine să te evalueze să vezi cât de gravă e situația. Posibil să nu poți pronunța niciodată corect, sunt unii oameni care așa se nasc, nu pot pronunța "R" sau "S", asta nu ar trebui să îți afecteze viața de zi cu zi, dacă râde cineva de tine, problema e la ei, atât îi duce capul, să râdă de o persoană "rârâită", cu deficiente de vorbire.
Exemplu, Andrei Șelaru "Selly", nu poate pronunța litera "R" și acest lucru nu l-a împiedicat să ajungă unde este azi, deci nici ție nu ar trebui să îți pună piedici în viitor acest defect.

| RazzMTB a răspuns:

Exerseaza si o sa poti